V Šamoríne zatiaľ nepanikária. Potrebujeme čas a pôjde to, verí Timea Sujová

Publikované: 18.10.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Jäzva, Jozef Perháč

Good Angels Košice - Šamorín (Miljana Bojovič - Timea Sujová) (Foto: jäzva)

V kolónke víťazstiev pri Šamoríne od začiatku sezóny svieti nula. Extraliga má pritom za sebou už tri kolá. Zverenky trénera Alberta Diósiho najprv doma tesne nestačili na Young Angels Košice 69:74, potom prišla prehra proti nováčikovi Dubček Bratislava 57:69 a naposledy podľahli Ružomberku 50:75. Zajtra si chcú konečne do tabuľky pripísať prvý triumf. Na domácej pôde ich však čaká ťažký súper – Piešťanské Čajky.

„Zatiaľ sme odohrali len tri zápasy, čo je celkom málo. Myslím si, že po ďalších dvoch kolách budeme vedieť posúdiť aktuálny stav družstva. Určite sme odohrali dva dobré zápasy proti Košiciam a Ružomberku a jeden katastrofálny proti Dubčeku. Stretnutia ukázali, kde máme najväčšie rezervy a na tom treba začať pracovať. V príprave nestihnete všetko natrénovať, takže je v poriadku, že sú v našej hre chyby, len ich treba časom odstrániť, aby sme sa vedeli posunúť,“ skonštatovala pre basket.sk najproduktívnejšia a najskúsenejšia z kádra Timea Sujová. „Trápi nás doskok a trošku chýba prirodzená agresivita a bojovnosť,“ doplnila.

Od Šamorínu sa po minulosezónnom bronze očakávalo viac. Tím však prešiel výraznými zmenami a v kádri z uplynulého ročníka zostala len hŕstka. „Z báb, ktoré hráme spolu už tretiu sezónu, zostala len Simona Marcová, Júlia Lelkesová a ja. Veronika Dulová k nám prišla minulý rok v lete a Petra Škublová až v zime. Martina Letková laboruje so zranením kolena, Laura Horvátová má do decembra študijné povinnosti v zahraničí, Barbara Lelkesová začala trénovať po ročnej pauze po operácii členka. Máme štyri úplne nové hráčky, ktoré sú v základnej rotácii a z nich Žofia Zárevúcka je s nami iba dva týždne. Je ťažké hneď začať hrať dobre a tak ako chceme, keďže basketbalistka prišla z iného družstva s inými návykmi,“ ozrejmila nám zmeny 35-ročná Sujová. „Najprv nové hráčky musia pochopiť, čo od nich chceme a aké sú obranné pravidlá. Následne to trénovať, aby sa im to automatizovalo a potom to budeme vedieť aplikovať aj v zápasoch. Je to prirodzený proces, ktorý potrebuje len viac času. Pevne však verím, že budeme tam, kde chceme byť.“

Timea Sujová (Foto: Jozef Perháč)

Na Vyňuchalovej odchod boli pripravení

Keď si to zhrnieme dokopy, toto sú veci, ktoré Šamorínu chýbajú k vytúženým víťazstvám: „Skúsenosti a zohratosť v obranných aj útočných činnostiach. To však príde časom, takže potrebujeme len trpezlivosť a dôslednosť a budeme sa posúvať,“ verí Sujová.

Práve manželka Juraja Suju, reprezentačného trénera žien a MBK Ružomberok, spoločne s Romanou Vyňuchalovou ťahali tím v minulej sezóne k bronzovým medailám. Druhá menovaná sa však po sezóne rozhodla ukončiť kariéru. „Určite je jej absenciu cítiť, veď patrila medzi najlepšie podkošové hráčky. Hlavne v obrannej činnosti je to pre nás citeľné. Vedeli sme však, že Romana končí a tak to vôbec neriešime. Od začiatku prípravy sa staráme len o aktuálne družstvo, aby hra bola prispôsobená hráčkam, ktoré máme momentálne v kádri. Tím hrá bez nej inak, ale to je samozrejmé a nemusí to byť vôbec zlé,“ nádeja sa Sujová.

YOUNG ANGELS Košice vs. ŠBK Šamorín, Timea Sujová (11) s dcérkou Lédou (Foto: Jäzva)

Dôležité je, kde budú vo februári a play-off

Napriek trom prehrám je nálada v Šamoríne dobrá. „Sme dobrý kolektív. Vieme, že máme pred sebou ešte veľa práce,“ vysvetlila nám ďalej Timea Sujová. Sympatická basketbalistka nadviazala na svoje slová odpoveďou na otázku, či sa pod zlý štart nepodpísali očakávania po „bronzovej“ sezóne. „Nie je teraz vôbec potrebné riešiť, že sme prehrali prvé tri duely. Ani nie sme v žiadnej situácii, veď všetko je len na začiatku. Dôležité je, kde budeme vo februári a v play-off.

Počet tímov v extralige nerieši

S Timeou Sujovou sme sa dostali aj k téme počtu klubov v súťaži. Kým väčšina basketbalovej verejnosti vníma situáciu negatívne, tretia najproduktívnejšia hráčka súťaže v tom vidí aj pozitíva. „Vôbec neriešim počet družstiev v lige, pretože počet zápasov máme rovnaký ako tomu bolo doteraz a to je podstatné. Plusom je, že hráme viackrát so silnejšími súpermi, čo nám určite dá viac a pomôže to mladým hráčkam posunúť sa. Môže to byť pre nich aj motivácia, aby sa ukázali, že majú na to, aby hrali v profesionálnych tímoch. Z ligy odstúpili papierovo slabšie družstvá, takže to kvalitu ligy neznižuje. Skôr je problém to, že je stále menej hráčok, ktoré sa dostanú do veku, kedy by si mohli zahrať aj extraligu. Buď nevydržia dovtedy so športovaním alebo nemajú tú možnosť, lebo v meste sa nehrá najvyššia súťaž.“

Sujová zároveň poskytla aj svoj pohľad, ako treba celú situáciu riešiť. „Určite je veľmi dôležitá mládež, ale podľa mňa iba pyramída bez extraligy nestačí. Deti potrebujú mať cieľ a vidieť, kde sa môžu posunúť, ak budú makať. Potrebujú mať svoje vzory, ktoré môžu deň čo deň stretnúť v hale,“ myslí si hráčka, ktorá rozhodne patrí medzi basketbalové vzory pre mládež.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia