Miluje futbal a čelenky. Nesbitt vyniká vo Svite a chce raz hrať Euroligu či NBA

Publikované: 14.11.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Daniel Faix a ig JN

Iskra Svit vs. Patrioti Levice, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

V sobotu stratili domácu neporaziteľnosť, predtým zvíťazili v Lučenci aj nad nevyspytateľnými Levicami. Hráči Svitu majú bilanciu 4 – 4. V doterajšej sezóne im padlo najviac dvojbodových striel a najmenej trojkových. Američan Jalen Nesbitt zhodnotil úvod sezóny Podtatrancov.

Svit na domácom ihrisku postupne zdolal Handlovú, Spišskú Novú Ves a Levice. Naposledy podľahol Prievidzi o osem bodov. U súperov sa novovybudované družstvo hľadá. Nestačilo na Inter a Žilinu. Proti Komárnu prehralo o tri body v predĺžení, v Lučenci zase v predĺžení o tri body zvíťazilo.

„Máme dobre vyváženú zostavu, ktorá musí ešte ukázať potenciál. Potrebujeme sa zlepšiť v niekoľkých malých detailoch, aby sme sa stali lepším tímom. Vynikáme v prechode do útoku a aj v obrane. Pracovať musíme na doskokoch a komunikácii,“ opísal dvadsaťšesťročný krídelník.

Zverenci trénera Rudolfa Juga pritom nepatria v doskakovaní k najhorším ligistom. Na konte ich majú doteraz 282. Z hľadiska počtu doskokov sú od nich lepší len Komárno (302) a Žilina (315).

Jugo si získal rešpekt

Chorvát Jugo prebral tím po krajanovi Igorovi Prtoričovi, ktorý viedol Svit len v prvom kole proti Interu.

„Tréner Jugo má veľa vedomostí o basketbale. Veľmi ho rešpektujem. Ako hráčovi mi rozumie, stavia mňa i celý tím do situácii, ktoré sú najlepšie a majú nám pomôcť vyhrávať zápasy,“ pokračoval Nesbitt.

V minulom ročníku pôsobil v tretej španielskej lige za Agricola Villarrobledo CBV. Odohral 35 zápasov a v priemere strelil viac ako 14 bodov a pripísal si 9 doskokov. V Španielsku hral aj za L Alfas – P.N. Serra Gelada. Skúsenosti získal i v luxemburských kluboch Residence Walferdange a BBC US Hiefenech Heffingen.

„V Luxembursku som bol dva roky a bola to skvelá skúsenosť. Dostal som tam dobrý plat a bol som obklopený peknými krajinami. Dva roky som strávil i v Španielsku, kde je celkovo basketbal na slušnej úrovni. Miloval som ich kultúru. Podmienky síce neboli také kvalitné ako v Luxembursku, mám však pocit, že tam som sa stal oveľa lepším hráčom,“ prezradil.

Iskra Svit vs. MBK baník Handlová, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

Strelecké čísla kombináciou talentu a tréningu

Priemerne doskočí 8 lôpt a strelí 19 bodov, čo z neho robí tretieho najlepšieho strelca ligy. Lepšie bodové čísla majú len americký rozohrávač Mike Caffey z Lučenca (19,9 bodu na zápas) a bosniansky pivot Aleksandar Radukič z Handlovej (19,5 bodu na zápas).

„To, že sa mi darí, je kombináciou talentu a tréningu naviac. Každý deň si skúšam rôzne strely, čo mi veľmi pomáha. Vo Svite ma nič neprekvapilo. Všetci tu tvrdo pracujú a zlepšujú sa,“ povedal rodák z mesta Inman v Južnej Karolíne.

„Vychádzam so všetkými spoluhráčmi. Nikto nie je sebecký, navzájom sa podporujeme a tlačíme v zápasoch. Dávam si vysoké osobné ciele. Chcem sa stať čo najlepším hráčom, aby som mohol hrať na najvyššej úrovni v Eurolige alebo NBA,“ doplnil.

Iskra Svit vs. BC Prievidza, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

K čelenke ho inšpiroval hráč z NBA

Meria takmer dva metre. Neprehliadnuteľný je svojim imidžom. . V zápasoch ho spoznáte vďaka čelenke.

„Začal som ju nosiť minulý rok. Inšpirovali ma dvaja hráči a priatelia: Beau Beech z Hamburgu Towers a Torrey Craig, ktorý hráva v NBA za Denver Nuggets. Keď som videl, že nosia čelenky v zápasoch, rozhodol som sa skúsiť to tiež,“ priblížil.

Basketbalovým vzorom ju Paul George z Los Angeles Clippers. Podľa Nesbitta prináša do tímu tvrdosť, silu v obrane i útoku a emócie.

Jalen Nesbit na futbalovom štadióne Santiaga Bernabéua (Foto: ig JN)

Skúša reštaurácie a fandí PSG

Na Slovensku je od júla. Za ten čas si našiel rôzne aktivity, ktorými si spestruje voľný čas.

„Svit je malé a pokojné mesto. Rád chodím do Popradu a skúšam rôzne reštaurácie. Taktiež sa zabávame s americkými spoluhráčmi, napríklad pri hre Monopoly,“ povedal.

Jalen Nesbitt je veľkým fanúšikom futbalu. Na sociálnych sieťach má fotku z legendárneho štadióna Santiago Bernabéu, ktorý je domovom Realu Madrid. Oveľa viac fandí inému klubu.

„Futbal milujem a veľmi podporujem Paríž St. Germain. Samozrejme, obľúbenými hráčmi sú Neymar a Ángel Di María. Každý však vie, že najlepší zo všetkých je Lionel Messi,“ zakončil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LEV LEV 28.10.2020 INT INT
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 6/1 85,71%
2 BKM Lučenec 5/2 71,43%
3 Patrioti Levice 3/4 42,86%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/4 42,86%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 Inter Bratislava 2/5 28,57%