Prievidza si odpykala tresty, Bujan oceňuje vyrovnanosť ligy: Inter nie je nedotknuteľný

Publikované: 06.11.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. Patrioti Levice, Ibrahim Durmo (23) a tréner Tihomir Bujan (Foto: Ladislav Szibilla)

Štvrté miesto v tabuľke, strata najlepšieho strelca tímu, škandál proti Interu či dočasný azyl v Leviciach. Finalista z minulej sezóny BC Prievidza má za sebou turbulentný štart do ligovej súťaže.

Prievidžania odohrali zatiaľ sedem zápasov s bilanciou 4–3. U súperov prehrali v Lučenci a Žiline. V baníckom derby uspeli na ihrisku Handlovej. V pozícii domáceho celku sa BC darí. Výnimkou je skontumovaný zápas z októbra proti Interu.

Ako som povedal už na začiatku sezóny, máme nový tím. Je v ňom veľa mladých hráčov zo Slovenska. Musíme očakávať vzostupy i pády. Navyše sme prišli o nášho najlepšieho strelca Trorana Browna, bez ktorého je to ťažšie,“ prezradil chorvátsky tréner Prievidze Tihomir Bujan.

BC Prievidza vs. Patrioti Levice, Troran Brown (0) (Foto: Ladislav Szibilla)

Odchod Browna bol veľkou stratou

Američan Brown nastúpil v prievidzskom drese len na štyri ligové stretnutia a v priemere si pripísal viac ako 16 bodov na zápas. Do klubu prišiel začiatkom júla a opustil ho koncom októbra. Na Slovensku mu nemohol byť udelený pobyt, pretože mal záznam v registri trestov.

Keď Brown odišiel, tak to bol veľmi ťažký moment pre celý tím. Najmä z dôvodu hustého programu v lige. Podpísali sme Zlatka Jovanoviča, ktorý odvádza veľmi dobrú prácu. Bol k dispozícii, zmestil sa do nášho rozpočtu a veľmi nám pomohol. Aj naposledy proti Spišskej Novej Vsi ukázal svoju kvalitu,“ doplnil päťdesiatdvaročný kouč. Bosniansky rozohrávač, ktorý má už 35 rokov, Spišiakom strelil 21 bodov.

Bujan viedol družstvo už v predošlom ročníku po tom, čo v decembri nahradil Američana Michaela Claxtona. V štýle prievidzskej hry vidí naďalej priestor na zlepšovanie sa.

„V každom zápase sme mali dobré i zlé chvíle. Musíme hrať agresívnejšie v obrane a byť trpezlivejší v útoku. Najlepší zápas sme odohrali hneď na začiatku proti Leviciam. Boli sme doma a prišlo veľa fanúšikov,“ prezradil.

BC Prievidza vs. MBK Rieker COM-therm Komárno, Matej Majerčák (5) (Foto: Ladislav Szibilla)

Mladí Slováci s potenciálom

Oproti vlaňajšku nemá Prievidza typického slovenského lídra. Pred sezónou stratila kapitána Mareka Jašša a Richarda Körnera. V tíme však priestor dostávajú mladí hráči: Matej Majerčák, Adam Antoni, Jakub Mokráň, Jakub Pasovský či Jakub Kádaši.

„Je pravdou, že sme chceli pokračovať v spolupráci s Körnerom a Jaššom, ale pre novú sezónu mali iné plány. V tíme máme solídnych mladých Slovákov. Všetci majú dobrý potenciál. Potrebujú len čas na prácu a viac získaných skúseností,“ vyhlásil Bujan.

Šéf prievidzskej lavičky očakáva od všetkých hráčov v kádri vyrovnanejšie výkony. Za najdôležitejšie považuje to, aby sa tímu vyhýbali zranenia.

Tréner Tihomir Bujan a manažér Marko Batina, BC Prievidza (Foto: Ladislav Szibilla)

Bujan o Batinovi: Má toľko energie, ako keď bol hráčom

Bujan opísal aj blízkeho kolegu Marka Batinu. Ten prežíval výkony družstva často priamo na lavičke po boku trénera. V niektorých momentoch sa zdalo, akoby Batina koučoval. Má impulzívnu povahu, čo predviedol v škandalóznom zápase proti Interu.

Marko je generálny manažér tímu. Nikdy nevystupoval v pozícii trénera. Na lavičke je emotívny, má veľa energie tak, ako keď bol hráčom. Pre mňa je každý, kto do tímu prinesie extra pozitívnu energiu prínosom,“ odpovedal diplomaticky.

Batina dostal zákaz výkonu funkcie na dva zápasy a pokutu 250 eur. Navyše v zápasoch už nemôže pôsobiť na lavičke, pretože nie je trénerom.

BC Prievidza vs. MBK Rieker COM-therm Komárno, tréner Tihomir Bujan (Foto: Ladislav Szibilla)

Bujana zaujal Lučenec

Po inzultácii rozhodcu, ktorého napadol v zápase s Interom dlhoročný fanúšik BC, dostala Prievidza finančný trest 1000 eur a pôvodne jej uzavreli domáce ihrisko na dva zápasy. Klub sa odvolal a Odvolacia komisia SBL zmenila uzavretie z dvoch na jeden zápas. Dočasný domov našla Prievidza v Leviciach, kde odohrala duel proti Spišiakom.

V Leviciach to bolo zvláštne. Boli sme v roli domáceho tímu v hale, kde sme netrénovali. Prišlo málo divákov, mali sme nejakých zranených hráčov. Bola to ťažká situácia, ale nakoniec sme zvíťazili. Teraz už máme pokuty a tresty za sebou a znovu sa tešíme, že budeme hrať doma,“ vyjadril sa Bujan.

Najbližšie dva duely však odohrá tím vo Svite a v Leviciach. Doma sa predstaví o dva týždne v súboji s Lučencom.

Prievidzský tréner je presvedčený, že liga je silnejšia a vyrovnanejšia než v minulej sezóne. Podľa Bujana sa tímy herne zlepšili.

V Lučenci vytvorili oveľa lepší tím ako v predošlom ročníku. Hrajú dobrý basketbal, majú systém i veľkú podporu. Inter je určite dominantný. To však neznamená, že je nedotknuteľný. Ukázala to Handlová, ktorá zvíťazila v Bratislave. Inter hrá v pohárovej Európe. Veľa cestuje, trápia ho nejaké zranenia. Nie je jednoduché hrať súčasne dve silné súťaže,“ zakončil Tihomir Bujan.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.