VIDEO: Štvorbodový týždeň Bystrice. Po Piešťanoch zdolala aj Dubček

Publikované: 13.10.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: TASR

Piešťanské Čajky vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, Miloslav Michálik tréner ŠKP (Foto: TASR)

Basketbalistky Banskej Bystrice sa vo štvrtok postarali o veľké prekvapenie, keď vyhrali na palubovke Piešťan. Dnes nastúpili proti nováčikovi Dubček Bratislava.

Domáce hráčky dosiahli presvedčivé víťazstvo 68:42 a skompletizovali štvorbodový týždeň.

EXZ 2019/20 – 4. KOLO

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – Dubček Bratislava 68:42
Najviac bodov: Striešová 17, Žilinská 9, Grigerová a van Dalen po 8 – Jarinová 11, Krajčovičová 8, Rausová 6

ŠTATISTIKY

Hlasy:

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica:

Pre mňa je podstatný herný prejav družstva. Chceli sme nadviazať na výkon z Piešťan, čo sa nám podarilo. Tomuto sa teším. Sme na nejakej vlne. Robíme veci, na ktorých pracujeme a robíme ich správne. To je pre mňa podstatné. Súpera sme dnes zlomili dobrou našou obranou podporenou kolektívnym výkonom v útoku. Hra, ktorou sa chceme prezentovať sa prejavila aj na výsledku.

Lucia Striešová,hráčka BK ŠKP 08 Banská Bystrica:

Po zápase v Piešťanoch sme chceli udržať latku, ktorú sme si nastavili. Poctivo sme sa pripravovali na tento domáci zápas, hoci sme nemali príliš veľa voľna. Myslím si, že sme zvládli duel nielen po hernej stránke, ale aj so silami. Splnili sme všetko to, čo sme si pred zápasom stanovili. Vedeli sme, že Dubček je dobrý na doskoku a dali sme si záležať hlavne na obrane zo slabšej strany. To bolo rozhodujúce.

Marián Guzikiewicz, tréner Dubček Bratislava:

Ťažko sa mi to hodnotí. V predchádzajúcich zápasoch sme boli oveľa efektívnejší v útoku. Dnes sa nám absolútne nedarilo. Bystrica je ešte asi v eufórii po výhre s Piešťanmi. Dnes zahrala výborne. Domáce dali desať trojok, čo je tridsať bodov v zápase. My sme zle bránili. Nevyšiel nám tento zápas, ale tým nechcem znižovať výkon Banskej Bystrice, ktorá hrala veľmi dobre. Ak budú Bystričanky takto ďalej hrať, budú mať s nimi problémy aj Košice či Šamorín. Ja držím palce družstvám, ktoré majú čisto slovenské basketbalistky v kádri. O to by nám všetkým malo ísť a nie vychovávať basketbalistky pre zahraničie.

Petra Jarinová, hráčka Dubček Bratislava:

Myslím si, že sme si v tomto zápase niektoré veci nevykomunikovali v obrane. Tam bol najväčší problém. Domáce mali potom veľa voľných striel a tie aj premieňali. Mali na zakončenie veľa času. Mnoho bodov sme dostali spoza veľkého oblúka, to bol kameň úrazu z našej strany v tomto zápase.

Piešťanšké Čajky vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, Danielle Hamilton-Carter (11) (Foto: TASR)

Pred zápasom sme sa rozprávali s trénerom ŠKP 08 Banská Bystrica Miloslavom Michálikom

Mali ste problém s halou. Už je všetko v poriadku?

„Celá situácia je v štádiu riešenia. Pomocnú ruku nám podala Dukla. Stále riešime, kde budeme trénovať. Domáce zápasy máme vyriešené po spolupráci s mestom, ale visí otáznik nad tým, kde budeme trénovať.“

V čom je vlastne problém?

„Je to komplikovaná situácia. Musí vzniknúť spolupráca medzi nami, mestom a Vojenským športovým centrom. Ak sa nepodarí uzatvoriť spoluprácu s VŠC, tak nebudeme mať priestor kde hrať a trénovať.“

Stále platí, že filozofiou vášho klubu je výchova mladých hráčok pre mládežnícke reprezentácie?

"Áno, je to tak a najbližšie roky sa na tom nič nebude meniť. Proti Piešťanom našich päť hráčok, ktoré spadajú do kategórie U18, odohralo plnohodnotný zápas. To môže tešiť každého a hráčkam to pomôže v sebavedomí. Naša filozofia je jasne daná. Počet v nižších kategóriách sa nám zvýšil a to nás teší. Základňu tu máme a naďalej plánujeme dávať príležitosť našim mladým hráčkam.

Máte v tíme nejakú profesionálku alebo všetky hráčky sú poloprofesionálky či študentky?

"Nemáme, všetky sú študentkami stredných či vysokých škôl. Jedine Laura Van Dalen je kondičná trénerka a popri tom aj trénerka junioriek v našom klube.

Ako sa vy ako tréner Banskej Bystrice pozeráte na zmenšujúci počet klubov v extralige a celkovú situáciu v ženskom klubovom basketbale?

"Je to dosť alarmujúce. Stále sa točíme okolo toho istého – práca s mládežou si vyžaduje trpezlivosť, čas, peniaze, prehováranie a tak ďalej. Chýba určitý stupeň spoločenskej výchovy, aby deti mali motiváciu a cieľavedomosť. Už takmer vymizla snaha mladých niečo v basketbale dosiahnuť. Hrajú basketbal, ale berú to len ako doplnok. Ak hráčky nemajú ambíciu dostať sa do lepších klubov či do reprezentácie, tak potom s basketbalom skôr či neskôr skončia.

Ako sa zrodilo štvrtkové víťazstvo na palubovke favorita z Piešťan?

„Nikto z nás to nečakal, ale výhra nás samozrejme potešila. Avšak netreba to nijako preceňovať. Vieme, kde je naše miesto, už sa sústredíme na duel proti Dubčeku. V Piešťanoch sme predviedli kolektívny herný prejav – v obrane i v útoku.“

Čajkám chýbali nejaké hráčky, ale i tak nastúpili s viacerými legionárkami. Verili ste si proti nim?

„Chceme hrať basketbal, na ktorý máme. Bola to súhra okolností, ktoré práve vtedy nastali. Keď nám domáce ponúkli možnosť hrať o výhru, tak sme sa jej chopili.“

Bola to top výhra pre váš tím za poslednú dobu alebo máte v pamäti ešte väčší triumf?

„Niečo podobné sme dokázali pred dvoma-troma rokmi, keď sme doma dokázali poraziť Ružomberok.“

Získala týmto výsledkom liga nový náboj v zmysle že každý môže vyhrať s každým?

„Myslím, že nie. Kvalita družstiev je jednoznačne daná. Štyri družstvá – Piešťany, Ružomberok, Košice a aj keď sa trápi, tak sem patrí aj Šamorín – majú kvalitu na svojej strane.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.