Všetci ich podceňujú a podceňovali, ale totálnym basketbalom to dotiahli až do finále

Publikované: 13.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Luis Scola (4), Argentína (Foto: fiba.basketball)

Keď boli známe štvrťfinálové dvojice majstrovstiev sveta, nenašiel sa skoro nikto, kto by pochyboval o postupe Srbska cez Argentínu. Juhoamerický tím mal mať dovtedy ľahký žreb a prvý skutočne ťažký súper ho mal v pohode zastaviť. Veď vo svojom strede nemá ani jedného hráča z NBA.

Omyl, z profiligy možno nemá, ale za to má množstvo borcov so skúsenosťami z druhej najlepšej národnej ligy sveta – španielskej ACB. Argentínčania zastavili Srbov skvelým útokom, neustálym pohybom a kolektívnym poňatím, ktoré fantasticky dirigoval Facundo Campazzo.

Na toho si dali Francúzi v semifinále extra pozor, ale juhoamerický tím ich predčil inak ako balkánskeho súpera. Tentokrát oveľa viac stavil na obranu. Rudyho Gobera, s ktorým si nevedeli vo štvrťfinále poradiť Američania, vytlačil na trojku. Až tak, že za prvý polčas mal dvojnásobne najlepší obranca NBA jeden strelecký pokus. Celkovo dal v zápase len tri body!

K tomu Argentínčania znova pridali fantastický pohyb s loptou aj bez nej. Neustálou energiou znechucovali súperom každú minútu. A do toho majú v strede Luisa Scolu. Kde, kto si myslel, že veterán je po konci v NBA odpísaný. V nie príliš kvalitnej čínskej lige sa zdalo, že už len dohráva. Na šampionáte je vidieť, ako sa všetci mýlili. Scola hrá fantasticky a v 39 rokoch svoje výkony stupňuje. Francúzom nastrieľal 28 bodov.

Keď bolo treba hrať do koša, tak ukázal svoju parádnu prácu nôh a fintičky, za ktoré dostal v zámorí prezývku zmrzlinár. Keď na ňom šľapal Gobert, ktorý je zrejme najlepším obrancom vymedzeného územia na svete, tak sa Scola vytiahol von a premenil 3 zo 4 pokusov zo tri body a neomyľne si chodil po fauly, za ktoré premieňal šestky.

Na tlačovej konferencii po zápase vyslovil jeden z novinárov veľmi zaujímavú myšlienku, keď nazval argentínsky prejav totálnym basketbalom. Slovo totálny presne vystihuje štýl hry Juhameričanov. Z tímu je cítiť obrovské sebavedomie a viera vo svoje schopnosti. Tréner Sergio Hernandez správne poznamenal, že nechápe, prečo ich stále berú za prekvapenie, keď ešte na turnaji neprehrali.

Základ ich úspechu je založený na rýchlej hre a spomínanom neustálom pohybe. Tým pádom dokonale unavujú súpera. Každý jeden nevydržal s Argentínou v kľúčových momentoch fyzicky. Argentínčania vyhrali šesť zo siedmich zápasov na turnaji dvojciferným rozdielom! Len s Rusmi to bolo o osem bodov.

Ich rýchle poňatie je zapríčinené tým, že kouč Hernandez môže točiť troch výborných rozohrávačov – Facunda Campazza, Nicolasa Laprovittolu a Lucu Vildozu. Rád využíva model, keď sú na palubovke aspoň dvaja so spomínaných. Trojica ovládla aj semifinále s Francúzmi, keď predčila súperových rozohrávačov. Dokopy nastrieľali 29 bodov, pridali 13 asistencií a 14 doskokov.

Už teraz majú argentínski basketbalisti isté striebro, miestenku na olympijské hry, ale je cítiť, že chcú viac. Vo finále proti Španielom to bude skvelý duel podobne zmýšľajúcich tímov, aj keď španielski hráči nehrajú tak rýchlo. Tiež sa však môžu oprieť o silnú zostavu rozohrávačov.

Tipovať však dopredu je veľmi ťažké. Znova viacerí favorizujú argentínskeho súpera, ale aby sa opäť „nepopálili.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.