Miluje futbal a čelenky. Nesbitt vyniká vo Svite a chce raz hrať Euroligu či NBA

Publikované: 14.11.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Daniel Faix a ig JN

Iskra Svit vs. Patrioti Levice, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

V sobotu stratili domácu neporaziteľnosť, predtým zvíťazili v Lučenci aj nad nevyspytateľnými Levicami. Hráči Svitu majú bilanciu 4 – 4. V doterajšej sezóne im padlo najviac dvojbodových striel a najmenej trojkových. Američan Jalen Nesbitt zhodnotil úvod sezóny Podtatrancov.

Svit na domácom ihrisku postupne zdolal Handlovú, Spišskú Novú Ves a Levice. Naposledy podľahol Prievidzi o osem bodov. U súperov sa novovybudované družstvo hľadá. Nestačilo na Inter a Žilinu. Proti Komárnu prehralo o tri body v predĺžení, v Lučenci zase v predĺžení o tri body zvíťazilo.

„Máme dobre vyváženú zostavu, ktorá musí ešte ukázať potenciál. Potrebujeme sa zlepšiť v niekoľkých malých detailoch, aby sme sa stali lepším tímom. Vynikáme v prechode do útoku a aj v obrane. Pracovať musíme na doskokoch a komunikácii,“ opísal dvadsaťšesťročný krídelník.

Zverenci trénera Rudolfa Juga pritom nepatria v doskakovaní k najhorším ligistom. Na konte ich majú doteraz 282. Z hľadiska počtu doskokov sú od nich lepší len Komárno (302) a Žilina (315).

Jugo si získal rešpekt

Chorvát Jugo prebral tím po krajanovi Igorovi Prtoričovi, ktorý viedol Svit len v prvom kole proti Interu.

„Tréner Jugo má veľa vedomostí o basketbale. Veľmi ho rešpektujem. Ako hráčovi mi rozumie, stavia mňa i celý tím do situácii, ktoré sú najlepšie a majú nám pomôcť vyhrávať zápasy,“ pokračoval Nesbitt.

V minulom ročníku pôsobil v tretej španielskej lige za Agricola Villarrobledo CBV. Odohral 35 zápasov a v priemere strelil viac ako 14 bodov a pripísal si 9 doskokov. V Španielsku hral aj za L Alfas – P.N. Serra Gelada. Skúsenosti získal i v luxemburských kluboch Residence Walferdange a BBC US Hiefenech Heffingen.

„V Luxembursku som bol dva roky a bola to skvelá skúsenosť. Dostal som tam dobrý plat a bol som obklopený peknými krajinami. Dva roky som strávil i v Španielsku, kde je celkovo basketbal na slušnej úrovni. Miloval som ich kultúru. Podmienky síce neboli také kvalitné ako v Luxembursku, mám však pocit, že tam som sa stal oveľa lepším hráčom,“ prezradil.

Iskra Svit vs. MBK baník Handlová, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

Strelecké čísla kombináciou talentu a tréningu

Priemerne doskočí 8 lôpt a strelí 19 bodov, čo z neho robí tretieho najlepšieho strelca ligy. Lepšie bodové čísla majú len americký rozohrávač Mike Caffey z Lučenca (19,9 bodu na zápas) a bosniansky pivot Aleksandar Radukič z Handlovej (19,5 bodu na zápas).

„To, že sa mi darí, je kombináciou talentu a tréningu naviac. Každý deň si skúšam rôzne strely, čo mi veľmi pomáha. Vo Svite ma nič neprekvapilo. Všetci tu tvrdo pracujú a zlepšujú sa,“ povedal rodák z mesta Inman v Južnej Karolíne.

„Vychádzam so všetkými spoluhráčmi. Nikto nie je sebecký, navzájom sa podporujeme a tlačíme v zápasoch. Dávam si vysoké osobné ciele. Chcem sa stať čo najlepším hráčom, aby som mohol hrať na najvyššej úrovni v Eurolige alebo NBA,“ doplnil.

Iskra Svit vs. BC Prievidza, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

K čelenke ho inšpiroval hráč z NBA

Meria takmer dva metre. Neprehliadnuteľný je svojim imidžom. . V zápasoch ho spoznáte vďaka čelenke.

„Začal som ju nosiť minulý rok. Inšpirovali ma dvaja hráči a priatelia: Beau Beech z Hamburgu Towers a Torrey Craig, ktorý hráva v NBA za Denver Nuggets. Keď som videl, že nosia čelenky v zápasoch, rozhodol som sa skúsiť to tiež,“ priblížil.

Basketbalovým vzorom ju Paul George z Los Angeles Clippers. Podľa Nesbitta prináša do tímu tvrdosť, silu v obrane i útoku a emócie.

Jalen Nesbit na futbalovom štadióne Santiaga Bernabéua (Foto: ig JN)

Skúša reštaurácie a fandí PSG

Na Slovensku je od júla. Za ten čas si našiel rôzne aktivity, ktorými si spestruje voľný čas.

„Svit je malé a pokojné mesto. Rád chodím do Popradu a skúšam rôzne reštaurácie. Taktiež sa zabávame s americkými spoluhráčmi, napríklad pri hre Monopoly,“ povedal.

Jalen Nesbitt je veľkým fanúšikom futbalu. Na sociálnych sieťach má fotku z legendárneho štadióna Santiago Bernabéu, ktorý je domovom Realu Madrid. Oveľa viac fandí inému klubu.

„Futbal milujem a veľmi podporujem Paríž St. Germain. Samozrejme, obľúbenými hráčmi sú Neymar a Ángel Di María. Každý však vie, že najlepší zo všetkých je Lionel Messi,“ zakončil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.