Timeout: Pod Tatrami úradovali v závere rýchle ruky amerických legionárov

Publikované: 25.11.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Daniel Faix

Iskra Svit vs. BK Slávia Žilina, Johnson (5), Carr (22) a Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

Nie vždy musí byť basketbalový zápas dokonalý, aby sa páčil fanúšikom. Sobotňajší duel medzi Svitom a Žilinou je toho dôkazom. Aj napriek tomu, že sa obdive mužstvá dopustili mnohých chýb, diváci v hale a pred obrazovkami sa rozhodne nemohli sťažovať na nudu.

Väčšinu času sa hralo takzvane hore dole. Jeden rýchly protiútok striedal druhý a akcie sa často zakončovali už v prvej tretine 24-sekundového limitu. V prvých polčasoch sa to deje bežne, avšak po veľkej prestávke zvykne tempo zápasu upadnúť. Stretnutie vo Svite bolo však výnimkou, pretože vo vysokom tempe sa pokračovalo aj po zmene strán.

Basketbal bol zaujímavý aj preto, lebo sa hral z hľadiska výsledku vyrovnaný duel. Domáci boli mierne lepší, ale v bodovom porovnaní nedokázali výraznejšie odskočiť súperovi zo Žiliny. Hostia vždy našli spôsob, ako správne zareagovať na tlak Svitu. Názorne to predviedol Jakub Merešš, ktorý agresívne vnikol do podkošového priestoru a následne tvrdo zasmečoval.

Žilinčanom to síce prinieslo „len“ dva body, ale nabrali toľko sebavedomia, že mohli pokračovať vo vyrovnanej partii so Svitom. Tá pokračovala aj v poslednej desaťminútovke, v ktorej sa obidve mužstvá snažili presadiť sa svojimi silnými stránkami. Hostí výborne tiahol Róbert Rožánek, ale aj na ňom bolo vidno, že niektoré momenty ho frustrujú. Viackrát mal totiž pocit, že po zákroku brániaceho hráča domácich sa mal pískať faul. Lenže rozhodcovia mlčali, čo Rožánka určite rozhodilo.

Napriek všetkému mali Žilinčania šancu na víťazstvo, keďže ešte zhruba v polovici štvrtej štvrtiny prehrávali so Svitom len o jediný bod 74:75. V tomto momente však začali strácať pôdu pod nohami a dovolili domácim to, čo im v sobotu išlo najlepšie: rýchly protiútok a doskoky pod útočným košom. Hostia by možno uspeli, ak by mal Svit na jeden útok len jedno zakončenie. Lenže zverenci trénera Rudolfa Juga sa k lopte dostali niekedy dvakrát, niekedy dokonca trikrát v jednom útoku.

Pri pohľade do štatistiky bije do očí kolónka získané lopty. Svit v tejto kategórii zdolal svojho protivníka v pomere 16:2! To je neuveriteľný rozdiel. Za zmienku stojí fakt, že 10 zo 16 získaných lôpt majú na svedomí Američania Jalen Nesbitt a Isaiah Johnson. Práve vďaka ich rýchlym rukám mohli hráči Svitu vyrážať do protiútokov, ktoré boli v závere stretnutia kľúčové.

Za stavu 74:75 tu bola šanca, že by Žilina mohla zabojovať o víťazstvo. Svit sa však nenechal zastaviť a ďalej pokračoval vo svojej hre. Robil to tak dobre, že minútu pred koncom zápasu vyhrával už o 13 bodov (94:81). Z +1 sa tak dostal v rozhodujúcich momentoch až na +13 a napokon zvíťazil 94:85. Ako sme napísali už v úvode textu, chýb bolo požehnane. Napriek tomu to bol zápas, ktorý sa oplatilo sledovať od začiatku až do konca.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC