Očami Rada Rančíka: Inter má na postup zo skupiny v Európskom pohári FIBA

Publikované: 23.10.2019 Autor: Rado Rančík Foto: Vladimír Dorňák

Mário Ihring (4) a Richard Körner (11), Inter Bratislava (Foto: Vladimír Dorňák)

Dobrý deň fanúšikovia basketbalu. V tomto texte sa chcem trošku venovať a možno poradiť hráčom a klubu, ktorý sa ako jediný z našej ligy predstaví v európskom pohári. Reč je o bratislavskom Interi, ktorý začína dnes svoju púť.

Veľa ľudí má v posledných dňoch ešte horkú chuť z basketbalového „sviatku“ v Prievidzi, kde sa udiala nepríjemná situácia. Dúfam však, že si dnes fanúšikovia basketbalu nájdu cestu do bratislavskej Eurovia arény alebo k televíznym obrazovkám a povzbudia basketbal ako taký. Veď Inter sa prvý krát po rokoch predstaví v európskej súťaži. Úlohu mať ľahkú nebude, ale možné je všetko. Na to, aby bol úspešný, musí do seba zapadnúť skladačka, ktorú tréner Naglič vytvára od začiatku sezóny. Síce musel hneď pristúpiť k zmenám, ktoré neboli iba jeho rozhodnutím, no zbrane na to, aby postúpili zo skupiny, naďalej majú.

Poďme pekne po poriadku. V prvom rade predtým ako hráči vôbec vybehnú na palubovku, si musia uvedomiť pár veľmi dôležitých vecí. Prioritne si musia veriť. Veriť vo víťazstvo, veriť že jeden druhému budú kryť chrbát, veriť že bude jeden bojovať za druhého, veriť že spoločnými silami to dokážu. Druhá vec je dôvera hernému plánu, ktorý pripravil tréner. Aramis má obrovské skúsenosti nie len ako hráč, ale aj ako tréner a už toho dokázal dosť.

Nie vždy sa podarí všetko splniť do bodky, no ak hráči zvládnu aspoň 70 percent z toho, čo sa dohodlo, ich šance na víťazstvo rapídne rastú. Ako tretiu vec by som spomenul vizualizáciu. V dnešnej dobe je ľahké pohľadať si video oponenta na internete a študovať ho. Vedieť proti komu hrám. Poznať jeho silné, ale aj slabé stránky. Vedieť čo hrať a ako hrať, aby som oponenta predčil. Študovať ho a predstavovať si v hlave ako a čo urobím, aby mi nedal kôš a naopak čo urobím ja, keď už budem na ihrisku. Čudovali by ste sa, aký veľký rozdiel to na palubovke robí. O čo je to jednoduchšie.

Nahliadnime ešte trošku na súčasný stav Interu. Je pravda, že majster asi nie je momentálne v najlepšej zdravotnej a hernej pohode. Chýbajú mu najmä pivoti. Tu vidím najväčšiu slabinu bratislavského mužstva. Prvý súper z Maďarska má pod košom skúsených zahraničných hráčov, ktorí budú nepríjemní či už na doskoku alebo v súbojoch jeden na jedného. A naopak Interu v posledných zápasoch chýbajú koše z najbližšej vzdialenosti. Michal Baťka sa pohybuje viac vonku. Musí si uvedomiť aj napriek tomu, že je výborný strelec za 3 body, že jeho fyzické danosti musí využiť efektívnejšie v súbojoch jeden na jedného v bezprostrednej blízkosti koša.

Richard Körner je v tíme nováčik, no ak sa pozrie na svoj zápas v národnom drese proti Cypru, je to presne to, čo bude od neho potrebné. Na rozohrávke si musí uvedomiť Mário Ihring, že každý moment na palubovke musí stráviť nekompromisnou obranou. Nie len pár minút, ale stále. Príliš neriskovať kreatívnymi prihrávkami, pretože v takýchto súťažiach sa každá chyba nekompromisne trestá. V podstate každý hráč si musí vstúpiť do svedomia a uvedomiť si, že už nie sme v slovenskej lige, kde tento tím dominuje, ale na medzinárodnom fóre, kde každý jeden z klubov hrá významnú rolu v rámci svojej súťaže.

Možno sa pýtate, prečo si myslím, že Inter má na to, aby postúpil zo základnej skupiny. Majú kvalitu predvádzať pekný a efektívny basketbal. S každým zápasom, ktorý odohrajú dobre, získavajú nové skúsenosti a sebavedomie, aby sa zlepšovali. To je základ. Urobiť absolútne maximum pre mužstvo a seba. Keď sa pozriem po zápase do zrkadla, musím vedieť, že som tam nechal všetko. Či príde víťazstvo alebo prehra, Interu budem držať palce a ešte raz dúfam, že slovenský basketbalový fanúšik si pri pôsobení slovenského mužstva v európskom pohári, príde na svoje. Basketbal do toho!

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 93:79
17.10.2020
HAN HAN
SNV SNV 97:71
17.10.2020
PDA PDA
INT INT 102:89
17.10.2020
SVT SVT
HAN HAN 74:73
21.10.2020
LUC LUC
PDA PDA 75:72
21.10.2020
INT INT
SVT SVT 94:74
21.10.2020
LEV LEV
SVT SVT 24.10.2020 LUC LUC
PDA PDA 24.10.2020 LEV LEV
SNV SNV 24.10.2020 INT INT
HAN HAN 28.10.2020 SNV SNV
LUC LUC 28.10.2020 PDA PDA
LEV LEV 28.10.2020 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 5/1 83,33%
2 BKM Lučenec 4/2 66,67%
3 Patrioti Levice 3/3 50,00%
4 Iskra Svit 3/3 50,00%
5 Inter Bratislava 2/4 33,33%
6 MBK Baník Handlová 2/4 33,33%
7 BC Prievidza 2/4 33,33%