Lučenec rozmetal majstra a je druhý. Nečudujte sa, veď máme kouča z Euroligy, vraví Basabe

Publikované: 24.11.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: Lukáš Droppan

MBK Rieker COM-therm Komárno vs. BKM Lučenec, Melsahn Basabe (1) (Foto: Lukáš Droppan)

Najskôr výhra v Prievidzi a potom suverénny výkon proti unavenému majstrovi. Basketbalisti Lučenca pokračujú vo veľmi dobrej hre a výsledkoch, ktoré ich vyniesli už na druhé miesto v tabuľke.

"Je to Inter – najlepší klub na Slovensku. Nie je hanba s ním prehrať, ale ide o to, po akom výkone,“ vravel cez týždeň kouč BKM Peter Jankovič. Hanbu si Lučenec v sobotu neurobil – práve naopak.

Nad Interom viedol aj o 20 bodov, súperovi nedovolil ani náznak obratu a s prehľadom doviedol duel do víťazného konca. Majster z hlavného mesta v stredu stratil šancu v Európskom pohári FIBA na postup do ďalšej fázy a po prehre s Leidenom padol aj v Lučenci.

Súper vyhral zaslúžene. Hral s veľkou energiou, atletickým výkonom. Ešte keď som v Lučenci hrával, tak tam bola vždy veľmi dobrá atmosféra. V hale je krásne basketbalové prostredie. Gratulujem nielen hráčom, ale aj divákom k víťazstvu,“ povedal pre ligový web tréner Interu Aramis Naglič.

MBK Rieker COM-therm Komárno vs. BKM Lučenec, Melsahn Basabe (1) (Foto: Lukáš Droppan)

Základ bol kolektívny výkon

Na výhre 87:73 mal podiel aj Melsahn Basabe. Americký power forvard pridal k 16 bodom aj deväť doskokov.

Myslím, že sme predviedli veľmi dobrý tímový výkon. Každý, kto vybehol na palubovku, hral efektívne. Avšak hlavný dôvod, prečo sme zdolali majstra, bol práve náš vysoko kolektívny výkon,“ hodnotí Basabe.

Lučenec je jednoznačne najpozitívnejšie prekvapenie novej sezóny. Vlani mužstvo, ktorý za sezónu vyhralo šesť zápasov, teraz tím bojujúci o špičku ligy. Basabe však z druhého miesta v tabuľke šokovaný nie je.

„Nie som prekvapený z nášho umiestnenia. Máme výborného kouča, veď má skúsenosti z Euroligy. V mužstve sú aj veľmi dobrí nováčikovia a Slováci, ktorí vedia presne strieľať,“ pochvaľuje si.

Rodák zo Severnej Karolíny sa rýchlo zaradil medzi najlepších legionárov v extralige. S priemermi 17,0 bodu a 8,1 doskoku patrí medzi lídrov v oboch štatistikách.

„Hrám to, čo ho som schopný. Myslím, že doteraz mi to ide celkom dobre. Ťažím aj zo svojich bohatých skúseností. Hlavné pre mňa je, že som v tíme, ktorý má víťazné ambície,“ vraví 200 cm vysoký a 100 kg vážiaci podkošový hráč.

Koho považuje na pozícii štyri v lige medzi hlavných rivalov? „Skinner, Carr, Bowman, Stamenkovič a Radukič,“ rýchlo vymenuje päticu power forvardov.

Svetobežník z Iowskej univerzity

Ako člen Iowa Hawkeyes bol Basabe súčasťou silného ročníka hráčov, niektorí boli aj draftovaní do NBA. To, že jemu sa to nepodarilo, bral ako motiváciu do ďalšej kariéry.

Motivovalo ma to. Vždy sa snažím zlepšovať, trénovať čo najusilovnejšie, za každých podmienok. Aj keď ho možno nikdy nedosiahnete, treba sa snažiť o vrchol, o čo najvyšší level,“ vraví.

Profesionálom je od roku 2014 a za toto obdobie stihol pocestovať riadny kus sveta. Vyskúšal si ligy vo Fínsku, Belgicku, Grécku, Bulharsku, Poľsku, Taliansku a Izraeli.

A neboli to žiadne treťotriedne tímy. Ako hráč Antverpy Giants sa dostal s mužstvom až do štvrťfinále Európskeho pohára FIBA, v pohárovej Európe si zahral aj za grécku Doxa Lefkadas. S tímom Lukoil Academic získal v Bulharsku majstrovský titul.

Keď som bol v Belgicku a Grécku, hrali sme skutočne proti veľmi silným súperom. To považujem aj za taký vrchol doterajšej kariéry. Rovnako sa mi podarilo viesť rôzne štatistiky v rôznych ligách, predovšetkým body a doskoky. Na tom som tiež hrdý,“ opisuje svoje úspechy.

V Lučenci sa mu zatiaľ veľmi páči. „Je to veľmi pekné mesto. Tiché prostredie mi vyhovuje, môžem sa sústrediť na to, čo potrebujem. Ľudia sú tu veľmi milí, užívam si to,“ vraví o Novohrade.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 26:77
11.07.2020
INT INT
PDZ PDZ 59:54
11.07.2020
BSC BSC