Sedláková: Návrat z USA do Európy bol azda ťažší ako odchod zo Slovenska

Publikované: 20.09.2019 Autor: Karolína Vrabcová

Tereza Sedláková (Foto: Florida Tech)

Čakajú ju veľké zmeny. Tereza Sedláková sa po piatich rokoch vrátila zo Spojených štátov amerických na európsky kontinent.

Po štúdiu na tamojšej Florida Insitution of Technology, kde zároveň odohrala štyri sezóny za univerzitný tím Florida Panthers, si musela hľadať nové pôsobisko. Dvadsaťdvaročná rodáčka z Pezinku bude v basketbalových i študijných krokoch pokračovať v Anglicku. Jej novým domovom sa stal Nottingham, kde si premiérovo zahrá za Wildcats v najvyššej súťaži proti profesionálkam, ale obliekať si bude aj dres univerzitnému tímu na Nottingham Trent University.

Leto Terezy Sedlákové tak bolo najmä o rozmýšľaní, čo ďalej. Zvoliť si ďalší smer životnej cesty nebolo vôbec jednoduché.

„Po ukončení štúdia na Floride ma čakalo dôležité rozhodnutie medzi basketbalom, školou alebo prácou. Takisto bolo pre mňa jedno z najťažších rozhodnutí, či ostať v USA alebo ísť naspäť do Európy. Nakoniec však zohralo úlohu viacero faktorov a preto som sa rozhodla takto. Wildcats sa basketbalu naozaj venujú naplno, majú veľmi dobre vybudovanú basketbalovú akadémiu od predškolákov až po profesionálny klub. V minulých rokoch patrili k lídrom najvyššej anglickej ligy. Druhým veľmi dôležitým faktorom bola škola. Nottingham Trent University bola školou roka 2016 a 2018 s veľmi vysokou uplatniteľnosťou po ukončení štúdia,“ vysvetlila nám mládežnícka reprezentantka.

Nottingham nebola jediná voľba. Sedláková si mohla vybrať z viacerých možností. „Okrem toho, že som chcela hrať basketbal na kvalitnej úrovni, tak som rovnako chcela dokončiť aj štúdium. Ukázalo sa, že Anglicko má na to vhodné podmienky a funguje tu aj spolupráca súkromných klubov s univerzitami. Komunikovala som aj s Durham Palatines a Leicester Riders, čo sú profesionálne kluby, ktoré tiež spolupracujú s univerzitami, ale Wildcats a Nottingham Trent University mi ponúkli lepšie podmienky pre môj rozvoj či z akademickej alebo basketbalovej stránky.“

Sedláková tak bude v nasledujúcej sezóne, ktorá pre ňu štartuje 27. októbra súbojom proti London Lions, hrať najvyššiu anglickú súťaž za Nottinghamu Wildcats, no zároveň bude pomáhať aj univerzitnému tímu. „Budem si dorábať magisterské vzdelanie v odbore International Development a zároveň aj hrať univerzitnú ligu. Keďže NTU sa v posledných rokoch naozaj darí, rozhodli sa investovať aj do športu a je to naozaj vidieť. Vybavením sa môže rovnať hociktorej americkej univerzite, čo bolo pre mňa príjemné prekvapenie. Náš univerzitný basketbalový tím má k dispozícii osobného terapeuta, kondičného trénera, posilňovňu, odborníka na výživu a podobne,“ pochvaľuje si Pezinčanka.

Tereza Sedláková, Florida Tech (USA) (Foto: Archív TS)

Návrat do Európy väčšia zmena ako odchod do USA

Žiť päť rokov v úplne inej krajine človeka zmení. Preto je prirodzené, že pre Terezu Sedlákovú je návrat na starý kontinent ťažký.

Povedala by som, že sťahovať sa späť do Európy po piatich rokoch v USA je pre mňa asi ešte väčšia zmena, ako keď som odchádzala zo Slovenska na Floridu. Mesto a tamojšia univerzita Florida Tech sa naozaj stali mojim druhým domovom. Zamilovala som si ich, ľudí, počasie, životný štýl a všetko okolo. Rozhodnúť sa či ostať alebo odísť bolo o to ťažšie. Postupne si zvykám na Nottingham. Je to krásne mesto, kde to žije študentským životom, keďže sú tu dve pomerne veľké univerzity. Avšak dúfam, že na Floridu sa jedného dňa vrátim.“

Veľkú zmenu si na Sedlákovú prichystalo aj podnebie. Namiesto floridských slnečných lúčov si bude musieť zvyknúť na upršané ostrovné počasie.

„Nádherné teplé floridské dni mi určite chýbajú. Chvalabohu ma však zatiaľ Anglicko prekvapuje príjemným slnečným počasím, takže sa niet na čo sťažovať. Ťažšie to ale asi bude v zime. Sychravé a studené počasie nemám veľmi v obľube a tiež na to zatiaľ nie som pripravená. Zimnú vetrovku a teplé topánky som naposledy vytiahla zo skrine, keď som ešte bývala na Slovensku. Na Floride stačila teplejšia mikina aj v decembri,“ vysvetlila mladá basketbalistka.

Počasie bude pre Sedlákovú ešte zrejme veľká výzva, no na druhej strane to bude mať bližšie domov. „Aj to bol jeden z faktorov, ktorý som pri voľbe nového pôsobiska brala do úvahy. Aj keď brata Justina som teraz na Floride nechala samého. Byť bližšie k rodičom je však naozaj pekné. Môžeme sa viac navštevovať a nežiť len cez videohovory. Taktiež dostanem tento rok viac voľna počas Vianoc, na čo sa naozaj teším.

Tereza Sedláková (Foto: Archív (ts))

Zvedavá na konfrontáciu s profesionálkami

Nové pôsobisko, nové výzvy, nový život. Aj tak by sme mohli charakterizovať obdobie, ktoré na Terezu Sedlákovú čaká.

„Aj keď na Floride mi nič nechýbalo, teším sa na spoznávanie nových vecí – spoluhráčky, trénerov, prostredie, školu. Tiež som zvedavá, aké to bude merať si sily s profesionálnymi hráčkami, ktoré majú viac skúsenosti ale i rokov než ja. Na Floride som chodila do školy na plný úväzok, tu to bude iba čiastočne. Budem tak mať viac času na basketbal. Som zvedavá, ako mi tento štýl bude vyhovovať.“

Napriek tomu, že v Anglicku ešte nie je dlho, už stihla odpozorovať rozdiely medzi basketbalom, ktorý pozná z univerzitnej ligy v USA. „Americký štýl je podľa mňa stále viac fyzickejší a je viac o hre jednej na jednu. Je to viac o tom, aký má jednotlivec súbor zručnosti, než to, čo dokáže urobiť s tímom. Zatiaľ som stihla postrehnúť, že britský basketbal je viac o myslení a stratégií. Zároveň je však rýchlejší. Sama pociťujem, že najväčší rozdiel je v trénerskej mentalite, ale môže to byť aj preto, lebo som posledné štyri roky hrala pod vedením toho istého kouča a už som dopodrobna poznala jeho filozofiu, ktorá sa mi pevne vryla do pamäte. Nový tréner presadzuje iný typ obrany aj útočného konceptu. Beriem to ako osviežujúcu výzvu,“ konštatuje Sedláková.

Tereza Sedláková (Foto: Archív (ts))

Príjemne prekvapená z tímu

Tereza Sedláková sa pripravuje s novým družstvom zatiaľ len týždeň. Aj preto sú jej dni značne rozbehané. „Okrem trénovanie sme toho veľa nerobili. Sezóna sa začína už čoskoro, príprava je v plnom prúde. Tým, že budem teraz hrať za dva tímy, denne trénujeme aspoň dva až trikrát, aby sme sa poctivo pripravili na obe súťaže. Musela som povybavovať nejaké papierovačky, dozariaďovať klubový byt, v ktorom bývame a pripraviť sa aj na začínajúci akademický rok. Cez víkend však hráme prvý prípravný zápas a potom máme naplánovanú tímovú večeru,“ ozrejmila nám svoj doterajší program v Anglicku dcéra bývalého výborného česko-slovenského reprezentanta Justina Sedláka, ktorý je bronzový medailista z majstrovstiev Európy 1981 a zahral si aj na olympiáde v Montreali 1976.

Z nového basketbalového prostredia má Sedláková zatiaľ len pozitívne dojmy. „Musím povedať, že zloženie tímu ma veľmi príjemne prekvapilo, či už z basketbalovej alebo z osobnostnej stránky. Tréner aj realizačný tím sa nám snažia vychádzaj so všetkým v ústrety a so spoluhráčkami sme nadviazali naozaj dobrý vzťah. Väčšina je odo mňa len o pár rokov staršia, ale mám pocit, že sme si sadli. S niektorými sme dokonca hrali proti sebe v USA alebo na európskom šampionáte a tak sa teda poznáme už nejaký ten rok. Vo Wildcats máme pomerne národnostne zmiešané družstvo – okrem mňa máme v tíme dve Američanky, jednu hráčku z Portugalska a jednu z Holandska, čo je veľmi príjemné.“

Medzi novými spoluhráčkami si už stihla nájsť aj priateľky. „S viacerými si rozumiem perfektne. Asi najlepší vzťah mám so spoluhráčkou z Portugalska a dvomi dievčatami, ktoré tiež so mnou hrávajú za Wildcats, ale aj za univerzitu. Vekovo sme si najpodobnejšie, tri z nás práve doštudovali v USA. Spolu bývame, cestujeme na tréningy a dokonca trávime spolu čas aj mimo toho,“ pochvaľuje si nové kamarátstva Sedláková.

Tereza Sedláková, Florida Tech (USA) (Foto: Archív TS)

Nezabudnuteľné leto

Najhorúcejšie mesiace v roku neboli pre Terezu Sedlákovú len o rozhodovaní sa, čo ďalej so životom. Poctivá študentka stihla nazbierať aj niekoľko nezabudnuteľných okamihov a zážitkov. „Prvýkrát som celé leto strávila v USA najmä pracovne. Začiatkom mája ma navštívili rodičia a spolu sme šli na výlet do Washingtonu D.C. Po promóciách som dostala ponuku stážovať v brazílskej spoločnosti Embraer, ktorá sa venuje výrobe súkromných lietadiel a keďže šlo o veľmi prestížnu príležitosť, tak som to nemohla odmietnuť.“

A svoje rozhodnutie šikovná basketbalistka neoľutovala. „Práca v Embraeri sa mi naozaj zapáčila a vedela by som si ju predstaviť na dlhšie, avšak dostať dlhodobé pracovné víza v USA je čoraz ťažšie. Leto na Floride bolo veľmi fajn, dalo mi čas rozlúčiť sa s bratom a kamarátmi, s ktorými sa teraz dlhší čas neuvidím. Cez víkend sme často šli na menšie výlety či už do Tampy Bay, Miami alebo St. Augustine. Takisto som zažila svoj prvý štvrtý júl, teda Deň nezávislosti, čo je jeden z najväčších amerických sviatkov. Popri práci a užívania si posledných mesiacov na Floride som sa však snažila nabrať kondíciu a silu do novej sezóny,“ dodala Sedláková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ZIL ZIL 105:93
09.11.2019
KOM KOM
SNV SNV 85:87
09.11.2019
HAN HAN
SVT SVT 85:93
09.11.2019
PDA PDA
LEV LEV 79:80
09.11.2019
LUC LUC
KOM KOM 15.11.2019 LUC LUC

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Inter Bratislava 7/1 87,50%
2 BK Slávia Žilina 6/2 75,00%
3 BKM Lučenec 5/3 62,50%
4 BC Prievidza 5/3 62,50%
5 Patrioti Levice 4/4 50,00%
6 Iskra Svit 4/4 50,00%
7 MBK Baník Handlová 3/5 37,50%
8 MBK Rieker COM-therm Komárno 2/6 25,00%
9 BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 0/8 0,00%

Asistencie ...

# Hráč Tím
Nottage Eric
∅ Asistencie: 7,00
SNV
2 Jovanovič Zlatko PDA 6,33
3 Mitrovič Stefan HAN 5,75
4 Hot Amin LEV 5,38
5 Caffey Mike LUC 5,38

ScoreBoard ...

DEN DEN 121:125
12.11.2019
ATL ATL
UTA UTA 119:114
12.11.2019
BKN BKN
SAC SAC 107:99
12.11.2019
POR POR
MIA MIA 117:108
12.11.2019
DET DET
PHI PHI 98:97
12.11.2019
CLE CLE
IND IND 111:85
12.11.2019
OKC OKC
PHX PHX 115:123
12.11.2019
LAL LAL
CHI CHI 120:102
12.11.2019
NYK NYK
HOU HOU 13.11.2019 LAC LAC
ORL ORL 13.11.2019 PHI PHI
CHA CHA 13.11.2019 MEM MEM
BOS BOS 13.11.2019 WAS WAS
MIN MIN 13.11.2019 SAS SAS
LAL LAL 13.11.2019 GSW GSW
POR POR 13.11.2019 TOR TOR

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Boston Celtics 8/1 88,89%
2 Los Angeles Lakers 8/2 80,00%
3 Utah Jazz 8/3 72,73%
4 Philadelphia 76ers 7/3 70,00%
5 Toronto Raptors 7/3 70,00%
6 Houston Rockets 7/3 70,00%
7 Milwaukee Bucks 7/3 70,00%
8 Denver Nuggets 7/3 70,00%
9 Miami Heat 7/3 70,00%
10 Los Angeles Clippers 7/3 70,00%
11 Indiana Pacers 7/4 63,64%
12 Dallas Mavericks 6/4 60,00%
13 Minnesota Timberwolves 6/4 60,00%
14 Phoenix Suns 6/4 60,00%
15 San Antonio Spurs 5/5 50,00%
16 Brooklyn Nets 4/6 40,00%
17 Cleveland Cavaliers 4/6 40,00%
18 Atlanta Hawks 4/6 40,00%
19 Charlotte Hornets 4/6 40,00%
20 Sacramento Kings 4/6 40,00%
21 Chicago Bulls 4/7 36,36%
22 Oklahoma City Thunder 4/7 36,36%
23 Portland Trail Blazers 4/7 36,36%
24 Detroit Pistons 4/8 33,33%
25 Memphis Grizzlies 3/7 30,00%
26 Orlando Magic 3/7 30,00%
27 Washington Wizards 2/6 25,00%
28 New Orleans Pelicans 2/8 20,00%
29 New York Knicks 2/9 18,18%
30 Golden State Warriors 2/9 18,18%