Návrat MVP? Steph Curry môže znova ukázať ako zmenil NBA

Publikované: 25.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

GS Warriors vs. MEM Grizzlies, Stephen Curry (30) (Foto: nba.com)

Debata o najlepších basketbalistoch sveta skĺzla v poslednom čase do roviny, či už Kawhi Leonard s Giannisom Antetokounmpom vystriedali na pomyselnom tróne LeBrona Jamesa. Pred nedávnom patril do tejto hry aj Kevin Durant, ale ten sa vo finále NBA vážne zranil a zrejme vynechá celú najbližšiu sezónu.

Trošku sa však pri týchto otázkach zabúda, kto za posledné roky zmenil možno najviac vnímanie basketbalu v NBA. Tá sa kvôli altetickosti, rýchlosti a najmä streľbe za tri body pretransformovala na súťaž, z ktorej už prakticky vymizli dominantní pivoti hrajúci chrbtom ku košu.

Zapríčinil revolúciu

Hráč, ktorý zapríčinil revolúciu zrejme najviac, je Stephen Curry. Jeho fantastická ruka, schopnosť strieľať po driblingu aj z méty dvoch metrov za trojkou posunula hru do úplne iných rozmerov. Tridsaťjedenročný rodák z Akronu v Ohiu zaslúžene ovládol v rokoch 2015 a 2016 boj o najužitočnejšieho hráča. Stal sa len jedenástym basketbalistom v histórii, ktorú cenu obhájil a ako prvý ju dokonca získal jednohlasne!

Od roku 2016 sa však dostali do popredia iné mená. Či Russell Westbrook svojimi priemermi triple-double, James Harden parádnou ofenzívnou hrou, dvojnásobný MVP finále Kevin Durant, parádny obojstranný hráč Kawhi Leonard alebo novodobá superstar a úradujúci MVP Giannis Antetokounmpo.

Na Curryho sa pri spomínaní tých vôbec najlepších niekedy neprávom zabúda. Pritom v Golden State sa ukázalo, že ani príchod Duranta nemôže ohroziť suverénne postavenie skvelého rozohrávača. Warriors boli, sú a budú tímom Stepha Curryho. Síce tréner Steve Kerr upravil systém, ktorý dokázal Durantovi vytvoriť viacero príležitostí, aby hral s loptou jedna na jedna, ale stále to bolo o rozťahovaní priestoru tzv. spacingu, aby mali strelci čo najlepšie miesta pre svoje pokusy.

Durant je zranený a okrem toho odišiel do Brooklynu, k tomu prišli nešťastné roztrhnuté väzy v kolene Klaya Thompsona. Viacerí fanúšikovi preto spochybňujú silu Warriors, ktorí sa podľa niektorých nemusia dostať ani do play-off nabitej Západnej konferencie.

Pripomenúť MVP roky

Proti bude určite Curry, ktorý má jedinečnú príležitosť pripomenúť spomínané roky 2015 a 2016. Síce mu vedenie prinieslo šikovného rozohrávača D'Angela Russella, ktorý sa prebojoval v minulej sezóne premiérovo do All-Star zápasu, ale ofenzíva bude znova najmä o skvelom strelcovi a trojnásobnom víťazovi profiligy.

Ak vydrží Currymu zdravie, reálne môže zaútočiť na tretí triumf v bojoch o trofej MVP. Dá sa povedať, že málokto ovplyvnil novú generáciu tak ako práve hviezda Warriors. Stačí sa pozrieť na to, koľko ľudí sa chodí pozerať pred zápasmi na jeho rozcvičku. Sú ochotní prísť aj dve, tri hodiny pred začiatkom zápasu, aby videli ako sa rozohrávač rozcvičuje a zachytili, či premení svoju obľúbenú strelu z hráčskeho tunelu.

Bez Duranta a Thompsona odohral za posledné tri ročníky Curry minimum zápasov, ale jeho priemer sa vtedy zvýšil na neuveriteľných 38 bodov. To sú lepšie čísla ako mal James Harden, ktorý mal v minulom ročníku priemer 36 bodov na stretnutie. Aj keď bol na palubovke jeden z dua Durant, Thompson, tak mal Curry skvelý priemer 32 bodov na zápas. Ak sa mu podarí na čísla nadviazať a Warriors ostanú relevantným tímom na play-off pozíciách, môže byť útok na cenu MVP reálnejší.

Ak by sa to rozohrávačovi podarilo, stal by sa len deviatym hráčom v histórii NBA, ktorý to dotiahol trikrát k najvýznamnejšej individuálnej trofeji.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK