Tatry sú nádherné. I tak dúfam, že tento rok bude na Slovensku najteplejšia zima v histórii

Publikované: 03.11.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: Daniel Faix

Iskra Svit vs. Patrioti Levice, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)

Jedným z ťahákov sobotňajšieho 7. kola SBL bol duel pod Tatrami, kde Svit privítal Levice. Leitmotív duelu bol jasný – návrat exkouča Iskry Michala Madzina do bývalého pôsobiska.

Na slovenské pomery sa hral výborný basketbal. Veľa bodov, efektívne útoky, efektné akcie. Iskra je tradične doma veľmi silná a svoju kvalitu potvrdila aj v sobotu.

O výsledku napokon rozhodla záverečná štvrtina, ktorú vyhrali domáci 28:15 a celé stretnutie 92:76. Naďalej teda platí, že Iskra vyhrala doma všetky stretnutia a naopak – vonku všetky tri prehrala.

Na pozeranie to bol úžasný zápas. Všetci, čo sem prišli, si ho museli užiť. Bolo to extrémne rýchle i atletické. Padlo síce dosť bodov, ale nemyslím si, že by obrany boli zlé. Skôr útok bol efektívny a veľmi fyzický. Klobúk dole, domáci podali vynikajúci výkon,“ hodnotil duel pre ligový web Madzin, ktorého doplnil krídelník Patriotov Martin Bachan: "Myslím si, že sme sa súperovi nedokázali vyrovnať rýchlosťou. Svit mal výborný každý útok a to bolo kľúčové. Dostali sme 92 bodov, ťažko sa hrá, keď dostaneme tak veľa bodov. Takže kľúčom bola obrana.“

Iskra Svit vs. Patrioti Levice, Stanislav Baldovský (24) a tréner Michal Madzin (Foto: Daniel Faix)
Iskra Svit vs. Patrioti Levice, Isaiah Johnson (5) (Foto: Daniel Faix)

Priestor na zlepšenie

Iskra predviedla proti Patriotom hru vo vysokom tempe, nastrieľala 92 bodov a zaslúžene zvíťazila. Jej ofenzívnym lídrom bol opäť Jalen Nesbitt.

„V čom bol základ víťazstva? To je jednoduché – postrážili sme si doskok, hrali sme agresívnu tímovú obranu, vyberali sme si dobré pozície na zakončenie a minimalizovali sme stratené lopty,“ hodnotí duel šikovný krídelník.

Aj jeho hnevá bilancia Svitu mimo vlastnej palubovky. Iskra prehrala na Interi, v Žiline i Komárne a vonku to má zatiaľ 0–3.

„Nie vždy dodržíme herný plán, na ktorom sa dohodneme pred zápasom. Vonku nám chýba disciplína. Zároveň nepremieňame strely z ľahkých pozícií a dopúšťame sa ľahkovážnych strát. Ak tieto veci zmeníme, som presvedčený, že začneme vyhrávať aj vonku,“ vraví americký legionár.

Nesbitt sa veľmi rýchlo zaradil medzi najlepších hráčov v súťaži. V prvom stretnutí na Interi zaznamenal len dva body, ale odvtedy je na nezastavenie.

V štyroch z nasledujúcich piatich dueloch pokoril 20-bodovú hranicu a s priemerom 17,8 bodu na zápas je piatym najlepším strelcom súťaže. Ako je spokojný so svojimi doterajšími výkonmi?

„Povedal by som, že 50 na 50. Darí sa mi, ale to len pre to, že hrám s nesebeckými spoluhráčmi. Ich hra a prihrávky ma stavajú do pozície, že hrám dobre. Nedaria sa mi trestné hody, v tejto štatistike mám kariérne minimá, a stále sme ešte nevyhrali vonku. Takže určite je na čom pracovať,“ vraví sebakriticky.

Iskra Svit vs. Patrioti Levice, Jalen Nesbitt (7) (Foto: Daniel Faix)
Iskra Svit vs. Patrioti Levice, Nesbitt (7) vs. Hill (1) (Foto: Daniel Faix)

Krásne prostredie vo Svite

Dvadsaťšesťročný Nesbitt meria 198 cm, počas profikariéry si vyskúšal aj španielsku a luxemburskú ligu. Ako by sa opísal ako basketbalista?

Atletický krídelník, hrajúci s vášňou, tvrdo pracujúci a vždy pripravený hrať pre tím. Myslím, že som dobrý v protiútokoch a mám solídnu ´catch and shoot´ trojkovú streľbu. Vyžívam sa v doskokoch a rád blokujem,“ vraví Američan.

Ako absolvent Univerzity North Florida je zvyknutý na teplé podnebie. Napriek tomu tvrdí, že pod Tatrami sa mu veľmi páči.

Od momentu, keď som prišiel na Slovensko, som stretol množstvo skvelých ľudí. A vôbec nezáleží na tom, či rozprávajú po anglicky alebo nie. Každé ráno sa budím s výhľadom na úžasné Vysoké Tatry. Hoci rád by som ich videl kompletne zasnežené verím, že táto zima bude najhorúcejšia v histórii Slovenska,“ tvrdí s úsmevom Nesbitt.

Toto želanie sa mu zrejme nesplní, prvé mrazy už do Svitu zavítali počas víkendu. Spoločne so spoluhráčmi však môžu dosiahnuť prvú výhru na palubovke súpera, keď v stredu sa predstavia v Lučenci. Musia však zamakať, keďže BKM je zatiaľ s bilanciou 4–0 doma stopercentný.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.