Smutné správy z Euroligy, legendárny tréner končí, asi aj pre vážnu chorobu

Publikované: 07.10.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: olympiacosbc.gr

David Blatt (Foto: olympiacosbc.gr)

Jedným z najväčších mien poslednej euroligovej dekády je David Blatt. Šesťdesiatročný rodák z Bostonu si vybudoval na starom kontinente obrovský rešpekt. Nielen pre triumf s reprezentáciou Ruska na majstrovstvách Európy, ale najmä pre výsledky v druhej najlepšej súťaži sveta. Tú vyhral v roku 2014 ako kouč Maccabi Tel Aviv.

Z Izraela smeroval do NBA, kde to dotiahol s Clevelandom Cavaliers až do finále. Po návrate do Európy najprv viedol ambiciózny turecký klub Darüşşafaka. S ním vyhral EuroCup. V minulej sezóne sa vrátil na výslnie, keď sa dohodol na dvojročnom kontrakte s Olympiakosom.

Cesty amerického kouča s izraelským pôvodom so slávnou gréckou značkou sa rozišli už po jednom ročníku. Oficiálny dôvod je zlá hra jeho tímu v prvom stretnutí novej euroligovej sezóny proti francúzskemu ASVELu. Pireus prehral jednoznačne 63:82.

Vzájomná dohoda

Po dlhom rozhovore plnom rešpektu medzi mnou a majiteľmi, sme sa rozhodli, že našu spoluprácu ukončíme. Čas, ktorý som strávil v klube, bol výborný. Cítim sa vďačný. Naďalej mám rešpekt k vedeniu klubu, hráčom, fanúšikom a všetkým želám len to najlepšie,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení Blatt.

Okrem zlého výsledku však môže byť za predčasným koncom aj niečo iné. Blattovi diagnostikovali zákernú roztrieštenú sklerózu, čo je známe aj pod skratkou ALS. Pacientovi postupne ochabuje svalstvo, keď nemôže chodiť ani rozprávať. Trpí ňou napríklad aj niekdajší futbalový reprezentant Marián Čišovský. Ochorenie je nevyliečiteľné a špeciálnymi cvičeniami či liekmi, sa dajú príznaky aspoň spomaliť.

Uznávaný tréner verejne informoval, že trpí smutnou diagnózou v auguste. Napriek tomu chcel pokračovať ako hlavný kouč Olympiakosu. Súhlasilo s tým aj vedenie. Už po necelých dvoch mesiacoch sa všetko zmenilo.

„Podstupujem prípravu vo vode, aj v posilňovni, aby som čo najlepšie posilnil svaly a zmiernil proces choroby. Mám šťastie na skvelých doktorov, rodinu a chápavé vedenie klubu,“ písal v liste pre stránku Euroligy ešte v auguste. Situácia sa postupne zvrtla.

Euroliga za ním stojí

Blatt začínal dvanástu sezónu v najlepšej lige Európy. Sedel na lavičke piateho klubu. Rešpektovaný kouč vyhral v rozličných súťažiach šesť národných titulov a sedemkrát pomohol svojím zverencom k zisku pohára. Okrem spomínaného zlata s Rusmi na ME 2007 pridal na kontinentálnom šampionáte bronz a rovnaké medailu získal so Zbornou na olympijských hrách v Londýne 2012.

„Celá Euroliga stojí za trénerom Blattom. Prešiel si v kariére ťažkými chvíľami, ale vďaka pozitívnemu nastaveniu všetky prekonal. Veríme, že mu jeho povaha pomôže aj v týchto ťažkých časoch,“ povedal po oznámení diagnózy šéf Euroligy Jordi Bertomeu.

Olympiakos dočasne povedie Kestutis Kemzura, ktorý bude na lavičke v euroligovom zápase proti Valencii.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.