Z košickej pohody k obávanej sýrskej hranici. Bartákovej chýba piešťanská pražiareň

Publikované: 14.10.2019 Autor: Jozef Cyprián

Piešťanské Čajky - Cmoki Minsk (BLR), Lenka Bartáková (9) (Foto: Laco Duračka)

Úvodný turnaj B-skupiny Európskej basketbalovej ligy (EWBL) ovládli hráčky Cmoki Minsk. Basketbalistky z hlavného mesta Bieloruska zdolali českú Ostravu, kazašskú Astanu a napokon aj domáci tím Young Angels Košice.

„Určite sme spokojné. Už vopred sme však vedeli, že ak chceme pomýšľať na najvyššie priečky, tak tu musíme všetko vyhrať. Tí najťažší súperi nás totiž ešte iba čakajú,“ upozornila po úspešne zvládnutom turnaji Češka Lenka Bartáková, podľa ktorej je jednoznačným cieľom Minsku postup do Final Four tejto súťaže. „Tam už je potom možné všetko, ale hlavne sa tam musíme prebojovať.

Lenka Bartáková, Barbora Bálintová - TOP (Foto: FIBA Ludek Sipla)

Prostredie v Angels aréne pozná 28-ročná česká reprezentantka zo svojho pôsobenia v Piešťanoch. Vysoké víťazstvo o 35 bodov ju preto poriadne prekvapilo. „Určite sme to nečakali. Young Angels hrajú rýchly basketbal, ktorý nám príliš nevyhovuje. Našim štýlom totiž nie je behať tam a späť. Veľmi dobre sme však začali, udali sme tón hry a potom sme to už mali vo svojich rukách.

Zatiaľ čo po iných turnajoch sú hráčky Minsku zvyknuté nasadnúť do autobusu na dlhú cestu do Bieloruska, tentoraz si mohli dopriať príjemnú prechádzku centrom Košíc. Namiesto severu sa totiž pomaličky vydajú na juh. Už vo štvrtok ich totiž čaká v tureckom Hatayi zápas v rámci Európskeho pohára FIBA. Obavy hráčok však vyvoláva fakt, že mesto Hatay leží na hraniciach so Sýriou a práve tam momentálne prebieha vojenská operácia tureckej armády.

Lenka Bartáková (9), BK Nymburk (Foto: BK Nymburk)

Čakáme na rozhodnutie FIBA. Ak nás tam pošlú, tak nám nič iné neostane. Ostáva dúfať, že tam odohráme v pohode zápas, nič zlé sa nestane a potom sa vrátime v zdraví domov,“ poznamenala Bartáková, ktorá okúsila európske súťaže aj ako hráčka Piešťanských Čajok. „Na Piešťany i na Slovensko spomínam veľmi rada. Pre mňa to bolo pekné pôsobisko a keďže teraz hrávam v Bielorusku, potešilo ma, že som sa sem vrátila aspoň na pár dní. Bolo príjemné počuť opäť známy jazyk a ochutnať jedlo, na ktoré som zvyknutá.

Odchod do Bieloruska napriek tomu neľutuje. „Rozhodli moje predošlé skúsenosti. Štyri mesiace som tam odohrala už vlani a keďže som tam bola spokojná a prišla ďalšia ponuka, rozhodla som sa ju prijať. Po športovej stránke sa nemám na čo sťažovať,“ zdôraznila L. Bartáková, podľa ktorej sú podmienky na šport v Minsku na špičkovej úrovni. „Nič proti Piešťanom, ale podmienky v Cmoki sú určite na vyššej úrovni. Hlavne však hráme dve európske súťaže. Samotná bieloruská liga nie je nič moc, ale tá Európa to vynahradí a klub funguje na naozaj kvalitnej úrovni. Čo sa týka financií i zázemia.“

Piešťanské Čajky, Lenka Bartáková (Foto: Laco Duračka)

Na otázku, čo jej z piešťanského obdobia chýba najviac, odpovedala Lenka bez zaváhania: „Spoluhráčky i kúpele boli fajn, ale mne chýba najviac káva z Pražiarne. To bolo moje obľúbené miesto,“ dodala s úsmevom 28-ročná Lenka Bartáková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%