Kobe Bryant: Časy Dream Teamu sú dávno preč. Nečakajte, že USA bude dominovať

Publikované: 14.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Manu Ginobili, Kobe Bryant a Chris Bosh (Foto: fiba.basketball)

Americkí basketbalisti zažili najväčšie sklamanie v histórii, odkedy môžu počítať s profíkmi z NBA. Na majstrovstvách sveta v Číne prehrali s Francúzmi aj Srbmi a po výhre nad Poľskom skončili len na siedmom mieste.

Hráči, ktorí napokon neodmietli pozvánku do reprezentácie, nemali takú kvalitu, aby mohli konkurovať najlepším súperom. O slabšom tíme svedčí, že v novom tisícročí mali americké výbery vždy priemer bodov jasne nad 90 bodov, teraz mal jasne pod a na hranicu sa dostal len proti slabému Japonsku a v dueli s Tureckom, ktorý skončil po predĺžení.

Američania nedominovali takmer v ničom. K ich hre sa vyjadril aj Kobe Bryant, ktorý je na šampionáte v role ambasádora. „Myslím si, že aj keď postavíme najsilnejší výber, tak to nebude tak dominantné ako v roku 1992 pri originálnom Dream Teame. Stále prídu súperi, ktorí vás vyzvú a budú vám konkurovať. Nebude to nič jednoduché. Také časy sú preč,“ povedala legenda Los Angeles Lakers.

Svet už je vysoko na hodnej chvíli

Bryant má v zbierke dve zlaté olympijské medaily. V roku 2008 v Pekingu zažil vyrovnaný finálový zápas so Španielskom. Ešte dve minúty pred koncom stretnutia to bolo o štyri body a nakoniec USA vyhralo 118:107. V zostave boli okrem neho aj Jason Kidd, Dwight Howard, LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh či Carmelo Anthony. „Mali sme skvelý tím. Aj napriek tomu sme museli zabrať naplno, aby sme zlomili odpor Španielov. Bolo to tesné,“ dodal štyridsaťjedenročný bývalý hviezdny hráč.

Tento rok neprišiel nikto zo superhviezd a svet to dokonale využil. Američania utiekli hrobárovi už v skupine, kde zdolali Turkov až po predĺžení. „Nie je to o tom, že ostatok sveta dobieha USA, oni sú na tejto úrovni už hodnú chvíľu. Skrátka treba si zvyknúť, že niečo vyhráme, ale aj prehráme,“ pokračoval Bryant.

Bývalý skvelý rozohrávač či krídelník je výnimočný aj v tom, že vie viacero jazykov a nemá problém s prejavom rešpektu hráčom mimo NBA. Po semifinále ho nadchol Facundo Campazzo z Argentíny. „To, že niekto nehrá v NBA, neznamená, že nemá kvalitu, aby mohol v USA pôsobiť. Treba rešpektovať, že niektorí hráči si vybrali iný život, s ktorým sú spokojní.“

Európania ovládli individuálne ceny v NBA

Bryant si myslí, že ani v Tokiu to nebude mať americký tím jednoduché. „Zrejme prídu najlepší hráči, akých máme, ale to neznamená automaticky zlato. Bude to určite ťažké. Zoberte si fakt, že v Riu sme vyhrali nad Francúzskom či Srbskom len o tri body,“ zdôraznil päťnásobný víťaz profiligy.

O tom, že aj NBA už nie je len o amerických basketbalistoch svedčí, že na súpiskách tímov je vyše stovka hráčov, ktorí nemajú americký pas. Aj pri individuálnych cenách za poslednú sezónu to skvele vyústilo pre svetový basketbal. MVP sa stal Grék Giannis Antetokounmpo, nováčikom roka Slovinec Luka Dončič, najlepším obrancom Francúz Rudy Gobert, hráčom s najlepším zlepšením je Pascal Siakam z Kamerunu a do najlepšej päťky ligy sa prebojoval okrem Antetokounmpa tiež Srb Nikola Jokič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.