Komentár: Spiaci obor ukázal fantastickú obranu a tímovosť, ktoré ho dotiahli znova na vrchol

Publikované: 15.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: FIBA BASKETBALL

Španieli, majstri sveta 2019 (Foto: fiba.basketball)

Pred šampionátom favorizovali na zlato Srbov, USA, z druhej vlny Francúzsko alebo Austráliu. Španielov väčšinu označovali medzi favoritov akokeby len zo slušnosti. Dupľom, keď hrali nevýrazne v skupine. Tréner Sergio Scariolo hovoril, že tento tím už z ďaleka nemá taký ofenzívny talent ako kedysi a ak sa bude chcieť rovnať s najlepšími, musí predviesť špičkovú obranu. Jeho zverenci ho vypočuli a započali svoj zlatý beh fantastickou defenzívou na dovtedy drtiaci srbský stroj. Akokeby sa vtedy prebudil spiaci obor.

Španielska tímovosť a široká lavička sa začala postupne prejavovať. Scariolov tím zvládol aj infarktové semifinále proti Austrálii, v ktorom prakticky celý riadny čas prehrával. Vytrval, mal aj šťastie a nakoniec zlomil duel v druhom predĺžení.

Vo finále potom neutralizoval totálny basketbal Argentíny. Talian Scariolo predviedol, že je starý lišiak. Vymenil v základnej päťke Victora Clavera a nasadil Pierra Oriolu. Na turnaji nevýrazný pivot Barcelony mal jedinú úlohu a zvládol ju bravúrne – makať v obrane na Luisovi Scolovi.

Do finále vyzerala legenda akokeby oklamala vek, v samotnom boji o titul však už bolo vidieť, že má 39 rokov a doľahla na ňu aj únava. Oriolova pozorná obrana totálne znechutila lídra juhoamerického tímu. K pivotovi sa pridali aj rozohrávači Španielska, ktorí zas spomalili rýchlosť Facunda Campazza. Výsledkom bolo, že lídri Argentíny dali dokopy len 19 bodov pri streľbe 3/21!

Marc Gasol, ktorý ohúril svet 33 bodmi proti Austrálii, keď mal v prvom polčase len štyri body, sa stal druhým basketbalistom histórie s titulom majstra sveta a z NBA v jednej sezóne. Možno definitívne sa dostal z tieňa staršieho a slávnejšieho brata Paua, ktorý dotiahol Španielov k predchádzajúcemu titulu majstrov sveta v roku 2006. Pau má síce dva tituly víťaza NBA oproti jednému Marcovmu, ale mladší z dvojice má dva tituly svetových šampiónov.

Zo Španielov sršala obrovská tímovosť. Každý post mali zdvojený, čím dokázali vytvárať na súperov potrebný tlak v defenzíve. Gasol si mohol oddýchnuť vďaka Willymu Hernangomezovi, Victora Clavera zas dopĺňal mladší Hernangomez, krstným menom Juancho a samostatnou kapitolou bol skvelý obvod Scariolovho tímu. Na rozohrávke vytvárali tlak na tvorcov hry súperov Ricky Rubio s hviezdou Realu Madrid Sergiom Llullom, ktorý zlomil odpor Austrálie v semifinále dvoma trojkami v druhom predĺžení. Skúsenosti zas priniesol nepríjemný strelec Rudy Fernandez a nenápadný rozohrávač Barcelony Pau Ribas.

Celé to vytvorilo zostavu, ktorá prešla šampionátom v Číne bez jedinej prehry! Španieli dokázali týmto výkonom, že stále sú tu a nikam neodchádzajú. Niekedy sa až príliš jednoducho zabúda, že sú majstri Európy z 2015 a na olympiáde v Riu de Janeiru získali bronz. S výnimkou USA nie je nikto tak suverénny ako oni. Od roku 2006 vyhrali na ME, OH a MS 11 medailí, z toho dve zlatá na svetových šampionátoch, dve striebra na olympijských hrách a tri tituly na EuroBaskete.

V tomto je absolútny fenomén nenávidený Fernandez. Nie je jediný, čo simuluje, herectvo sa prejavuje aj u iných svetových tímov. V prvom rade je však skvelý hráč, legenda Euroligy a svetového basketbalu. V 34 rokoch sa môžu pochváliť desiatimi medailami zo spomínaných turnajov, pričom bol pri všetkých piatich zlatách!

Zabúdať netreba ani na Scariola, ktorý je pri reprezentácii od roku 2009 a tento rok pomohol s Gasolom Torontu Raptors k titulu ako asistent hlavného kouča Nicka Nursa.

Veľký rešpekt si zaslúži na záver Ricky Rubio. Ukázal, že je jedným z najlepších rozohrávačov sveta a zaslúžene získal cenu MVP. Priemerne dával 16,4 bodov, pridal 6 asistencií a 4,6 doskokov. Rubiova kariéra je obdivuhodná, v drese reprezentácie debutoval už v sedemnástich rokoch, keď sa nezľakol ani nabitého tímu USA na olympiáde v Pekingu. Odvtedy sa vypracoval medzi rešpektované svetové hviezdy. Pritom bude mať len 29 rokov!

V neposlednom rade si zaslúžia rešpekt Argentínčania. Ich totálny basketbal napokon na vrchol nestačil, ale získali si množstvo fanúšikov a ukázali, že o titul sa dá hrať aj bez basketbalistov z NBA. Potvrdili, že dnešný basketbal je najmä o rozohrávačoch a ich hre a schopnostiach. Tréner Sergio Hernandez rýchle tempo udržiaval najmä vďaka tomu, že mal na ihrisku skoro stále dvoch tvorcov hry, keď sa striedali Facundo Campazzo, Nicola Laprovittolla a Luca Vildoza. Všetci traja pôsobia v španielskej ACB, ktorá sa miestami prehliada najmä v našich končinách. Po NBA je to však druhá najlepšia národná liga sveta. Vo finále bolo na oboch súpiskách 15 hráčov zo španielskej súťaže!

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.