Prešov vychováva hráčov pre Svit, problémom je oklieštenosť kádra

Publikované: 26.11.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Radovan Hrabčák, tréner PU Prešov Iskra Svit B (Foto: Jäzva)

Prešovský šport zažíva ťažké časy. Krajské mesto je rukolapným príkladom toho, ako dokáže nedostatočná infraštruktúra limitovať možnosti športovcov.

Vleklá rekonštrukcia hokejového štadióna viedla k zániku profesionálneho klubu, futbalisti sa po exile v Stropkove vrátili na polozbúraný štadión a pôsobia až v tretej lige. Svoje však vedia povedať aj basketbalisti. Rekonštrukcia univerzitnej telocvične ich pripravila o domov a nebyť dohody o spolupráci s Iskrou Svit, bola by už dnes možno značka Akademik Prešovská Univerzita minulosťou.

Pomocná ruka spod Tatier

V Prešove nám začali pred dvomi rokmi rekonštruovať univerzitnú telocvičňu a tá nie je stále hotová. Je to nepríjemné, pretože nám tam chodilo dosť ľudí a takto sme sa museli odsťahovať z mesta,“ zamýšľa sa predseda klubu a zároveň tréner Akademika Radovan Hrabčák.

Ako bývalý hokejista vníma problémy športu v meste komplexne a súčasný stav ho rozhodne neteší. „Šport v Prešove je naozaj zakliaty a vieme ako dopadli hokej a futbal. Momentálne sa hrá v meste iba extraligová hádzaná a volejbal. My sme v podstate tretím klubom, ktorý pôsobí na vyššej úrovni v niektorom z hlavných športov.“

Prešovský basketbal síce v prvej lige pôsobí, no svoje zápasy hráva vo Svite. Komplikovaný názov Akademik PU Prešov Iskra Svit B odzrkadľuje spoluprácu dvoch klubov z prešovského kraja. Zatiaľ čo dresy ukazujú na Prešov, z pohľadu kádra hrá prím Svit.

Posledné štyri roky bojujeme o to, aby sme ponúkli priestor pre mladých hráčov zo Svitu a umožnili im skúšať veci, ktoré by si v najvyššej súťaži dovoliť nemohli. Takto môžu zlepšovať herné zručnosti, môžu si vyskúšať súboje jeden na jedného, môžu si dovoliť aj nejakú chybu. Zapájame aj juniorov, ktorí majú perspektívu začať o rok či dva trénovať s prvým tímom Iskry,“ vysvetľuje Radovan Hrabčák, podľa ktorého je súčasná spojitosť tímu s Prešovom predovšetkým skrz školu. „Až 85 percent hráčov v tíme je zo Svitu, no väčšina z nich študuje na Prešovskej Univerzite. Dá sa povedať, že náš tím pozostáva zo študentov.“

Marek Ivan (44), PU Prešov Iskra Svit B (Foto: Jäzva)

Talent brúsený v Nymburku

Tak je tomu aj v prípade 21-ročného krídelníka Mareka Ivana, ktorý nastúpil v aktuálnej sezóne SBL v drese Iskry Svit v piatich zápasoch s priemerom šiestich minút na zápas. Zatiaľ čo v najvyššej súťaži sú jeho možnosti ukázať sa limitované, v prvoligovom Prešove prakticky neschádza z palubovky a patrí medzi bodových lídrov Akademika. „Ide hlavne o skúsenosti, ale našim najväčším problémom je úzky káder. Väčšinou odohráme zápasy na päť hráčov, pričom v nohách máme aj veľa tréningov. Nie je to teda ľahké, ale ja osobne som vďačný za každú minútu. Mladí hráči potrebujú hrať zápasy a toto je teda dobrá kombinácia,“ hovorí Marek Ivan, ktorého prioritou je presadiť sa v kádri Iskry Svit. „Tréner Jugo je výborný tréner a snažím sa mu ukázať v tréningoch v dobrom svetle. Nejaké šance už prišli a verím, že ich bude ešte viac.“

Dvadsaťjedenročný basketbalista je súčasťou kádra Iskry už tretiu sezónu, no na svojom konte má aj zaujímavé skúsenosti z českého Nymburku.

„Pred pár rokmi prišla z Nymburku ponuka a po týždňovej skúške som vedel, že tam chcem ostať. Kluby sa dohodli a tak som tam odohral užitočné dve sezóny,“ spomína na svoje české pôsobenie Ivan. „Dalo mi to veľmi veľa a bolo to ideálne spojenie športu so školou. Hlavne som sa tam naučil žiť samostatne. Naučil som sa veľa vecí o sebe a basketbale. Ja si to teda cením.

V rámci svojho pôsobenia v Nymburku študoval 195-cm vysoký basketbalista na gymnáziu, momentálne končí bakalársky ročník manažmentu na Prešovskej univerzite.

„Uvidíme, čo bude potom. Určite by som však chcel pokračovať so štúdiom a spojiť to s hrou za Svit,“ naznačuje svoje plány Marek Ivan.

Marek Ivan (44), PU Prešov Iskra Svit B (Foto: Jäzva)

Problémy s početnosťou kádra vyvrcholili kontumáciou

Kvalitné podmienky pre spojenie štúdia so športom majú vytvorené aj ďalší hráči prvoligového Prešova. Podľa trénera Hrabčáka nie sú v nižšej súťaži pod tlakom a z pohľadu odvážneho riešenia akcií a kreativity majú voľné ruky. Problémom je však početnosť kádra.

„Momentálne máme bohužiaľ zranených a chorých hráčov. V tíme máme navyše štyroch hráčov z juniorky Iskry a jej zápasy neraz kolidujú s našimi. Keď nám chýbajú, tak je nás málo. Žreb hrá jednoducho proti nám a nie je to komfortná situácia,“ povzdychol si Radovan Hrabčák.

Problémy s nedostatočnou šírkou kádra vygradovali 10. novembra, keď pricestovali Prešovčania do Žiliny iba so štyrmi hráčmi a výsledkom tak bola kontumácia 0:20.

Veľmi nás to zamrzelo. Pôvodne sme mali cestovať siedmi a v Žiline vystúpili štyria hráči. Do poslednej chvíle sme čakali, či ešte niekto nepribehne. Je to aj o prístupe chlapcov, pretože ja ich na zápas s bičom nahnať nemôžem a pravdou je, že do tej Žiliny sme cestovali skoro ráno. Teraz už nebudeme riešiť, či zaspali, alebo mali iné dôvody. Tá kontumácia však určite zamrzela,“ obhliadol sa Radovan Hrabčák za najnepríjemnejším momentom sezóny. Aj jemu samému je jasné, že s bilanciou 1–7 a bez priznaného bodu za kontumáciu, je už v podstate táto sezóna z pohľadu umiestnenia stratená. Ako však na záver dodáva, každý ďalší zápas slúži pre mladých hráčov ako priestor pre osobné zlepšenie sa.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK