Reprezentácia mi dala veľa, chcem to zúročiť v klube, vraví slovenský líder Lučenca

Publikované: 06.10.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: fb bkmlucenec

BKM Lučenec (Foto: fb bkmlucenec)

Lučenec bol v minulej sezóny fackovacím panákom súťaže, keď z 32 stretnutí vyhral iba šesť a skončil suverénne posledný. Počas leta však prišlo v klube k viacerým zmenám a tie, zdá sa, padli na úrodnú pôdu.

Ukázal to hneď prvý zápas BKM v novej sezóne. Novohradčania nastúpili proti favorizovanému Komárnu a podali veľmi dobrý výkon.

Vyhrali prvé tri štvrtiny a v tej záverečnej dokázali odraziť nápor súpera. Napokon z toho bolo víťazstvo 83:75 a prvé dva body do tabuľky.

„Všetci sme nastúpili do zápasu s veľkou koncentráciou. Sústredili sme sa počas celého stretnutia a robili to, na čom sme sa dohodli pred začiatkom duelu. Tvrdo sme pracovali v príprave a chceli to zúročiť v ostrom zápase. Každý, kto prišiel na palubovku, vydal zo seba sto percent. Aj chalani, ktorí nezasiahli do stretnutia, nás podporovali a dodávali nám energiu z lavičky,“ hodnotí zápas hráč Lučenca Jaroslav Musil, ktorý bol s 18 bodmi druhým najlepším strelcom svojho mužstva.

Je super mať slovenského trénera

Lučenec zaskočil súpera nepríjemnou obranou, z ktorej rezultovalo až 23 stratených lôpt Komárna. Hráči BKM mali 14 ziskov, z toho Musil štyri.

Bol to náš doposiaľ najlepší zápas, takto tímovo sme nehrali ani v príprave. Každý z nás sa už našiel na ihrisku, každý vie čo má robiť a tým pomáhame jeden druhému,“ pokračuje šikovný krídelník.

Mužstvo z Novohradu tvoria v tejto sezóne iba domáci hráči a legionári z USA. Absencia hráčov z bývalej Juhoslávie je na Slovensku skutočnou raritou.

Keď sme sa pred sezónou pýtali kouča Petra Jankoviča, či sa nebojí, že Američania sa budú „skupinkovať“ a utvoria „minitím v tíme“, tak nemal obavy. Ako to vidí v tomto smere Musil?

„V každom tíme sú určité skupinky, niekto si nájde aj najlepšieho kamaráta a podobne. Ale aj keď sú takéto malé skupinky, myslím si, že fungujeme rovnocenne – na ihrisku i mimo neho. Chémiu sme vytvorili dobrú, každý s každým vychádza a to je najdôležitejšie,“ vraví slovenský líder BKM.

Novým koučom Lučenca sa stal v lete Peter Jankovič. Úspešný tréner ženských zložiek sa musel preorientovať na mužský basketbal. Ako sa mu na tomto fronte darí?

Tréner Jankovič je kvalitný kouč, na mužský basketbal sa adaptoval veľmi rýchlo. V príprave tento prechod bol cítiť, ale už na nás poriadne pritvrdil. Necítim rozdiel mať trénera, ktorý predtým trénoval ženské tímy. Som rád, že máme slovenského trénera,“ tvrdí.

Slovensko - Írsko, Jaroslav Musil (1) a Andre Jones (9) (Foto: Vladimír Dorňák)

Reprezentácia je najlepšia príprava

Musil bol v lete členom slovenskej reprezentácie, ktorá bojovala v predkvalifikácii ME 2021. K mužstvu BKM sa pripojil po povinnostiach v národnom tíme.

„Už som to spomenul predtým – reprezentácia je najlepšia príprava pred štartom v novom klube do novej sezóny. Som vďačný za tie týždne v reprezentácii. Myslím, že do klubu som prišiel dobre pripravený. V reprezentácii som nabral opäť nové skúsenosti, absolvoval som konfrontáciu s hráčmi z iných krajín, podučil sa aj od spoluhráčov a samozrejme trénerov,“ pochvaľuje si rodák z Bratislavy.

Hoci reprezentácia v predkvalifikácii neuspela, pri jej kormidle bude pokračovať chorvátsky odborník Žan Tabak. Kvituje Musil túto voľbu?

Pokračovanie trénera Tabaka je veľmi veľkým pozitívnom. Je to skúsený tréner, má vynikajúci basketbalový životopis a svoje kvality preukázal aj počas leta. Má príjemnú osobnosť, ale ako každý tréner vyžaduje stopercentnú intenzitu a nasadenie počas tréningov. Reprezentácia pod jeho vedením mi dala ďalšie skúsenosti, ktoré sa budem snažiť zúročiť počas tejto sezóny. Čas ukáže, či sa mi to podarí, alebo nie,“ vraví 30-ročný basketbalista.

Lučenec má prvú výhru v sezóne, ale nepreceňuje ju. Už na budúci týždeň ho čakajú ďalší nároční súperi – Prievidza a Inter.

„Určite je to dobrý pocit začať výhrou. Chceme byť hlavne silní v domácom prostredí, kde nás poháňajú vpred aj naši skvelí fanúšikovia. To, že sme vyhrali nad Komárnom, už teraz neznamená nič. Treba zostať pokorní a aj v ďalších zápasoch vydať zo seba maximum,“ zdôraznil Musil a dodal: „Zápasy proti finalistom z uplynulej sezóny budú náročné, treba ich odohrať so stopercentným nasadením. A či si trúfame? Určite budeme agresívni a hladní po každej lopte. Sme mladé mužstvo, čiže máme kopec energie, ktorú musíme ukázať na ihrisku.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.