Prievidza zvalcovala Patriotov. Bujan: Vieme hrať ešte lepšie

Publikované: 05.10.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. Patrioti Levice, Troran Brown (0) (Foto: Ladislav Szibilla)

Vicemajster z ostatnej sezóny vs. vlaňajší šampión. Nová sezóna SBL nemohla odštartovať atraktívnejším súbojom. V ofenzívne ladenom dueli Prievidza zdolala Levice 105:81 a má prvé dva body do tabuľky.

Úvod síce patril hosťom, ktorí vyhrali prvú štvrtinu 29:20, ale potom sa naplno rozbehol prievidzský ofenzívny valec. Ďalekonosné trojky Browna, smeče od Antoniho či Durma – to boli situácie, na ktoré Patrioti nedokázali nájsť odpoveď.

Ťažko sa mi hodnotí zápas, keďže sme dali 81 bodov, ale dostali sme veľmi veľa bodov, po ktorých sme nemohli pomýšľať na víťazstvo. Začali sme výborne, ale Prievidza postupne prebrala zápas do svojich rúk. Na jednej strane, hrali výborný zápas, ale na druhej strane, je to aj tým, čo sme im dovolili. Hrali oveľa agresívnejšie, dravejšie a zaslúžene vyhrali,“ hodnotil zápas pre ligový web levický kouč Michal Madzin, ktorého doplnil rozohrávač Milan Žiak: "Začali sme dobre. Myslím si, že sme sa dobre nastavili na zápas. Žiaľ, neudržali sme to. Domáci sa chytili pár strelami a my sme nevedeli zareagovať, robili sme zbytočné chyby v útoku aj v obrane. Proti tak kvalitnému tímu, ako je Prievidza, sa nám to vypomstilo.“

BC Prievidza vs. Patrioti Levice, Delvon Johnson (21) vs. Boris Bojanovský (15) (Foto: Ladislav Szibilla)
BC Prievidza vs. Patrioti Levice, Ibrahim Durmo (23) a tréner Tihomir Bujan (Foto: Ladislav Szibilla)

Domáci ovládli podkošový priestor

Prievidza pôsobila na začiatku duelu nervózne a nekompaktne. Otvorené dvierka v jej obrane využíval najmä Martin Bachan, ktorý v prvej štvrtine nastrieľal do domáceho koša 13 bodov.

„Bol to náš prvý ostrý zápas, navyše sme nastúpili proti veľmi silnému súperovi. Boli sme pod tlakom, hráčov prepadla nervozita. Levice využili naše chyby a nedostatok koncentrácie, navyše im padali otvorené strely,“ povedal nám k prvej štvrtine tréner Prievidze Tihomir Bujan.

Chorvátsky kouč však nestratil nervy. Svojich zverencov upokojil a naordinoval správnu taktiku, ktorá slávila úspech hneď v druhej štvrtine.

Základom obratu bolo zlepšenie defenzívy. Ukľudnili sme sa, začali sme byť v obrane viac precízni a agresívni. Zároveň sme si rozumnejšie a s väčším pokojom vyberali pozície na zakončenie v útoku,“ pokračoval Bujan.

Levice majú pod košom slovenských reprezentantov Bojanovského s Juríčkom, nad dva metre má aj Perovič. Doskoky, ktoré sú často veľmi dôležitým faktorom na ceste k víťazstvu, však dokonale ovládla Prievidza. Domáci vyhrali túto štatistiku 47:22!

Je pravda, že Levice majú veľmi vysoký tím. Avšak my sme veľmi dobre odstavovali a tým pádom nepustili súpera k odrazeným loptám. Väčšina doskokov tak bola naša,“ pochvaľoval si tréner BC.

Výborní Durmo s Antonim

Po odchode slovenskej dvojice Körner, Jašš vládli medzi fanúšikmi Prievidze obavy, ako sa s minútami na palubovke popasujú mladí Slováci. Zo Spiša prišlo duo Antoni, Majerčák, z minulej sezóny zostali v mužstve Mokráň s Kádašim.

Pozícia najvyťaženejšieho Slováka prischla v prvom zápase Adamovi Antonimu a ten sa jej zhostil veľmi dobre. Za necelých 27 minút zaznamenal 13 bodov a 5 doskokov. Na ihrisku z neho sršala energia, čo platí aj o ďalšom mladíkovi Ibrahimovi Durmovi. Dvadsaťdvaročný univerzál z Bosny a Hercegoviny zaznamenal 16 bodov, 5 doskokov a 4 asistencie.

Z výkonu našich mladých hráčov mám veľkú radosť. Na tréningoch usilovne pracujú a proti Leviciam ukázali veľkú energiu. Očakávam, že v priebehu sezóny sa budú ich výkony ešte zlepšovať,“ vyjadril sa Bujan.

Prievidzský tréner sa samozrejme z výhry tešil, ale nechce ju preceňovať.

Je to len prvý zápas v sezóne a tá je ešte veľmi dlhá. Čakajú nás vzostupy a pády, ale to je normálne, pretože máme veľa nových a mladých hráčov. Pôjdeme do toho zápas za zápasom,“ dodal Bujan.

Druhý duel odohrá Prievidza už v stredu, keď sa predstaví na palubovke Lučenca.