Američania už nechcú ďalšie fiasko, hviezdy sa hlásia do služby

Publikované: 21.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Steph Curry, Klay Thompson (Foto: FIBA BASKETBALL)

Najväčším sklamaním na uplynulom svetovom šampionáte boli americkí basketbalisti. Ani nie tak výkonmi, ako zložením kádra, keď pozvánku do reprezentácie odmietlo množstvo hviezd. Výpočet absencií presiahol dve desiatky.

Tréner Gregg Popovich, ktorý po rokoch vystriedal úspešného Mika Krzyzewského, so svojím výberom neuspel. Američania prehrali s Francúzskom aj Srbskom a skončili pre nich na najhoršom siedmom mieste, keď ich predbehli aj českí basketbalisti.

Z výberu USA zaujali maximálne Donovan Mitchell a možno ešte Kemba Walker, ale ani oni sa nevyhli zlyhaniam. Keby si niekto myslel, že šampionát v Číne ukončil dlhoročnú dominanciu amerického basketbalu, tak by mal krotiť emócie.

Šampionát ich neláka

Pri všetkej úcte k majstrovstvám sveta, najväčšie hviezdy neláka. Aj v minulosti tam štartovali v americkom drese skôr vychádzajúce hviezdičky alebo hráči z druhého sledu. Olympiáda je o niečom inom. V rebríčku hodnôt hráčov aj fanúšikov má v zámorí podobný lesk ako titul v NBA. Okrem toho hry sú vždy najsledovanejším podujatím roka a americkí basketbalisti sa od Dream Teamu 1992 zaradili medzi úzku smotánku najväčších hviezd, ktoré každá olympiáda ponúka. Aj z toho dôvodu skladajú silné kádre.

Tie ovládli od spomínanej Barcelony šesť zo siedmich turnajov. Len v Aténach 2004 ich zastavila fantastická generácia Argentínčanov na čele s legendárnym Manum Ginobilim.

Do Tokia sa budú zrejme najväčšie hviezdy predbiehať o to, kto oblečie dres národného tímu. Ešte počas minulej sezóny povedal LeBron James, že uvažuje nad účasťou na hrách v Tokiu. Štartoval už na troch turnajoch. Má dve zlatá, bronz, ale v Riu chýbal.

Premiérovo Steph Curry

Túžbu byť v drese s pruhmi a hviezdami vyjadril najnovšie Stephen Curry. Jedna z najväčších hviezd sveta, ktorá zmenila vnímanie basketbalu a opantala NBA so svojím Golden State ešte na olympiáde neštartovala. Rozohrávačovi to znemožnili v začiatkoch kariéry problémy s členkami, zranenia a náročný program. „Môj plán je štartovať v Japonsku na olympiáde. Len nechcem nič predbiehať. Verím, že bude všetko ok zdravotne,“ zaželal si trojnásobný víťaz profiligy a dvojnásobný držiteľ ceny MVP.

Tridsaťjedenročný supestrelec získal v drese USA dva tituly majstra sveta na šampionátoch 2010 a 2014.

Okrem Curryho dopredu avizoval túžbu zahrať si v reprezentácii aj Damian Lillard. Ten mal byť lídrom zostavy na MS v Číne, ale nakoniec pozvánku odmietol. V národnom tíme by si zahral po prvý raz.

Zaujímavé bude sledovať aj ako sa rozhodnú Popovich s manažérom Jerrym Colangelom. Legendárny funkcionár, ktorý tento rok oslávi 80. narodeniny, postavil USA znova na nohy po zbabraných turnajoch v rokoch 2002 – 2006. Američania vtedy dvakrát neuspeli na majstrovstvách sveta a raz na spomínanej olympiáde v Aténach.

Colangelo zveril tím Krzyzewskému a spoločne vrátili zámorský tím do dominantnej pozície. Teraz mal nadviazať na prácu Coacha K Popovich, ale na MS so svojími zverencami zlyhal. GM reprezentácie už povedal po turnaji, že si pamätá, kto išiel s ním do boja a kto pozvánku odmietol, keď ho potrebovali.

To môže znamenať problém práve pri hráčoch ako Lillard. Ak budú chcieť štartovať na turnaji najväčšie hviezdy profiligy na čele s James, Currym, Kawhim Leonardom, Jamesom Hardenom, Anthonym Davisom, či Klayom Thompsonom, na ostatných miestach môže vzniknúť problém.

Zaujímavé bude tiež sledovať to, ktorí hráči z kádra z MS budú mať šancu štartovať aj na olympiáde. Zaujímavú myšlienku už pred turnajom vyjadril strelec Portlandu CJ McCollum, ktorý povedal, že garanciou miestenky v Tokiu by reálne zvažoval účasť aj na šampionáte. To mu, ale logicky nikto nesľúbil.

Najväčší súperi sa budú chcieť na Američanov vytiahnuť. Zámorský tím to nebude už mať ani s najväčšími hviezdami jednoduché ako niektoré predchádzajúce výbery.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 86:80
11.01.2021
INT INT
PDA PDA 84:86
13.01.2021
SNV SNV
SVT SVT 93:89
13.01.2021
INT INT
HAN HAN 100:87
13.01.2021
LEV LEV
LUC LUC 30.01.2021 HAN HAN
LEV LEV 30.01.2021 SVT SVT
INT INT 30.01.2021 PDA PDA
LUC LUC 03.02.2021 SVT SVT
LEV LEV 03.02.2021 PDA PDA
INT INT 03.02.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 15/8 65,22%
2 Patrioti Levice 13/8 61,90%
3 BKM Lučenec 11/9 55,00%
4 Iskra Svit 10/9 52,63%
5 Inter Bratislava 9/11 45,00%
6 BC Prievidza 7/11 38,89%
7 MBK Baník Handlová 6/15 28,57%