Prvé bilancovanie jadrového fyzika na čele SBA, vybavil 150 tisíc na haly pre reprezentácie

Publikované: 11.11.2019 Autor: Marta Brliťová

Miloš Drgoň, prezident SBA (Foto: TASR)

Prezident Slovenskej basketbalovej asociácie Miloš Drgoň má za sebou už viac ako štvrť roka vo funkcii. Vo veľkom rozhovore sme sa s ním porozprávali o najdôležitejších témach nášho basketbalu. Drgoň zhodnotil doterajšie účinkovanie reprezentácií, predostrel svoje priority a ciele, naznačil smerovanie klubových súťaží a reprezentačných výberov Slovenska.

Vráťme sa o necelé štyri mesiace späť. Aké boli vaše úvodné týždne vo funkcii prezidenta?

,,Keď ma zvolili, bežali naplno všetky reprezentačné prípravy či vrcholové podujatia mládeže. Veci boli rozrobené a bolo treba ich len dotiahnuť. To sa nejakým spôsobom podarilo. Už od januára som bol vo funkcii koordinátora ženskej zložky, takže veci sme s kolegom z mužskej zložky nastavili. Chcel som na úvod urobiť trošku boom okolo basketbalu, preto sme sa rozhodli dať klubom voľné vstupy na zápasy predkvalifikácie mužov. Prišlo dosť ľudí.”

Čo ste si určili za priority pre svoje funkčné obdobie?

,,Nastaviť systematickú prácu v každej oblasti.”

A vaše konkrétne ciele?

,,Účasť ženskej reprezentácie na majstrovstvách Európy v roku 2021, ktorá je samozrejme podmienená úspešnou kvalifikáciou. Tá sa začína už tento týždeň. Taktiež postup mužskej reprezentácie do kvalifikácie na MS 2023. A to nesnívam.”

Dôverovali ste trénerovi Žanovi Tabakovi, ktorý zostáva pri reprezentácii aj naďalej. V čom vás jeho práca oslovila?

,,Predĺženie spolupráce som mu ponúkol ihneď po poslednom zápase predkvalifikácie. V septembri sme si jeho zotrvanie schválili s výkonným výborom. S malými zmenami pokračuje aj realizačný tím v začatej práci. Podľa mňa priniesol do družstva jednu dôležitú vec – rešpekt. Hráči jeho osobnosť plne uznávajú. Preto prišli a tvrdo na sebe pracovali.”

Jaroslav Musil, slovenská reprezentácia (Foto: Vladimír Dorňák)

Mužská reprezentácia neuspela v predkvalifikácii na ME 2021, ale nakoniec vďaka predkvalifikácii na MS 2023 nebude mať hluché zápasové obdobie. Čo čaká mužský národný tím najbližšie roky?

,,V mužskom basketbale nie som expert, keďže som pôsobil dlhé roky pri ženách. Začínam sa v ňom orientovať. Pre mužskú reprezentáciu som potvrdil 10-dňový turnaj v Taipei. Budúce leto na ňom odohrajú osem zápasov. Nedávno prišiel list z FIBA s otázkou, či chceme ako asociácia bojovať v mužskej predkvalifikácii o majstrovstvá sveta 2023. Do prvého kola sa prihlásilo osem družstiev a náš národný tím má pred sebou cyklus február, november, február. Celkovo so šiestimi zápasmi. Je veľmi dôležité pre mužský basket, že šanca z FIBA prišla a že sme ju využili. Tréneri Tabak, Vila a Madzin sú pripravení byť s družstvom úspešní. (V skupine máme Island, Kosovo, Luxembursko, postupujú dve družstvá – pozn. red.) Navyše na vybavenie dvoch hál na Slovensku na požadovaný FIBA level 1 pre predkvalifikáciu mužov a kvalifikáciu žien sme sa uchádzali s projektom na Slovenský olympijský a športový výbor a v prvom kole sme boli úspešní. Pridelili nám 150 000 eur. Čakáme na podpis zmluvy o spolupráci.”

Ženskú reprezentáciu čaká už v nedeľu prvý zápas kvalifikácie. Ako vidíte šance žien v zápase proti Maďarsku?

,,Myslím, že favoritom stretnutia sú Maďarky, ale bol by som asi zlý prezident SBA, keby som neveril, že tréneri a hráčky spravia všetko pre to, aby papierové predpoklady tentoraz neplatili. Pre fanúšikov sme zabezpečili 90 vstupeniek a chystáme fanbus do Šopronu. Verím, že sa mi nejaká vstupenka ujde a teda budem môcť prísť na zápas aj osobne.”

Slovensko, ženy (Foto: Martin Palkovič)

Aké kroky plánujete pre družstvo ženskej reprezentácie s cieľom pomôcť mu kvalifikovať sa na majstrovstvá Európy 2021?

,,Tréneri, realizačný tím aj hráčky pôsobili na tohtoročnej letnej príprave ako dobrá partia. Kľúčové basketbalistky hrajú v dobrých tímoch v zahraničných ligách a v dvoch slovenských profi tímoch. Verím, že budú zdravé a už teraz do kvalifikácie budeme môcť nastúpiť v plnom zložení. Keďže model spoločnej letnej prípravy sa osvedčil, budeme v tom pokračovať aj v lete 2020. Aj ženský tím som prihlásil na prípravný turnaj pred olympijskými hrami v Taipei. Čaká ich tam päť zápasov.”

Ako hodnotíte výsledky mládežníckych reprezentácií na majstrovstvách Európy?

,,Chlapčenské družstvá svoj potenciál nevyužili naplno a skončili horšie, ako sa očakávalo. Dievčenské družstvá skončili v B-kategórii ME zhodne na desiatom mieste. To je najlepšie za posledné tri roky. Pričom si trúfam povedať, že rozdiel medzi štvrtým a jedenástym tímom nebol priepastný. Sme na začiatku cesty.”

Kadiaľ teda vedie cesta k zlepšeniu výsledkov mládežníckych reprezentácií?

,,Do konca roka 2019 budú mať reprezentačné akcie okrem žien aj družstvá chlapcov U18 a U16. Výber U18 bude mať na záver sústredenia zápas All Stars Talent, ktorý sa odohrá pred exhibičným stretnutím All Stars SBL a družstvo U16 v decembri hostí turnaj V4. Výber dievčat U18 má od nedele týždňový zraz v Košiciach, zakončený dvoma zápasmi s národným tímom Rumunska. Zároveň s nimi má od pondelka zraz v Košiciach aj výber dievčat U16, zakončený dvoma zápasmi s Poľskom. V decembri potom taktiež hostia turnaj V4. Prvé zrazy v tejto sezóne budú mať v decembri aj družstvá chlapcov U14 a U15 a dievčat U13, U14 a U15. Tieto zrazy budú organizované v spolupráci s klubovými trénermi, ktorých podporuje SBA. Cez vianočné prázdniny cestujú reprezentácie U14 a U15 chlapci aj dievčatá na Turnaj do Plzne. Po decembrovom žrebe mládežníckych ME dopracujeme plány pre reprezentácie na rok 2020.”

Slovensko dievčatá U16, trénerka Ivana Jalčová (Foto: fiba.basketball)

Ako to vyzerá s podporou klubov a zameraním sa na rozširovanie mládežníckej základne?

,,Nedávno sme vo VV SBA schválili podporu pre klubové družstvá hrajúce dlhodobé európske súťaže celkovo vo výške 50 000€. Rozbieha sa projekt prípraviek po celom Slovensku, onedlho štartuje Minibasketshow a mikroliga U10. Mapujeme všetky detské súťaže naprieč krajinou a budeme pre ne hľadať formy podpory zo strany SBA.”

Prejdime k otázkam najvyšších súťaží. Čo môže za výrazné zúženie ženskej extraligy na 6 tímov?

,,Je to ťažká otázka, na ktorú neexistuje ľahká odpoveď. Je to najmä súbor okolností v každom konkrétnom meste, kde museli na nejaký čas s extraligou skončiť. Sme malá krajina, podobne ako napríklad Litva. Je to basketbalová krajina a koľko majú profesionálnych tímov tam? Tiež dva. Podľa mňa je naša cesta spájať súťaže. Verím, že sa nám to spolu s českou stranou podarí zrealizovať.”

Hovoríte, že v mužskej zložke sa ešte len začínate orientovať. Aké kroky plánujete smerom k SBL?

,,SBL je divácky úspešný produkt. Zatiaľ sa spoznávam s funkcionármi a budem s nimi postupom času rokovať o znížení počtu cudzincov v lige. Neviem, do akej miery budem úspešný. Všetko ukáže čas. V spolupráci s národným školiteľom pánom Gabarom pracujeme na opätovnom zavedení komisárov na zápasoch SBL.”

MBK Baník Handlová vs. Patrioti Levice, Boris Bojanovský (15) (Foto: Lukáš Droppan)

Vaše civilné zamestnanie je jadrový fyzik. Zároveň sa venujete mládeži v Piešťanoch a riadite SBA. Ako to všetko stíhate?

,,Vstávam každé ráno o piatej. Odrobím si svoje v práci a keďže do práce dochádzam autom každý deň, v aute relaxujem rozmýšľaním. Potom si ešte užívam tréning s Piešťanskými Čajočkami. Večer skúšam spracovať to, čo som vymyslel. Konzultujem veci s kolegami z Výkonného výboru SBA, s kolegami v poradnej komisii koordinátora či s realizačným tímom ženskej reprezentácie. Neriadim asociáciu autokraticky."

V akom stave by mala byť SBA na konci vášho funkčného obdobia?

,,Úspešná. Aj keď je dobrá otázka, čo znamená úspech v športe. Aj na nedávnych letných majstrovstvách sveta mužov boli krajiny, ktoré výsledkovo zaostali za očakávaniami a ešte to neznamená, že v ich basketbale niečo prestalo fungovať. Napríklad Srbsko. Preto je skôr dôležité, aby boli veci nastavené systémovo a dlhodobo. Nemáme na Slovensku potenciál vychovať každý rok kompletnú a úspešnú mládežnícku reprezentáciu. Podľa mňa nie je tak podstatné, či skončí na prvom alebo osemnástom mieste, ale že v každom tíme sú dvaja – traja hráči, ktorí sa tomu budú venovať aj na najvyššej úrovni. Koniec koncov, všetci aj tak sledujú výsledky seniorských tímov.”

Miloš Drgoň, prezident SBA

Prvý týždeň vo funkcii nového generálneho sekretára má za sebou Andrej Kuffa. V čom môže byť jeho najväčší prínos pre asociáciu?

,,S Andrejom som nikdy predtým nespolupracoval. Avšak cítili sme z neho na výberovom pohovore obrovský zápal a chuť robiť pre slovenský basketbal. Budem rád, keď mu pomôžem byť takým generálnym sekretárom, ktorý prežije nielen moje volebné obdobie, ale aj mnohé ďalšie. Zatiaľ sa učíme navzájom.”

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.