„Slovak banditas“ potiahli Gdyňu do Euroligy, teraz sa tešia na nové výzvy

Publikované: 04.10.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Jacek Wińkowski, fiba.basketball

Barbora Bálintová (41) a Angelika Slamová (3), ARKA Gdyňa (POL) (Foto: archív AS)

Husársky kúsok sa podaril poľskému tímu Arka Gdyňa, s dvojicou slovenských reprezentantiek Barborou Bálintovou a Angelikou Slamovou. V euroligovej kvalifikácii si poľahky poradili s favoritom série, tureckým Botas SK a v aktuálnej sezóne sa predstavia v Eurolige.

Arka Gdyňa, alebo kedysi Lotos Gdyňa, nie je v Eurolige neznámym pojmom. Klub pôsobil v najlepšej lige starého kontinentu od roku 1998 do roku 2012, teda spolu 14 sezón. Najlepšie sa umiestnil v sezónach 2002 a 2004, kedy získal strieborné medaily.

Jedenásťnásobný majster Poľska vybojoval v minulej sezóne po dlhšej odmlke cenné bronzové medaily. Bola pri tom aj 24-ročná Barbora Bálintová. Cez leto sa k nej pridala 25-ročná Angelika Slamová, ktorá do Gdyne prestúpila z rumunského klubu ASC Sepsi.

Manažment klubu po minuloročnej neúspešnej eurocupovej kvalifikácii zvolil istejšiu cestu a tím prihlásil do kvalifikácie o Euroligu. Neúspešný kvalifikant totiž automaticky získava miestenku v EuroCupe. V Gdyni si tak boli už pred sezónou istí, že si európsku súťaž pod hlavičkou FIBA zahrajú.

Arka Gdyňa (BLK, POL) (Foto: Jacek Wińkowski)

Basketbalistky poľského klubu vstupovali do série proti tureckému Botas SK v roli outsidera. Veď len v podkošovom priestore má Botas mimoriadne silnú dvojicu, Temi Fagbenle a Quanitru Hollingsworth. Po dvojzápasovej konfrontácii sa však usmievajú hráčky zo severnej časti Európy. ,,Pred sériou sme boli outsiderom a nikto neočakával, že by sme cez Botas mohli do Euroligy postúpiť. Navyše nám chýbali dve dôležité hráčky. Povedali sme si, že to ideme skúsiť, že si užijeme zápas a ono to vyšlo,” tešila sa bezprostredne po zápase Bálintová.

Kolektívny výkon a radosť z hry

„Vyhrali sme vďaka tímovej hre. Pomohol nám aj fakt, že sme hrali bez tlaku. Hráčky Botasu spolu hrali prvý zápas, takže nehrali kolektívne a neboli zohrané. My sme už o sebe na ihrisku po dlhej príprave vedeli, poznáme sa ako spoluhráčky a v zápasoch nám taktiež popadali dôležité strely,“ vysvetľuje dôvody úspešnej kvalifikácie 178 centimetrov vysoká odchovankyňa košického basketbalu.

Už v prvom zápase na palubovke Botasu vyhrala Gdyňa 88:72 a vytvorila si pred odvetou sľubný náskok. „Takticky sme nemenili nič, ale sústredili sme sa na to, aby sme v hlavách nemali ten náskok. Potrebovali sme si uvedomiť, že zápas zase začína od 0:0 a všetko je otvorené. Celý zápas sme však mali pod kontrolou, bojovali jedna za druhú a nedovolili sme súperovi dotiahnuť sa. Jednoducho sme pokračovali v hre, ktorú sme predviedli v Turecku,“ doplnila Bálintová, ktorá v zápasoch zaznamenala 14 a 10 bodov.

Odvetný zápas, ktorý domáce vyhrali 84:75, bol pre hráčky Gdyne ťažší najmä mentálne, keďže sa zo dňa na deň stali z outsidera favoritom. Potvrdila to aj Bálintová:„Mali sme v hlavách, že sme doma a nemôžeme si to už pokaziť, takže to bolo oveľa ťažšie. Sme ale mimoriadne radi, že sme to zvládli.“

Volajú ich „Slovak banditas“

Slovenské obvodové duo odohralo dva výborné zápasy, v ktorých patrili k ťahúnkam svojho družstva. Na otázku, či boli so svojimi výkonmi spokojné odpovedali obe, že ani nie. „Barča hrala veľmi dobre, len je skromná a zároveň maximalistka,“ poznamenala Slamová. „Angi hrala výborne. Dala dôležité body a ťahala tím aj v obrane,“ doplnila ju Bálintová.

Obe so smiechom doplnili, že skúsený tréner Gundars Vētra ich volá „Slovak banditas“ a pridali sa k nemu aj spoluhráčky. Všetko svedčí o tom, že skúsený lotyšský lodivod a bývalý hráč NBA si slovenské duo basketbalovo obľúbil.

ARKA Gdyňa (POL) vs. Botas SK (TUR), radosť hráčok Gdyne (Foto: fiba.basketball)

Bálintová už euroligové skúsenosti z pôsobenia v košických Good Angels má. Doteraz však v Eurolige nastupovala len z pozície druhej rozohrávačky. Teraz bude prvou a veľmi vyťažovanou rozohrávačkou. „Je to pre mňa veľká výzva a pevne verím, že to zvládnem. Bude to iné ako po minulé roky. Bude to oveľa náročnejšie, ale na túto pozíciu sa mimoriadne teším.“

Skúsenosti majú, teraz ich chcú využiť

Pre Angeliku Slamovú to nebola prvá euroligová kvalifikácia. Jednu, aj keď neúspešnú, si zahrala aj s Piešťanskými Čajkami. Teraz sa po dvoch víťazstvách teší na svoju premiérovú sezónu v prestížnej Eurolige. „Veľmi sa teším, je to ďalší krok v kariére. Budeme hrať proti najlepším európskym tímom a zápasy budú oveľa náročnejšie. Je to výzva, na ktorú sa teším a momentálne som šťastná, že sme urobili prvý dôležitý krok v sezóne,“ neskrývala radosť 170 centimetrov vysoká odchovankyňa šamorínskeho basketbalu.

„Keďže nám chýbala jedna obvodová hráčka, dostala som väčší priestor a som rada, že už v príprave sa mi podarilo ho využiť. Získala som si trénerovu dôveru a hrávam veľa,“ pokračuje obvodová kombo hráčka Slamová, ktorá v kvalifikácii zaznamenala spolu 21 bodov a pridala 8 asistencii.

ARKA Gdyňa (POL) vs. Botas SK (TUR), Angelika Slamová (3) a Barbora Bálintová (41) (Foto: fiba.basketball)

Už minulý rok mala ako legionárka v Rumunsku veľkú zodpovednosť a teraz, keď tímu chýbala austrálska krídelníčka Rebecca Allen, využila svoju minutáž naplno. „V prvom rade ma teší, že som mohla pomôcť družstvu. Mám skúsenosti z EuroCupu a chcem ich zúročiť.“

Aké sú silné stránky euroligového “nováčika”? „Môžeme sa oprieť o tímovú hru. Každý zápas potiahne niekto iný, aj bodovo aj v obrane. Navyše všetky hráčky môžu strieľať aj z diaľky a majú útočnú kvalitu. Bonusom je, že si to v útoku vieme pekne rozdeliť a vytvárať si navzájom pozície,“ uzavrela tvorkyňa hry Bálintová, ktorá zaznamenala v kvalifikačnom dvojzápase až 20 asistencii.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%