V Žiline sa v sobotu nehralo. Boli dôvodom futbalový turnaj, technické problémy či zranenia?

Publikované: 29.10.2019 Autor: Tomáš Kotlárik/redaktor RTVS

Žilinská hala (Foto: zilina-gallery.sk)

V sobotu sa mal odohrať v rámci 6. kola zápas Žilina verzus Prievidza. Žilinský tím požiadal súpera o preloženie termínu na stredu. Dôvodom mala byť nečakaná obsadenosť športovej haly celovíkendovým futbalovým podujatím. Kluby sa dohodli, no podľa videa na sociálnej sieti sa žiadny turnaj neuskutočnil.

Na Facebooku sa objavilo krátke video, podľa našich informácii vytvorené žilinským obyvateľom, na ktorom je vidieť, že vchod Športovej haly na Rosinskej ceste je zamknutý a okolie nepripomína to, že by mal v hale prebiehať futbalový program.

V diskusii fanúšikov Prievidze na sociálnej sieti odzneli názory, že Žilina hľadala na presun stretnutia výhovorky. Podľa niektorých diskutujúcich potrebovala Slávia natiahnuť čas na doliečenie zdravotných problémov hráčov.

Vo štvrtok nás oslovil tréner Ivan Kurilla s prosbou na zmenu termínu stretnutia pre náhlu obsadenosť ich haly z dôvodu celovíkendového futbalového turnaja. Mrzí nás, že sme zistili, že žilinská hala je nevyužitá. Mrzí nás to hlavne kvôli našim fanúšikom, ktorí nás nemohli prísť podporiť. Nerozumieme dôvodom konania žilinského klubu. S podnetom sme sa obrátili na riaditeľa SBL,“ reagoval generálny manažér Prievidze Marko Batina.

Šéf SBL Peter Mičuda dostal od basketbalovej Žiliny oficiálnu žiadosť o preloženie zápasu z rovnakého dôvodu: organizovania športového podujatia v hale.

„Na základe dobrých vzťahov, má futbal v Žiline prednosť. Basketbalový klub ma požiadal o preloženie zápasu. To schvaľujem vždy len po dohode oboch klubov. Prievidza súhlasila. Nemám informácie o tom, či sa v hale napokon niečo konalo alebo nie,“ vyjadril sa.

O stanovisko k situácii v hale sme požiadali Spojenú školu Rosinská cesta 4. Riaditeľ Peter Hruška poslal takéto vyjadrenie: „Dňa 26. októbra nebolo možné využívať športovú halu vo večerných hodinách na Rosinskej ceste, nakoľko sme riešili problém s osvetlením hracej plochy. Po zatečení strechy v niektorých častiach, došlo k poškodeniu ovládania svetiel.

Ivan Kurilla, tréner BK Slávia Žilina

V škole mal byť futbalový turnaj

Komunikovali sme aj so žilinským trénerom a zároveň členom správnej rady klubu Ivanom Kurillom.

Škola nás informovala, že tam má byť futbalový turnaj. Prečo nakoniec nebol, to nevieme. V piatok počas nášho tréningu sme však v hale museli riešiť technické problémy. Na tie sa sťažovali aj ostatné športové družstvá, ktoré tam trénujú. V zime vytopilo halu. V minulej sezóne sme si mysleli, že tam ani nedohráme ligu. Aj pán Mičuda vie, aká je dlhodobo situácia s halou. Je to jediná hala v Žiline, ktorá spĺňa nejaké kritéria,“ uviedol Ivan Kurilla.

Ak aj technické problémy znemožnili organizovanie futbalového turnaja, faktom je, že v nedeľu sa v hale odohral basketbalový zápas prvej ligy medzi žilinským béčkom a KB Slávia TU Košice.

Podľa našich informácií nebola pred sobotným zápasom v stopercentnom stave trojica legionárov: Doug Wiggins, Dejan Jeftič a T.J. Sapp. Chcela sa Žilina zámerne vyhnúť tomu, aby odohrala zápas?

Ak by sme chceli špekulovať, zápas by sme presunuli niekedy na 18. decembra, aby sme si boli istí, že budeme všetci zdraví. Tým, že sme mali hrať v sobotu a presunulo sa to na stredu, tak sme veľa času nezískali. Ak má niekto väčšie zranenie, určite sa z toho za pár dní nedostane,“ argumentoval žilinský tréner Ivan Kurilla.

Ak by žilinský klub zavádzal a uviedol by nepravdivý dôvod, hrozil by mu nejaký trest?

„Musel by som sa poradiť s kolegami, najmä s disciplinárnym riaditeľom. Prievidza sa na nás obrátila a určite si informáciu overíme. Ak by skutočne k takejto situácii došlo, vyžadoval by som vysvetlenie žilinského klubu,“ doplnil Mičuda.

Preloženie žiadali pre technické problémy

Dnes sme od žilinskej Slávie obdržali oficiálne vyhlásenie.

„Žiadali sme vedenie SBL a Prievidzu o preloženie zápasu z dôvodu technických problémov. Nakoľko došlo k súhlasu zo strany nášho súpera, považovali sme celú situáciu za uzavretú. V pôvodnom rozlosovaní sme mali hrať na pôde súpera. Tým, že sme si vymenili poradie zápasov, tak nám vznikli neočakávane problémy aj finančné straty. Veríme, že z pohľadu celej dĺžky sezóny posun zápasu o 4 dni neznamená veľký problém. Bohužiaľ, Žilina ako krajské mesto, nemá svoju vlastnú halu. Často máme problém nájsť voľný termín. V škole prebieha doobeda vyučovanie a v popoludňajších hodinách sa v hale strieda viac športov. Aj preložený zápas musíme hrať až o 20. hodine, pretože pred nami bude zápas florbalovej extraligy.“

Žilina odohrala v tejto sezóne zatiaľ tri domáce zápasy. Každý z nich sa začal vždy v inom čase (proti Spišskej o 19. hodine, proti Svitu o 17. hodine a s Lučencom o 18. hodine). Stredajší súboj s Prievidzou tak začne už štvrtýkrát v inom hracom čase.

My jednoducho nemáme presne zakotvený termín domácich zápasov. Môžeme byť radi, že tam vôbec hráme. Inak by sme sa s basketbalom v Žiline mohli rozlúčiť,“ zakončil žilinský tréner.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.