Dievča z dediny medzi hviezdami oslavuje päťdesiatku

Publikované: 03.11.2019 Autor: Tomáš Grosmann Foto: archív MJ

Milena Jančiová s manželom (Foto: archív MJ)

Účasť na olympiáde i majstrovstvách sveta, tri štarty na majstrovstvách Európy ozdobené dvoma medailami. To všetko patrí do športovej kariéry čerstvej 50-ročnej jubilantky Mileny, ktorá bola pod košmi známa a úspešná pod priezviskami Paulišincová a najmä Rázgová.

Basketbal sa stal jej osudom úplnou náhodou, hoci v Ružomberku nemohlo ísť celkom o náhodu. Tento šport má totiž v liptovskom meste dlhú tradíciu a netýka sa len dievčat, keďže tam vyrástli aj takí mužskí velikáni, akými boli napríklad bratia Boris a Dušan Lukášikovci. „V našej rodine sa basketbalu nevenoval nik. Mňa na plavárni, mala som už takmer desať rokov, oslovil tréner Jozef Považan, aby som prišla na basketbal do telocvične. Nebyť jeho, nikdy by som ho nehrala,“ spomína na svoje začiatky Milena Jančiová.

Nie, nejde o omyl. Pred desiatimi rokmi sa v Bratislave vydala za dlhoročného partnera podnikateľa Petra Jančiho, vo firme ktorého v súčasnosti aj pracuje. Na prvom mieste je však u nej rodina. Rozrástla sa jej aj o ďalšie deti z manželovej strany, s ktorým si padli do oka po jeho ovdovení. Dievčenské priezvisko Paulišincová nosila pred prvým vydajom a vrátila sa k nemu aj krátko po rozvode. Ak na chvíľu zabudneme na prvé klubové športové úspechy s Ružomberkom, tak na premiérové významné podujatie išla už ako pani Rázgová.

Hneď na olympiádu do Barcelony

A nie hocikam, ale na olympijské hry v Barcelone 1992. „Nikdy predtým som Československo nereprezentovala ani ako kadetka, ani medzi juniorkami,“ prezrádza zvláštnosť zo svojho športového životopisu „Miki“. Takto ju volá azda každý z basketbalovej komunity a ona nenamieta. Zvykla si. Kedy a kto to vymyslel si ani nepamätá, ale pre meno Miki má pochopenie. Dve slabiky sa vraj vyslovujú ľahšie, než oveľa dlhšie meno Milena, vysvetľuje s úsmevom.

V poslednej spoločnej „federatívnej“ československej olympijskej výprave mali v tíme basketbalistiek prevahu Slovenky. Pod vedením Čecha Miroslava Vondřičku a Slováka Štefana Garbu ich bolo v Katalánsku 1992 až deväť: Eva Antalecová-Mačeková, Eva Guzikiewiczová-Berková, Iveta Bieliková, Erika Burianová-Dobrovičová, Renáta Hiráková, Adriana Chamajová, Andrea Kuklová-Chupíková, Anna Kotočová-Janoštinová a Milena Rázgová-Paulišincová. Tento počet a ich výkony zohrali dôležitú úlohu v tom, že nástupníckou krajinou pod strechou FIBA sa v ženskom basketbale stalo Slovensko. A dievčatá, ktoré v talianskej Perugii na ME 1993 viedol Marián Matyáš, potvrdili, že právom. Získali totiž bronzovú medailu.

Milena Jančiová (12), Slovensko (Foto: archív MJ)

Najväčšími úspechmi medaily z ME

Na prvý pohľad sú jej najväčšími úspechmi medaily z ME. Najprv bronzová z Perugie 1993, potom ešte jagavejšia strieborná z Budapešti 1997. „Je zvláštne, že po prvej sme sa tešili, veď sme vyhrali zápas o tretie miesto a po druhej cennejšej sme smútili. Nečudo. V Budapešti sme prehrali vo finále, keď sa o nás hovorilo ako o vážnych kandidátkach na zlato,“ vrátila sa Milena v spomienkach. „Zážitok z olympiády v Barcelone sa však ani nedá slovami poriadne opísať. Bol obrovský. Postretala som športovcov, o ktorých som dovtedy iba čítala, či ich videla v televízii. Nesprávali sa vôbec ako nejaké hviezdy, ale pôsobili dojmom obyčajných ľudí. Napríklad tenista Goran Ivaniševič, takisto hráči amerického basketbalového ,dream teamu’. Mali sme šťastie, že sme ako basketbalistky mohli chodiť na ich zápasy a zblízka sledovať Michaela Jordana, Magica Johnsona, Larryho Birda a ďalších hráčov USA. Takisto Arvydasa Sabonisa v tíme Litvy.“

Odchovankyňa ružomberského basketbalu, ktorá sa v tamojšom drese stala trikrát aj majsterkou Českoslovenka (1991, 1992  1993), opustila Liptov za netradičných okolností. „Pociťovala som nespravodlivosť v odmeňovaní. Prichádzali k nám dievčatá, ktoré dostávali takmer až dvojnásobný plat v porovnaní so mnou, hoci som hrávala podstatne viac,“ vrátila sa k svojmu dobrovoľnému, ale neľahkému odchodu do Bratislavy.

Zmluvu v Ružomberku mala podpísanú do leta 1994, ale už na jeseň 1993 prišla do bratislavskej Sporiteľne, kam jej prestup vybavili známy tréner Peter Kováčik a jeho vtedajší kolega Peter Kotleba. Na OH v Barcelone 1992 i na ME 1993 hrala ako Ružomberčanka, na MS v Austrálii 1994 už išla zo Sporiteľne, odkiaľ viedla jej cesta vzápätí do Slovana Bratislava, kam ju zlákal Roman Adamčík. Kariéru vo veľkom basketbale skončila práve v belasom drese, hoci neskôr po tridsiatke ešte pomohla Myjave v postupe do extraligy.

Prvá vážna operácia kolena

„Po zisku európskeho striebra 1997 som sa podrobila prvej vážnej operácii kolena, tá ma nepustila na MS v Nemecku 1998. A na európsky šampionát v Poľsku 1999, kde si dievčatá vybojovali účasť na OH v Sydney, som nemohla ísť pre materské povinnosti. Dcéra Martina sa mi narodila 29. júla 1999,“ priblížila pozvoľný koniec vážnejšej športovej kariéry bývalá výborná krídelníčka. Predvídavosť v hre, streľba zvonka, zakončovanie protiútokov, ale aj nevšedné zisky lôpt v obrane vďaka dlhým rukám, boli jej basketbalové ozdoby. Mala nemálo súcich spoluhráčok, ale v období vrcholu svojej kariéry si na ihrisku (a doteraz aj mimo neho) v Slovane i reprezentácii najviac rozumela s rovesníčkou Soňou Hudecovou, ktorá oslávila päťdesiatku nedávno 13. septembra.

Mohla dosiahnuť v kariére viac? „Takto som svoju športovú kariéru nikdy nehodnotila. Ocitla som sa vždy v dobrom kolektíve, vďaka tomu sa mi darilo aj pod košmi. Som dievča z dediny, z Liskovej, ale precestovala som vďaka basketbalu kusisko sveta. Mala som ,robotu’, ktorá ma bavila. Bolo to pre mňa obrovské životné šťastie, splnili sa mi mnohé športové aj životné sny,“ obzrela sa za polstoročím svojho života jedna z najúspešnejších a určite najskromnejších slovenských basketbalistiek. Vďaka jej vlastnej charakteristike možno o nej konštatovať, že dievča z dediny sa dostalo medzi hviezdy tohto športu.

VIZITKA JUBILANTKY

Narodila sa 2. 11. 1969 v Ružomberku, vyrastala však v susednej dedinke Lisková, má výšku 179 cm. Milena hrala spočiatku basketbal pod dievčenským priezviskom Paulišincová, neskôr po vydaji ako Rázgová (v jej najúspešnejších športových rokoch) a po rozvode znova ako Paulišincová. Po mnohoročnom partnerskom živote sa v roku 2009 vydala za Petra Jančiho, s ktorým má 20-ročnú dcéru Martinu.

S Ružomberkom je trojnásobná majsterka Československa (1991, 1992 a 1993) a raz i Slovenska (1993), v jeho drese hrala na OH v Barcelone 1992 (6. miesto), vo Final Four EPM 1993 a na ME v Perugii 1993 (bronz). Na MS v Austrálii 1994 (5. miesto) bola už ako hráčka Sporiteľne Bratislava, na ME v Brne 1995 (4. miesto) i na ME v Maďarsku 1997 (striebro) ako hráčka Slovana Bratislava.

Hejková: Mimoriadny talent

„Spolu s Ivetou Bielikovou a Adrianou Chamajovou tvorila Milena ružomberské trio na OH v Barcelone, čo bol vtedy pre nás veľký úspech. Patrí do generácie najdôležitejších hráčok, ktoré odštartovali zlaté časy Ružomberka v ženskom basketbale. Mala pre tento šport mimoriadny talent, ktorý na ihrisku aj využila,“ povedala legendárna trénerka Natália Hejková o svojej bývalej zverenke, ktorá však bola krátko aj jej spoluhráčka v Ružomberku. Keď Hejková končila športovú kariéru, mladučká Paulišincová vstupovala do veľkého basketbalu.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.