Timeout: Spišiaci mali šancu na prvú výhru, kvôli sebčeniu ju nemajú

Publikované: 11.11.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Vladimír Dorňák

BK Inter Bratislava vs. BC 04 AC LB Spišská Nová Ves, Eric Nottage (17) (Foto: Vladimír Dorňák)

Streľba za tri body je dôležitou súčasťou herného prejavu Handlovej. Tím trénera Branka Maksimoviča však nie je odkázaný len na trojky, pod košom má totiž dobrého pivota Jakuba Petráša. Ten je pre svoje mužstvo cenný, pretože vo väčšine prípadov správne vyhodnocuje situácie.

Petráš je silný v tom, že vie, kedy má hrať, a kedy zase nie. Keď sa mu pootvorí obrana, použije hru chrbtom ku košu a ide si po dva body, prípadne po trestné hody. V prípade, že sa k nemu stiahnu na výpomoc ďalší obrancovia, vyhodí loptu na voľného spoluhráča. Keďže je v handlovskom tíme kvalita pod košom aj na oblúku, obrany súperov pripomínajú harmoniku. Sťahujú a rozťahujú sa podľa toho, kde sa práve nachádza lopta. V prvej štvrtine si hostia vytvorili náskok vďaka tomu, že „spišská harmonika“ nepracovala tak, ako by mala. Centrálnou postavou bol Petráš, ktorý buď hral, alebo vyhadzoval loptu na oblúk, kde už čakali pripravení strelci.

Títo strelci potom trestali obranu Spišskej Novej Vsi. „Celý týždeň sme sa pripravovali na to, že Handlová je najlepší tím spoza oblúka a v prvom polčase dostaneme 10 trojok. Bránenie týchto pozícií sme nezvládli,“ povedal po zápase kouč Spišiakov Erich Korfanta. Napriek tomu, že jeho tím prehral prvú desaťminútovku 17:32, dokázal sa pomerne rýchlo vrátiť do zápasu. Podarilo sa mu to ešte v prvom polčase. Domáci stavili na svoju rýchlosť a snažili sa hrať priamočiaro. Dosť im pomohlo aj to, že Stefan Mitrovič, ktorý dovtedy hral veľmi dobre, musel po druhej nešportovej chybe opustiť palubovku, čo bola pre Handlovú podstatná strata.

Tie najzaujímavejšie momenty však prišli v štvrtej štvrtine, keď sa Spišská Nová Ves dostala po úspešnej trojke Lukáša Krajňáka do vedenia 78:75. Po nej nasledoval oddychový čas, takže obidve mužstvá sa mohli poradiť, ako budú ďalej postupovať. Po krátkej prestávke prišli chvíle Tomáša Mrviša, ktorý v podstate sám otočil vývoj stretnutia. Chytil sa úspešnou donáškou v závere časového limitu. Mrvišova bodová séria však nemusela pokračovať, ak by Ramel Thompkins premenil svoj pokus spod koša. Lenže trestuhodne zahodil. O pár sekúnd prišiel zbytočný faul Ivana Židzika a líder Handlovej dostal do daru dva trestné hody, ktoré premenil. Následne Mrviš spolu so svojím tímom ubráni Spišiakov a v ďalšom útoku premení trojku. Sedem bodov Tomáša Mrviša a zo 78:75 je razom 78:82.

Kouč Korfanta berie oddychový čas a trieska do stoličky. Nevyčítame mu to. Toto by totiž rozzúrilo aj najväčšieho flegmatika. Spišská Nová Ves sa však znova vráti do hry. Za stavu 83:86 predvedie najkrajšiu akciu zápasu Justus Allen. Najprv fenomenálne ubráni jeden na jedného Tomáša Mrviša a po rýchlom protiútoku získa dva body za technický kôš. 85:86. Ak by mal v závere loptu on, Spišská Nová Ves by teraz možno mala na konte prvú výhru. Lenže zápas chcel vyhrať Eric Nottage, no ten kolosálne zlyhal. Keď pod vlastným košom doskočil loptu, na tabuli svietilo 16 sekúnd.

Domáci mali 16 sekúnd na to, aby to skúsili jedným dobrým útokom. Nottage sa ale rozhodol za celý tím a skončilo to tak, že 12 sekúnd pred koncom zápasu vrazil pod útočným košom do dvoch brániacich hráčov. Faul? V žiadnom prípade. Toto by nezapískal ani jeden rozhodca na svete. Eric Nottage spravil ako jednotlivec hlúposť, pretože zasebčil, no keďže basketbal je tímová hra, pykajú za to všetci. Z pohľadu Spišiakov škoda, pretože k výhre boli veľmi blízko a za ten návrat do zápasu by si ju asi aj zaslúžili.

24 Washington Wizards 15/30 33,33%
25 Minnesota Timberwolves 15/31 32,61%