Očami Romana Adamčíka: Reprezentácia určite postúpi na európsky šampionát

Publikované: 14.11.2019 Autor: Roman Adamčík Foto: ig RP

Žofia Hruščáková (10) a Regina Palušná (30), Slovensko ženy (Foto: ig RP)

V minulosti som zažil ako manažér reprezentácie dve top ženské kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy. Raz bol trénerom Peter Kováčik, pod ktorým sme uspeli v roku 2002. Jasne sa postúpilo na šampionát po šiestich výhrach, potom bol podobne úspešný Maroš Kováčik v roku 2015, kedy sa postúpilo do Maďarska po výsledku 5/1.

Hovorím to ako paralelu, lebo som stopercentne presvedčený, že postúpime aj teraz a tím bude úspešný. Máme dvoch výborných, skúsených trénerov v podobe Juraja Suju a Petra Jankoviča. Tí všetko naskautujú, nič nepodcenia a postavia dobrý systém. Navyše Peťo trénoval celý minulý rok v Maďarsku a má množstvo informácií.

Je veľká škoda, že tímu chýbajú Terézia Páleníková, Nikola Kováčiková a Rebeka Mikulášiková. Napriek tomu som presvedčený, že postúpime a potom aj s nimi budeme mať na ME silné družstvo.

Tím je dobre poskladaný. Dievčatá už majú dostatok skúseností. Hrávajú pravidelne Euroligu, Európsky pohár FIBA a pôsobia v kvalitných európskych súťažiach. Základ s Bálintovou, Slamovou na rozohrávke a potom pod košom s Hruščákovou, Oroszovou či Palušnou je slušný. Pomôžu aj hráčky z Ružomberka, ktoré má k dispozícii celú sezónu tréner Suja.

Výhodou je, že nie sme v role favorita, čo špeciálne sedí slovenským športovcom, najmä v kolektívnych športoch. Preto môžeme vyhrať už v nedeľu v Maďarsku.

Dúfam, že SBA zariadi fanbus, kde pôjdu priaznivci povzbudiť tím, lebo v Šoproni je tradičné basketbalové prostredie.

Reprezentácia má ideálne podmienky v Piešťanoch na týždennú prípravu. Verím, že sa trénerom podarí zapracovať aj mladé hráčky. V 2002 dal napríklad Peter Kováčik šancu pätnásťročnej Márii Růžičkovej. Pri kvalifikácii nie je až taký tlak ako na šampionáte, keďže to je rozťahané do dvoch rokov.

Výhodou je, že SBA je stabilizovaná, zabezpečila kvalitných trénerov, ktorí majú pokoj na prípravu. V družstve nie je žiadny rušivý moment. Treba si tiež uvedomiť, že toto je náš jediný tím, s ktorým môžeme postúpiť v basketbale na európsky šampionát.

Stále v ženskom basketbale niečo znamenáme. Máme vonku výborných trénerov, dvanásť profesionálok je v zahraničí a ďalšie v Amerike na univerzitách. Výhodou je aj to, že nemáme také mladé družstvo a už majú dievčatá skúsenosti. Treba to teraz poblázniť, aby spravila táto generácia radosť fanúšikom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV