Zaútočí Toronto znova na titul v NBA? Hovorí sa o záujme o úradujúceho MVP

Publikované: 02.11.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

Pascal Siakam (43), TOR Raptors (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

Basketbalové Toronto zažilo v minulej sezóne dokonalý príbeh s parádnym koncom. Roky podceňovaný tím to dotiahol až na samotný vrchol a s Raptors v meste oslavovalo pár miliónov priaznivcov.

Po konci ročníka prišla smutnejšia udalosť, keď sa manažmentu nepodarilo predĺžiť kontrakt s najväčšou hviezdou zostavy Kawhim Leonardom. MVP finálovej série sa rozhodol vrátiť domov do Kalifornie, keď sa upísal Los Angeles Clippers. Práve menej známy klub z LA považujú odborníci za kandidáta na titul. S Torontom sa v tejto sezóne veľmi nepočíta.

Pritom klub ukázal aj vlani, keď šetril Leonarda, že môže vyzvať aj najlepších. Do nového ročníka vkročili Raptors výborne. Z úvodných piatich duelov vyhrali štyri. Leonarda skvele nahrádza Pascal Siakam. Rodák z Kamerunu, ktorý pred desiatimi rokmi ani poriadne nehrával basketbal, sa zlepšuje enormne. Zatiaľ má štatistiky na úrovni 28 bodov, 9,2 doskokov a 3,8 asistencie. Vlani mal priemer 16,9 bodov na zápas.

Elitný na oboch stranách palubovky

„Najväčšou výhodou Pascala je, že dokáže byť elitným obrancom a k tomu nastrieľať 25 až 30 bodov. Veľa podobných hráčov v NBA nebehá,“ povedal pre The Globe and Mail tréner Nick Nurse.

„Stále to je o nových veciach a učení sa. Mám väčšiu zodpovednosť za spoluhráčov. Nechcem sa zlepšovať len ja, ale pomôcť aj im,“ uviedol Siakam. Pri Kamerunčanovom úvode sezóny sa hneď pýta porovnanie so Scottiem Pippenom. Legendárny krídelník skvele zvládol viesť Chicago Bulls po tom ako sa Michael Jordan rozhodol venovať bejzbalu.

Veľkou výhodou Toronta je, že víťazná zostava ostala z veľkej časti pokope. V tíme sú stále aj ostrieľaní veteráni Marc Gasol, Serge Ibaka či rozohrávač Kyle Lowry, alebo šikovný strelec Fred VanVleet a výborne napreduje aj skvelý obranca OG Anunoby. V menej nabitej Východnej konferencii by to mohlo stačiť na dobrú východiskovú pozíciu pred play-off.

Siakam je moderný prototyp basketbalistu. Pri výške 206 centimetrov má rozpätie rúk na úrovni 222 centimetrov, čím sa pri ňom pýta prirovnanie s aktuálnym MVP NBA Giannisom Antetokounmpom. „Neviem, či rozmýšľam až takto, keď na sebe pracujem. Chcem sa však každým dňom zlepšovať. Stále som dosť chudý, ale cítim, že som silnejší ako pred rokom,“ dodal dvadsaťpäťročný krídelník.

Získajú Antetokounmpa?

Práve Antetokonumpo rozvíril v posledných dňoch vody, keď o ňom vyšiel text na stránke The Athletic. Uznávaný novinár John Hollinger sa v ňom venuje spojeniu gréckej superhviezdy a Toronta. K tomu by mohlo podľa neho prísť v roku 2021, kedy sa môže stať líder Milwaukee voľným hráčom. Všetko sú to zatiaľ len predčasné dohady.

Každopádne spojenie so Siakamom by mohlo znova posunúť Raptors medzi žhavých kandidátov na titul. Generálny manažér klubu Masai Ujiri má mnoho možností ako manévrovať zostavou. Veteráni majú podpísané krátkodobé kontrakty, ktoré môžu predĺžiť, alebo ich vymeniť počas ročníka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.