Pumy s historickým víťazstvom nad Čajkami: Nechceme byť v lige len do počtu

Publikované: 11.10.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Laco Duračka

Piešťanské Čajky vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, tím Bystrice (Foto: Laco Duračka)

„Cez týždeň cestujeme do Piešťan, kde si budeme skôr skúšať a dolaďovať veci na nedeľu, kedy nás čaká hratelnejší súper, Dubček Bratislava,“ vyjadrila sa pre basket.sk presne pred týždňom rozohrávačka bystrických púm Jana Matejčíková.

Mladý tím spod Urpína však jedného z favoritov na extraligový titul zaskočil a Piešťanské Čajky porazil tesným rozdielom 72:69. Už na polčasovú prestávku odchádzali Bystričanky so 7-bodovým náskokom, no skúsenejší domáci tím sa vrátil do druhého polčasu so zlepšenou hrou a po treťom dejstve svietilo na tabuli vyrovnané skóre 60:60. V záverečnej štvrtine mali navrch hostky a Piešťany tak po prvýkrát vo svojej histórii porazili.

Pred zápasom sme nad výhrou vôbec neuvažovali. Skôr sme sa tešili, že od Piešťan, ktorým chýbali niektoré hráčky, nedostaneme úplný výprask. Chceli sme si vyskúšať veci, ktoré sme trénovali a vyšlo to. Ak by mi niekto pred zápasom povedal, že vyhráme, neverila by som mu. Veď aj napriek zraneniam mali Čajky šesť kvalitných hráčok,“ priblížila predzápasové očakávania bývalá mládežnícka reprezentantka Matejčíková.

Piešťanské Čajky vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, Jana Matejčíková (7) (Foto: Laco Duračka)

Piešťany nastúpili do zápasu s piatimi profesionálnymi hráčkami, ktoré doplnili štyri kadetky zo Starej Turej a asistentka trénera, bývalá reprezentantka Lucia Krč-Turbová. „My máme v tíme stabilne osem junioriek, čo znamená že viac ako polovica nášho družstva hrá stále juniorskú súťaž. Ostatné nie sme profesionálky. Trénujeme spolu len raz denne. Musíme to stavať na sile kolektívu, lebo nemáme takú hráčku, ktorá by to bodovo ťahala v každom zápase,“ reagovala 22-ročná rozohrávačka.

Piešťanské Čajky vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica (Foto: Laco Duračka)

„Našou výsadou v zápase bola dravosť. Nezľakli sme sa súpera a v úvode zápasu nám pomohli aj prvé premenené koše, ktoré nám dodali sebavedomie. Zo začiatku sme mali problém s ich pivotkami, ktoré mali značnú prevahu, ale nakoniec sme sa s nimi dokázali popasovať. Oprieť sme sa mohli o dobrú obranu a neskôr sa forma preniesla aj do útoku, kde sme premenili až 12 trojok,“ tešila sa Matejčíková, ktorá v zápase premenila 4 trojky, pričom ani raz neminula. Spoza trojkového oblúku boli hosťujúce hráčky s úspešnosťou 54% mimoriadne presné.

Rozdielovým štatistickým ukazovateľom boli body hráčok z lavičky. Zatiaľ čo základná päťka Piešťan zaznamenala všetky okrem 2 bodov svojho tímu, striedajúce Bystričanky zaťažili konto súpera 32 bodmi. „Mladé spoluhráčky odohrali každá jedna výborný zápas a patrí im pochvala,“ konštatovala najlepšia strelkyňa zápasu, 21-bodová Matejčíková.

Piešťanské Čajky vs. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, Michaela Grigerová (8) (Foto: Laco Duračka)

„Je to obrovská radosť. Stále tomu nemôžem uveriť. Potešili sme sa a teraz sa už sústredíme na zápas s Dubčekom. Chceme zabojovať o ďalšie víťazstvo, takže zostávame nohami pevne na zemi a pripravujeme sa na nedeľu. Nechceme byť v lige len do počtu,“ dodala poslucháčka teritoriálnych štúdii na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.