Bystričanka Matejčíková o problémoch s halou: Najhoršie bude, ak nás vyhodia pred prvým zápasom

Publikované: 04.10.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Ivan Golembiovský

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. BAM Poprad, Jana Matejčíková (7) (Foto: Ivan Golembiovský)

Extraligová sezóna žien sa ešte poriadne ani nerozbehla a už musí riešiť ďalšie problémy. Nestačí, že má tento ročník historicky najnižší počet účastníkov. Ešte pred štartom hlásili problém s halou Good Angels Košice. Situáciu na východe Slovenska však už stihli vyriešiť. Najnovšie má však rovnaký problém BK ŠKP 08 Banská Bystrica. „Pumy“ nemali od pondelka, kde trénovať.

O tom, ako to v Banskej Bystrici momentálne vyzerá, sme sa rozprávali s Janou Matejčíkovou. „Situácia momentálne vôbec nie je ideálna, ale mesto sa snaží dohodnúť s VŠC Dukla Banská Bystrica na podmienkach fungovania. V pondelok sme trénovali vo Zvolene, ale od utorka sme nabehli na starý systém a vrátili sme sa späť na Štiavničky. Zatiaľ to vyzerá byť všetko v poriadku,“ povedala nám 22-ročná basketbalistka.

Bystričanky zastihli zlé správy ešte minulú sobotu, keď v Ružomberku podľahli obhajkyniam titulu 29:86. „Na našom výkone sa táto vec vôbec nepodpísala. Dozvedeli sme sa to až po skončení zápasu. Skôr to bol prílišný strach a neistota,“ pokračovala v rozprávaní 168 cm vysoká hráčka. Zatiaľ sa celý problém na tíme nijak nepodpísal. „Keďže fungujeme, akoby sa nič nestalo, tak to zatiaľ vôbec nevnímame. Horšie bude, ak nás naozaj vyhodia pred prvým zápasom.“ Ten čaká Bystričanky 19. októbra, keď by mali na vlastnej palubovke privítať Young Angles Košice.

Príprava prebehla bez problémov

V Banskej Bystrici absolvovali veľmi pokojnú prípravu. V lete nehlásili žiadne problémy. „Príprava prebiehala ako každý rok. Začali sme siedmeho augusta. Striedavo sme trénovali vonku a v hale. V tom čase žiadny problém nebol. Jediný deň, kedy to celé bolo aktuálne, bol pondelok tridsiateho septembra. Vtedy sme naozaj nemali povolený vstup do haly. Odvtedy sa celá vec intenzívne rieši a dúfame, že by to mali byť v najbližšom čase v poriadku,“ pokračovala ďalej Matejčíková.

Ciele majú v klube nastavené jasne. „Keby sa nám podarilo skončiť na piatom mieste, bol by to pre nás úspech. Filozofiou nášho klubu je zapájať mladé odchovankyne do extraligového kolotoča a tým ich pripraviť na pôsobenie v mládežníckych reprezentáciách.“ Aj preto by bolo Matejčíkovej veľmi ľúto, ak by došlo k najhoršiemu scenáru a banskobystrický basketbal by z extraligovej mapy zmizol. „Dúfam, že klub či mesto takýto variant nedovolia. Basketbal má v Banskej Bystrici dlhodobú tradíciu a naozaj by bola veľká škoda, ak by bol rok 2019 „čiernym“ pre banskobystrický ženský basketbal.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica vs. BK Slovan Bratislava, Jana Matejčíková (1) (Foto: Ivan Golembiovský)

Matejčíková: Basketbal nie je jediný šport, ktorý má problémy s existenciou

S Janou Matejčíkovou sme načali aj tému toho, ako vníma celú situáciu so slovenským basketbalom, ktorý má z roka na rok väčšie problémy. Zrkadlom toho sú len šiesti účastníci najvyššej ženskej súťaže. „Je to veľká škoda, že basketbal na Slovensku zaniká. Nie je to však len o basketbale. Bohužiaľ, takúto situáciu môžeme vidieť v každom kolektívnom športe asi okrem hokeja a futbalu, ktoré sú preferované štátom. Predovšetkým si treba uvedomiť, že treba začať od najmenších. Vytvoriť tréningové strediská mládeže pre každý šport a podporovať výchovu našich trénerov,“ myslí si jedna z opôr Banskej Bystrice.

Sobotné druhé kolo má v programe len dva zápasy. Bystričanky odohrajú ďalší duel až desiateho októbra, keď nastúpia na palubovke Piešťanských Čajok, ďalšieho favorita na titul. Tento týždeň tak majú hráčky klubu zo stredného Slovenska zápasové voľno. „Tím sa pripravuje na ďalšie stretnutie proti nováčikovi Dubček Bratislava, ktorý by pre nás mal byť jedným z hrateľných súperov. Predpokladám, že cez víkend bude povinná iba regenerácia a doplnkový šport. Od pondelka pôjdeme opäť naplno s tým, že vo štvrtok cestujeme do Piešťan, kde si budeme skôr skúšať a dolaďovať veci na budúcu sobotu,“ dodala Jana Matejčíková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.