Komentár: Favoritkami na titul sú Čajky, pozitívom ligy je šanca pre mladé hráčky

Publikované: 28.09.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Rudo Maškurica

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky, Miroslava Mištinová (13) (Foto: Rudo Maškurica)

Dnes sa začína nový ročník extraligy žien. Aj s historicky najnižším počtom družstiev sľubuje aktuálna sezóna najvyššej ženskej súťaže zaujímavé súboje.

Extraliga prišla zo sezóny na sezónu o troch účastníkov, pričom privíta len jedného nováčika. Cez leto bohužiaľ ohlásili extraligový koniec (resp. pauzu) dva tímy. Piata BKM Junior UKF Nitra a šiesty BAM Poprad. Schovávajú sa za tým finančné problémy, spôsobené najmä slabou podporou zo strany štátu a taktiež nedostatok hráčok. Hoci posledný BK Slovan Bratislava neuspel v baráži a z ligy vypadol, extraligová miestenka mu zo strany SBA ponúknutá bola. Rovnako ako aj ďalším tímom z prvej ligy žien. Miestenku v najvyššej súťaži žien však Slovan odmietol a preto možno konštatovať, že aj o tento klub s dlhoročnou tradíciou extraliga prišla.

Ambiciózne hráčky z reprezentácie odišli do zahraničia a odchovankyne klubu často odchádzajú na vysokú školu do iného mesta. Zrazu vznikla na hráčskom trhu diera. Kluby kádre omladzujú a tie, ktoré doteraz poctivo pracovali s mládežou, vyťahujú esá z juniorských kádrov. Práve to je jedno z pozitív situácie, ktorá v extralige nastala. Mladé hráčky majú šancu hrávať zápasy s basketbalovo vyspelými a skúsenými basketbalistkami. Po ich boku, aj proti nim. Nemáme šírku juniorskej súťaže, čo je problematika na inú debatu, a tak môžu najšikovnejšie juniorky zbierať cenné skúsenosti v seniorskej kategórii.

Z môjho pohľadu bude extraliga vyrovnanejšia ako minulú sezónu. Obhajca titulu, Ružomberok znížil rozpočet, omladil zostavu a dá oveľa väčší priestor Slovenkám. Piešťany sú na vzostupe, cez leto poskladali papierovo najsilnejší káder a stávajú sa najhorúcejším kandidátom na titul. Šamorín prišiel o dlhoročnú oporu Romanu Vyňuchalovú, ktorú na ihrisku len ťažko nahradí, ale tím doplnili mladé hráčky s extraligovými skúsenosťami z iných klubov. Košičanky vo svojej premiérovej sezóne na medailové umiestnenie nestačili, ale o rok skúsenejšie Slovenky doplnené o dve Američanky vyzerajú na papieri silnejšie, ako minuloročný bronzový Šamorín. Výrazne sa omladil aj káder Banskej Bystrice. Skončili skúsené domáce hráčky z jednej generácie, ale vďaka poctivej práci s mládežou klub nemusel dlho hľadať náhradu. Tím doplnil o odchovankyne a vďaka spolupráci s neďalekým sesterským klubom, aj o hráčky Zvolena. Nováčikom v súťaži je Dubček Bratislava. Okrem dievčať, ktoré dnes zažijú ligovú premiéru, má na súpiske aj basketbalistky so skúsenosťami z iných extraligových klubov.

Súťaž sa omladila, ale našťastie stále láka aj domáce s medzinárodnými skúsenosťami, ktoré kvalitu ligy ťahajú. Kluby získali zaujímavé zahraničné posily, ktorých mená možno nie sú tak známe, ako kedysi za veľkých čias Košíc, ale do ligy aj tak prinášajú kvalitu a iný herný štýl. Kluby budú naviac nastupovať aj na zápasy v medzinárodných súťažiach EuroCupe, EWBL a CEWL. Dovoľujem si povedať, že boj o medaile bude vyrovnanejší ako minulý rok. Vyrovnané zápasy spolu môžu hrať družstvá vo vrchnej aj spodnej trojke. Pričom medzi tretím a štvrtým tímom nemusí byť veľký rozdiel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.