Suja chce v Maďarsku vyhrať, k dispozícii má 14 reprezentantiek

Publikované: 12.11.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Martin Palkovič

Juraj Suja, tréner tímu Slovensko ženy (Foto: Martin Palkovič)

V Piešťanoch sa začal zraz ženskej reprezentácie, ktorá sa pripravuje na prvý zápas kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2021 v Španielsku a Francúzsku.

Proti Maďarsku nastúpi výber Slovenska v nedeľu o 20:30 v šopronskej Novomatic Aréne. Ďalším súperom našich basketbalistiek je v H-skupine Holandsko. Na šampionát postupujú víťazi skupín a päť najlepších tímov na druhých miestach.

Trénerské duo Juraj Suja a Peter Jankovič včera v Piešťanoch privítalo jedenásť z celkového počtu štrnásť reprezentantiek. Na pondelkovom zraze chýbali Žofia Hruščáková, Veronika Remenárová a Alica Moravčíková, ktoré sa z rôznych dôvodov k družstvu pripojili v utorok.

Reprezentačný kouč Suja chcel mať v príprave k dispozícii viacero hráčok, z ktorého na zápas proti Maďarsku nominuje finálnu dvanástku. „Do nominácie sme zaradili 14 hráčok, nakoľko chceme mať k dispozícii širší káder. Snažili sme sa vybrať najlepšie hráčky, ktoré sú momentálne k dispozícii, zdravotne v poriadku a pripravené bojovať za Slovensko,“ uviedol Suja, ktorý na klubovej úrovni trénuje MBK Ružomberok.

Slovensko ženy (Foto: Laco Duračka)

Práve úradujúci majster má v národnom výbere najväčšie zastúpenie. Z Ružomberka prišla štvorica Miroslava Mištinová, Nikola Dudášová, Michaela Fekete-Ráková a Alica Moravčíková. Na zraz to nemali ďaleko Piešťanská Čajka Alexandra Hašková a Timea Sujová zo Šamorína. Z Košíc prišla Michaela Balážová a zo zahraničia cestovalo šesť reprezentantiek. Z Maďarska Žofia Hruščáková, z Česka Veronika Remenárová, z Talianska Ivana Jakubcová a Sabína Oroszová a z Poľska klubové spoluhráčky Barbora Bálintová a Angelika Slamová. Bez klubovej príslušnosti je momentálne Regína Palušná, ktoré sezónu začala na Islande.

V Pondelok po pricestovaní hráčok a realizačného tímu absolvovali reprezentantky regeneráciu. Tréningový proces začal až v utorok ranným tréningom a pokračovať bude v piešťanskej Diplomat aréne až do soboty, kedy družstvo po obede odcestuje do Šopronu. V utorok, stredu, piatok a sobotu čakajú reprezentantky dvojfázové tréningy, vo štvrtok po rannom tréningu príde na rad opäť regenerácia.

Juraj Suja, tréner tímu Slovensko ženy (Foto: Laco Duračka)

Uvidíme, čo sa za päť tréningových dní dá stihnúť. V lete sme položili základ nášho herného konceptu a už v prvých dvoch dňoch zrazu budeme vidieť, ako sú dievčatá schopné sa do toho vrátiť. Záleží aj na tom, na koľko odlišné veci robia v kluboch na dennej báze. Verím, že sa nám podarí trafiť mieru tréningového programu tak, aby toho nebolo ani veľa, ani málo. Nechcem, aby dievčatá strácali dynamiku a rýchlosť v akej prídu tým, že budeme príliš premýšľať nad systémami. Dúfam, že sa nám to podarí nastaviť správne,“ vyjadril sa Suja k programu družstva na tento týždeň.

Na základe výsledkov z poslednej kvalifikácie vylosovali cez leto reprezentačný výber Slovenska z druhého koša. „Maďarsko z prvého koša je dobrá voľba a jedna z tých lepších možností, ktorú sme mohli dostať. Aj keď treba povedať, že majú veľkú kvalitu. Dostali sa medzi najlepších osem na tohtoročných Majstrovstvách Európy. Majú kvantum hráčok a šesť tímov v európskych súťažiach, čiže maďarské hráčky hrávajú európske poháre. Je to silný a zdatný súper, ale stále si myslím, že jeden z najprijateľnej­ších z toho koša,“ komentoval nášho súpera tréner Suja.

Juraj Suja, tréner tímu Slovensko ženy (Foto: Laco Duračka)

Reprezentantky čaká v nedeľu neľahký súper, no vo výbornej forme pricestovali do Piešťan viaceré naše hráčky. „Plne rešpektujeme kvalitu súpera. My sa však budeme snažiť spraviť všetko preto, aby sme do kvalifikácie vstúpili víťazne. Aby sme boli úspešní, chceme dominovať na doskoku a čo najviac sa držať princípov a plánov, ktoré si na daný zápas nastavíme,“ doplnil Suja.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.