Šamorínu došiel proti Košiciam v závere dych. Doplatili sme na doskoky i rotáciu, myslí si Marcová

Publikované: 30.09.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Vladimír Dorňák, Ladislav Dobsa

MBK Ružomberok vs. ŠBK Šamorín, Simona Marcová (4) (Foto: Vladimír Dorňák)

Tým, že má ženská extraliga v tomto ročníku len šesť účastníkov, musíme si zvykať, že sa často budeme pozerať na súboje tímov, ktoré sme v minulosti radili medzi papierovo silnejšie. Napríklad v úvodnom kole si zopakovali minulosezónny súboj o bronz Šamorín a Young Angels Košice. Zverenky trénerky Zuzany Žirkovej oplatili hráčkam klubu zo západného Slovenska prehru z play-off. Šamorín prehral doma vo vyrovnanom zápase 69:74.

O priebehu stretnutia sme sa rozprávali s domácou hráčkou Simonou Marcovou. „Myslím si, že to bol dobrý zápas, atraktívny pre divákov a vyrovnaný do posledných minút. Nás mrzí posledných päť minút duelu, kedy sme dovolili Košičankám odskočiť ma desať bodov a už sa nám ťažko vracalo do stretnutia. Teší nás naopak zlepšená individuálna aj kolektívna obrana oproti prípravný zápasom,“ zhodnotila 184 cm vysoká basketbalistka.

Čo sa teda stalo v záverečných minútach, keďže dovtedy bol priebeh na palubovke vyrovnaný? „Ťažko povedať, čo nám chýbalo k víťazstvu. Posledné dve minúty sme zo zápasu odišli úplne… Nehrali sme to, čo sme chceli. V útoku sme boli nekoncentrované, nehrali sme organizovane a Košice nás trestali rýchlymi protiútokmi. Predovšetkým sme však hrali v rotácii siedmich hráčok. Ukázalo sa to naplno v závere, kde sme nemali toľko síl ako Košice,“ skonštatovala Marcová.

Dvadsaťpäťročná basketbalistka nám porozprávala aj o tom, čo napokon rozhodlo o triumfe Košíc. „Myslím si, že to bol doskok. Súperky nás preskákali pod oboma košmi. Do ďalších zápasov teda musíme zapracovať najmä na obrannom doskoku. Veľa nás stáli aj naše nepremenené stopercentne šance v útoku.“ Reparát môžu hráčky Šamorína zložiť už v sobotu, keď nastúpia v hlavnom meste proti nováčikovi Dubček Bratislava. „Na tohto súpera sa pripravíme najlepšie ako vieme a dúfam, že si pripíšeme prvé víťazstvo v sezóne,“ verí Marcová.

Simona Marcová (4), ŠBK Šamorín (Foto: Ladislav Dobsa)

O rok tu už žiadna extraliga nemusí byť…

Leto v prípade basketbalistov nie je o dovolenkách a vylihovaní na slnku. Hráčky sa musia poctivo pripravovať v posilňovni, ale aj na palubovke na ďalšiu sezónu. „Naša príprava bola rozdelená na dva bloky. V prvom sme sa venovali prevažne kondičnej stránke. V druhom bloku sme pridali aj basketbal. Neskôr sme začali hrať prípravné zápasy,“ zosumarizovala Marcová, ktorá takisto letnú drinu príliš neobľubuje. „Myslím si, že nikto ju nemá rád, takže sme všetky rady, že už je za nami a môžeme sa venovať už len basketbalu,“ povedala s úsmevom šikovná pivotka.

Čo sa týka cieľov, v Šamoríne si nič konkrétne pred sezónou nestanovili. „Chceme hrať čo najlepšie ako vieme a uvidíme, na čo to bude stačiť. Sme skoro úplne nové družstvo, takže nám chvíľku potrvá, kým si na seba zvykneme na ihrisku. Samozrejme, že obhajoba bronzových medailí by nás všetkých potešila, ale je pred nami ešte veľmi dlhá cesta,“ myslí si Marcová.

V tíme Alberta Diósiho je veľa nových tvári. Citeľnou stratou je najmä odchod bývalej slovenskej reprezentantky Romany Vyňuchalovej, ktorá sa rozhodla odísť na basketbalový dôchodok. Práve ona a Timea Sujová v posledných sezónach bodovo ťahali Šamorín.

Ideálne nie je pre klub ani to, že v extralige pôsobí už len šesť klubov. Svoj názor na celú situáciu má aj Simona Marcová: „Je veľmi smutné pozerať sa na to, kam šport na Slovensku smeruje… Myslím si, že by to mal byť varovný signál pre kompetentných na zamyslenie, pretože o rok tu už žiadna extraliga nemusí byť.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.