Očami Rada Rančíka: Favoritom je Inter, za ním dávam najväčšie šance Leviciam, Komárnu a Handlovej

Publikované: 03.10.2019 Autor: Rado Rančík

MBK Baník Handlová vs. BK 04 AC LB Spišská Nová Ves, Tomáš Mrviš (33) (Foto: Ladislav Szibilla)

Dobrý deň prajem priaznivcom Slovenskej basketbalovej ligy. Dnes by som sa chcel povenovať jednotlivým zostavám klubov pre sezónu 2019/2020. V kádroch nastalo veľa zmien, pokúsim sa ich zhodnotiť. Samotné kádre napovedia nielen o kvalite tímov, ale aj ligy samotnej.

Opäť u nás bude behať po palubovkách množstvo legionárov. Najviac je Američanov (27) a 17 basketbalistov z balkánskej oblasti. V tomto ročníku uvidíme aj basketbalistov z Estónska, Francúzska, Poľska či Čiech. Myslím si, že 68 Slovákov zo 108 voľných miest na súpiskách nie je zlé číslo, no veľa našincov je ešte mladých a neskúsených. Jednotlivým klubom som sa povenoval aj podrobnejšie, snažil som sa ich zoradiť podľa šancí na zisk titulu.

1. INTER BRATISLAVA

Z môjho pohľadu má mužstvo z hlavného mesta najväčšie šance na obhajobu majstrovského titulu. Jadro zostalo pokope. Síce odišli niektorí kľúčoví hráči, no pribudli nové mená, ktoré sa ukázali v dobrom svetle. Uvidíme však, akú daň si vypýta účasť v európskom pohári a koľko energie zostane ku koncu sezóny. Nové mená ako Ihring, Čekovský či Hlivák môžu pomôcť vo veľkej miere. Jediný problém trénera Nagliča bude to, koho zaradí do zostavy na slovenskú ligu a koho na pohár.

2. PATRIOTI LEVICE

Patriotom hrá opäť do karát silné jadro z minulej sezóny doplnené o slovenského reprezentanta Juríčka a výborného trénera Madzina. Viktor síce nechytil najlepšiu formu v reprezentácii, no je to hráč, ktorý vie urobiť rozdiel. Ďalej sa na súpisku pripojili 4 zahraniční hráči, ktorí nepoznajú našu ligu, no v prvom zápase Alpsko-jadranského pohára ukázali, že budú platnými posilami. Ak sa k nim pridá ešte môj veľmi obľúbený Šimon Krajčovič, budú silným kandidátom na popredné pozície.

BC Prievidza vs. MBK Rieker COM-therm Komárno, Nenad Miloševič (4) (Foto: Ladislav Szibilla)

3. MBK RIEKER COM-THERM KOMÁRNO

Tím z juhu Slovenska je pre mňa ďalším favoritom. Získal silné posily v podobe navrátilcov Bowmana a Tomiča, no nesmieme zabúdať na Stamenkoviča, ktorý ukázal že v našej lige vie byť rozdielovým hráčom. Ak sa nezraní Miloševič, ktorý je asi najsilnejším Slovákom v zostave a bude dobre zaskakovaný Stojanovom, tak spolu s novými Američanmi budú mať čo povedať o umiestnení v tabuľke.

4. MBK BANÍK HANDLOVÁ

V tomto mužstve prebehlo asi najviac zmien, ktoré som vnímal veľmi pozitívne. Tréner Maksimovič ukázal, že mužstvo pod jeho vedením naberá výbornú formu. Príchod Mrviša, Jašša, Jankoviča, Radukiča spolu s ostrieľanými hráčmi ako sú Halada či Petráš vytvára dobré jadro a chémiu pre úspech.

BC Prievidza (Foto: Ladislav Szibilla)

5. BC PRIEVIDZA

Prievidza síce podpísala silných hráčov, ktorí už ukázali v našej lige kvalitu, no nie som úplne presvedčený o kvalite slovenských hráčov. Áno, majú Majerčáka, Antoniho či Kadášiho, no sú to hráči, ktorí nie vždy podávajú vyrovnané výkony. Tím má skúseného trénera v podobe Tihomira Bujana. Bude zaujímavé, či bude schopný domácich hráčov vyburcovať k vyrovnanejšej for­me.

6. BK SLÁVIA ŽILINA

Tím zo Žiliny je pre mňa otáznikom. Neviem nakoľko hráči, ktorí boli v tíme pominulé sezóny, na sebe pracovali počas leta. Ak naozaj makali individuálne a posunuli sa dopredu, bude tím doplnený o Hofericu a nové zahraničné posily schopný zamiešať postavením na popredných priečkach. Potenciál má, ale zatiaľ nie som presvedčený o tom či budú schopní držať kvalitu v každom kole. Budem len rád, ak ukážu opak.

BK Slávia Žilina (Foto: fb bkzilina)

7. BK ISKRA SVIT

Po veľkých zmenách podtatrancov si neviem celkom urobiť názor na to, ako bude ich kvalita vyzerať. Baldovský a Avramovič sú v podstate jediní dvaja hráči, ktorí patria k stabilným oporám klubu. Nové mená v podobe štyroch Američanov a jedného Srba, ak nepočítam Avramoviča, veľa o kvalite mužstva nenapovedia. Takisto má Iskra nového trénera, ktorý bude mať ruky plné práce pri spoznávaní nie len všetkých hráčov, ale aj ligy samotnej.

8. BKM LUČENEC

Mužstvo s Lučenca prešlo po minulej sezóne obrovskými zmenami. V podstate neostal na kameni kameň. Príchod Musila späť na Slovensko by mohol dať tímu dobrý impulz. Tréner Jankovič je síce nováčikom v mužskej basketbalovej lige, no má dostatok basketbalových skúseností, aby dokázal tím pripraviť zodpovedne. Musím však povedať, že z minulosti nemalo vedenie dostatočne šťastnú ruku pri výbere zahraničných hráčov. Uvidíme, čo sa mu tento rok podarilo.

BKM Lučenec - KK Pula 1981 (CRO), tréner Peter Jankovič (Foto: Daniel Faix)

9. BK 04 AC LB SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Spišskú som zaradil na poslednú priečku ligy, pretože kvalitu slovenských hráčov a hlavne ich rotáciu vidím ako najproblémovejšiu. Tréner Korfanta nebude mat ľahkú úlohu pri ich striedaní tak, aby jeho tím nestratil kvalitu. Gro mužstva tvoria zahraniční hráči, ktorí zvyčajne nemajú vysokú kvalitu, čo je dané ekonomickými podmienkami klubu. Na to, aby Spišská siahala na play-off priečky, musia zahraniční hráči prekvapiť svojimi výkonmi a slovenskí zas predčiť všetky očakávania.

Dúfam, že sa žiaden s tímov na mňa neurazí za to ako vidím ich postavenie v nasledujúcom ročníku. Práve naopak, dúfam že mi ukážu, že som sa mýlil. Všetkým prajem do nasledujúcej sezóny veľa šťastia a nech sa im vyhýbajú zranenia.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV