Basketbal sa mu nepáčil a nikdy o ňom nesníval. Dnes patrí medzi euroligové hviezdy

Publikované: 13.11.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Valencia Basket (ESP) vs. LDLC ASVEL Villeurbanne (FRA), Tonye Jekiri (3) (Foto: euroleague.net)

Francúzsky klub ASVEL Basket sa dostal do európskeho pohára číslo jeden vďaka divokej karte, ktorá bude platiť dve sezóny. Hoci máme za sebou len sedem odohraných kôl, už teraz môžeme napísať, že ASVEL Euroligu oživil.

S bilanciou štyri víťazstvá a tri prehry sa v tejto chvíli nachádza na deviatej priečke v tabuľke a bojuje tak o postup do play-off. Hráči francúzskeho mužstva ukázali, že vedia hrať s každým. Nie každého dokážu zdolať, avšak vždy spravia maximum preto, aby sa im to podarilo. Na výsledkoch ASVEL-u je však zaujímavá jedna vec: všetky štyri výhry dosiahol na domácej pôde v hale Astroballe a všetky tri prehry zaznamenal na palubovkách svojich súperov. Doma zdolal postupne Olympiakos, Panathinaikos, Baskoniu a naposledy aj CSKA Moskva.

Dôležitou súčasťou hernej filozofie francúzskeho tímu sú rýchle protiútoky. No aby mohlo mužstvo ísť do protiútoku, musí najprv niekto pod košom doskočiť loptu. To je v basketbale základná vec. ASVEL-u v tomto smere veľmi pomáha nigérijský pivotman Tonye Jekiri, ktorý nazbieral najviac obranných doskokov spomedzi všetkých hráčov v Eurolige. Po siedmich dueloch ich má na konte 48, čo je o sedem viac ako má druhý v tomto rebríčku Nikola Milutinov. Jekiri patrí medzi elitu súťaže aj v rámci súhrnnej kategórie Index rating. V tomto rebríčku sa nachádza na delenom ôsmom mieste s Vasilijem Micičom. Momentálne sú jeho priemery 10 bodov, 10,4 doskoku a 2 asistencie.

Paradoxné na tom je, že 25-ročný Tonye Jekiri, ktorý sa narodil v hlavnom meste Nigérie Lagos, o basketbal vôbec nemal záujem. Zo všetkého najviac totiž miloval futbal a chcel sa stať profesionálnym hráčom. Bol tu však jeden problém. „Bol som príliš vysoký. Stále som rástol a nakoniec som prerástol všetkých kamarátov. Vtedy si ma všimol jeden basketbalový tréner a priblížil mi túto hru. Vôbec sa mi však nepáčila,“ povedal Jekiri v rozhovore pre web Euroligy. Hoci ho na začiatku zaregistrovali vďaka jeho výške, veľmi rýchlo ukázal, že to nie je jeho jediné plus. „Išiel som na jeden basketbalový kemp, kde bolo približne 400 detí. Vybrali si ma, pretože sa im páčil môj pohyb,“ prezradil 212 cm vysoký center.

Hoci sa v basketbale rýchlo zlepšoval, jedna vec ho stále trápila. Musel sa rozlúčiť s milovaným futbalom. „Bol pre mňa všetkým, bola to pre mňa najväčšia vášeň, ktorej som sa chcel venovať. O basketbale som nikdy nesníval, no všetko sa udialo tak veľmi rýchlo, že sa z neho stala nová vášeň, ktorá v mojom živote nahradila futbal,“ skonštatoval Tonye Jekiri, ktorý sa následne presunul do Spojených štátov, konkrétne na Floridu, kde sa basketbalu začal venovať seriózne. Najprv na Champagnat Catholic School. „Náš tím bol zložený z hráčov rôzneho pôvodu. Mal som spoluhráčov z Bahám či z Brazílie. Aj vďaka nim som sa zaľúbil do basketbalu. Bol som totiž obklopený ľuďmi, ktorí tvrdo pracovali,“ uviedol. Neskôr si zahral na University of Miami. Prečo si vybral práve túto školu? „Chcel som zostať tam, kde som bol, pre mňa to bol domov. Páčilo sa mi tam a navyše tam bolo počasie ako v Afrike. Stále bolo teplo. Vybral som sa navštíviť niekoľko škôl na severe krajiny a bolo mi tam zima. Ľudia mi vraveli, že toto je ešte nič, pretože v novembri sa ochladí. Vtedy som si povedal, že na niečo také nie som pripravený,“ dodal s úsmevom podkošový basketbalista.

V piatok sa Tonye Jekiri so svojím tímom pokúsi o prvé víťazstvo na palubovke súpera. Čaká ho však náročná úloha, pretože ASVEL sa predstaví v Belehrade proti Crvenej Zvezde, ktorá je doma dvakrát silnejšia. Jekirimu budú držať na diaľku palce jeho rodičia: matka Emilinia a otec Frank, o ktorých Tonye prezradil jednu zaujímavosť. „Moji rodičia ma ešte nikdy nevideli hrať naživo. Dúfam, že jedného dňa sa tak stane. Mám v pláne kúpiť im letenky, aby sem prišli a mohli ma vidieť. Veľmi ma teší, že sú na mňa hrdí,“ poznamenal Jekiri, ktorý má v Lyone zmluvu na jednu sezónu. Ak bude aj naďalej podávať také výkony ako doteraz, budúce leto bude o jeho služby veľký záujem.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%