Timeout: Ako dostať na palubovky viac Slovákov? Inšpiráciou by mohol byť taliansky model

Publikované: 04.11.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport

Inter Braqtislava vs. Pécs-VSK Veolia, Dávid Abrhám (14) (Foto: TASR)

Dlhé roky sa u nás debatuje o stave basketbalovej ligy, ku ktorej už neodmysliteľne patria zahraniční hráči. Počas posledných sezón sa na Slovensku predstavili takí, ktorí boli ozajstným prínosom, ale aj takí, ktorí sem radšej ani nemali chodiť, pretože ich kvalita bola žalostná.

Napriek svojej basketbalovej úrovni však dostali priestor na hracej ploche kvôli nedostatku domácich hráčov. Viac Slovákov na palubovke, to si praje hádam každý fanúšik. Ako to však docieliť? Momentálne máme v lige pravidlo, ktoré vraví, že vždy musí byť na ihrisku aspoň jeden slovenský basketbalista. V praxi to znamená, že tím ich potrebuje mať na súpiske minimálne dvoch, aby sa mohli vzájomne striedať, ak si jeden z nich potrebuje odpočinúť, respektíve príde k zraneniu alebo vyfaulovaniu.

Vďaka tomuto pravidlu sme docielili, že na palubovke bude za každých okolností jeden Slovák. Pomohlo nám však toto pravidlo dostať na palubovku viac Slovákov a spraviť tým našu ligu slovenskejšou? Nevyzerá to tak. Pravidlo v súčasnom znení je skôr komplikácia pre trénerov, ktorí musia mať na pamäti pri svojich taktických plánoch, že súčasťou ich zostavy musí byť vždy jeden Slovák bez ohľadu na okolnosti na hracej ploche.

To, ako dostať na palubovku viac domácich hráčov, nie je téma len u nás. Ako si s tým poradili v zahraničí? Veľmi zaujímavý model vymysleli v Taliansku, kde taktiež začalo ubúdať domácich hráčov. Taliani však nešli cestou ako my, že by nariaďovali, koľko talianskych hráčov má byť na palubovke. Ak tréner uzná za vhodné, hrať môže pokojne aj päť legionárov. Na každého legionára však musí byť na zápasovej súpiske jeden domáci hráč.

Toto pravidlo nazývajú v Taliansku 5+5 alebo 6+6, pretože má dve roviny. Na 12-člennej súpiske môže mať klub päť legionárov, ak ich doplní piatimi Talianmi. Teoreticky by mohli piati legionári odohrať kompletných 40 minút, ale nevydržali by to kondične a rovnako tak s faulmi. A preto musia striedať, čím sa do hry dostávajú Taliani. Na začiatku tohto odseku sme spomenuli, že pravidlo má dve roviny. 5+5 je pre kluby výhodnejšie, pretože majú nárok na finančnú odmenu. Tá sa prerozdeľuje podľa toho, koľko dal ktorý klub minút talianskym hráčom. Tí, ktorí ich nazbierajú najviac, získajú finančné prostriedky.

Ak sa nejaký taliansky klub rozhodne hrať systémom 6+6, stráca nárok na odmeny a navyše musí platiť takzvanú daň z luxusu. Ako príklad si zoberme tím Olimpia Miláno, ktorý má momentálne k dispozícii 15 hráčov (9 legionárov, 6 domácich). Koncom týždňa zdolali Milánčania v Eurolige Barcelonu, pričom v európskej súťaži mohli na súpisku napísať všetkých deviatich. V talianskej lige sa pred nedeľňajším duelom s Varese museli rozhodnúť, ktorým trom legionárom zostane v rukách Čierny Peter. Na súpisku ich totiž mohli napísať len šiestich.

Takto sa s pravidlom musí vyrovnávať klub s najširším kádrom, no tie kluby, ktoré nehrajú v európskych súťažiach, majú štandardné 12-členné kádre, v ktorých je päť či šesť cudzincov. V talianskej lige síce nie je dané, že na palubovke musí byť jeden domáci hráč, ale tým, že je limitovaný počet legionárov, Taliani sa na ihrisko dostanú. Dvaja, traja, štyria, či piati. Možno nie naraz, ale svoju šancu dostanú. Keďže s týmto systémom len začínajú, na výsledky si budú musieť počkať. Ešte pred spustením si však povedali, že cieľ nie je kvalitnejšia, ale talianskejšia liga.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.