Pád giganta. Warriors strácajú nádej, môžu skončiť až medzi poslednými

Publikované: 01.11.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITAúAP

GS Warriors vs, PHO Suns, zranenie S. Curryho (Foto: SITA/AP)

Nevymýšľame si, keď napíšeme, že za posledných päť sezón v NBA by ste nenašli lepší tím ako Golden State Warriors. Kalifornský klub postavil super tím, ktorý to dotiahol päťkrát za sebou do finále a trikrát profiligu ovládol. Nie nadarmo sa hovorí o jeho zostave ako o dynastii.

Zrejme by zvíťazil aj v minulom ročníku, ale zlomili ho zranenia a premiérovo sa z triumfu tešili basketbalisti Toronta Raptors s fenomenálnym Kawhim Leonardom. Vo finálovej sérii stratili Warriors Kevina Duranta, ktorý si roztrhol achilovku a následne aj Klaya Thompsona. Skvelý strelec si pretrhol väzy v kolene. Obaja budú podľa všetkého chýbať celú sezónu a Durant sa ešte rozhodol podpísať zmluvu s Brooklynom Nets.

Odborníci boli k oslabeným Warriors skeptickí už v predsezónnych predpovediach. Viacerí sa zhodli, že klub môže ostať v bojoch o play-off len vďaka fantastickej individuálnej sezóne Stephena Curryho. Vedenie mu na pomoc donieslo D'Angela Russella, ktorý prežil prelomový ročník a zahral si premiérovo v All-Star zápase. V zostave ostal aj univerzál Draymond Green. Kvôli nabitému platovému stropu sa však Golden State ešte oslabili. Pre zmluvu Russella museli vymeniť skvelého obrancu a MVP finálovej série Andreho Igoudalu do Memphisu.

Zlomená ruka Curryho

Zranenia trápili od úvodu ročníka aj Kevona Looneyho či ďalšieho pivota Willieho Cauleyho – Steina. K tomu prišli jasné prehry s Los Angeles Clippers či Oklahomou City Thunder. Warriors síce zdolali New Orleans, ale v stretnutí s Phoenixom Suns nastala ďalšia rana. Stephen Curry nešťastne dopadol a zlomil si zápästie. Hovorí sa, že môže chýbať až tri mesiace. Prakticky to znamená, že Golden State len s veľkými ťažkosťami ostanú v hre o vrchné priečky nabitej Západnej konferencie. Dupľom, keď im vôbec nefunguje obrana. V týchto chvíľach sa dá pochybovať, či bude vedenie tlačiť na skorší návrat Curryho s Thompsonom. Skôr sa dá očakávať, že ich podrží mimo hry čo najdlhšie, aby sa stopercentne doliečili.

Pre možno najlepšieho strelca v histórii basketbalu Curryho to je veľká smola aj z hľadiska jeho legacy. Predsa len má už 31 rokov a po komplikovanom zranení zápästia sa bude vracať ťažšie, aj keď našťastie ho nemá zlomené na streleckej ruke.

Veľká šanca pre D'Angela Russella

Zranenie najväčšej hviezdy klubu otvára možnosti pre Russella. Na tom odteraz stojí ofenzíva tímu. Tréner Steve Kerr už naznačil, že budú využívať so šikovným rozohrávačom viac situácie pick'n'roll, ktoré Warriors nehrali až toľko ako iné kluby. Rodáka z Kentucky môže vyburcovať aj televízny rozpis, keďže s klubom odohrajú viacero zápasov na celoštátnych kanáloch. Môže to však dopadnúť aj tak, že manažment tímu sa rozhodne obetovať celý ročník a svojho tvorcu hry vymení po novom roku.

Zaujímavá situácia vznikne aj z pohľadu draftu. Golden State vyberali v posledných rokoch len z vyšších priečok. Naposledy si ťahalo hráča z top 10 v roku 2012, keď siahli po Harrionovi Barnesovi. Ten im zapadol do skladačky prvého titulu.

Treba si uvedomiť aj obrovskú záťaž, ktorú zažila trojica Curry – Thompson – Green. Tá odohrala od roku 2015 v play-off dokopy 301 zápasov! Pauza im môže prospieť. Preto sa špekuluje, že počas ročníka bude oddychovať aj Green.

Okolo zdravej trojice môžu o rok znova poskladať silnú zostavu, ktorá má šancu zabojovať o vrchné priečky. Terajšia sezóna je podľa všetkého stratená, ale budúci ročník môžu zažiť Warriors comeback. Predsa len toľko skúseností ako má ich trojica lídrov, nemá v súčasnej NBA možno s výnimkou LeBrona Jamesa nikto.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.