Llull Never Walk Alone. Druhé predĺženie opanoval skvelý rozohrávač Realu Madrid

Publikované: 13.09.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Sergio Llull (23), Španielsko (Foto: fiba.basketball)

O víťazovi prvého semifinálového stretnutia majstrovstiev sveta medzi Španielskom a Austráliou sa rozhodovalo až v druhom predĺžení. Veci, ktoré sme v ňom mohli vidieť, však do veľkej miery súviseli s tým, čo sa stalo už počas riadnej hracej doby.

Taktický prístup španielskeho národného tímu sa počas zápasu zmenil, pretože bolo treba reagovať na vzniknutý stav. Európania totiž dostali darček v podobe nevýrazného výkonu Joea Inglesa. Aby sme to uviedli na pravú mieru, čo sa týka asistencií a doskokov, tie boli v prípade austrálskeho krídelníka v poriadku. Ingles sa však náramne trápil pri streľbe z poľa (0/6 za tri body), čo sa v neskorších fázach duelu prejavilo aj na jeho sebavedomí a ochote ísť s loptou hore. Tým pádom zostal jedinou relevantnou silou na oblúku Patty Mills.

Tento stav bol pre Španielov vyhovujúci, pretože už nemuseli rozmýšľať nad tým, či použijú osobnú alebo zónovú obranu. Teraz mohli použiť obe naraz v takzvanej kombinovanej obrane, ktorá bola v druhom predĺžení rozhodujúcim faktorom. O chvíľu k tomu prídeme.

Zápas sa začal lámať za stavu 82:82 po nepremenenej strele spod koša, ktorú zahodil Nic Kay. Ten spolu s Pattym Millsom bojoval o doskok, lenže loptu nezískal. Priamo do rúk ju dostal Ricky Rubio, ktorý mohol ísť do protiútoku. Hoci ho zbrzdil, stále bol vo výhode, keďže si ho na rýchlo prebral pomalší Joe Ingles. Rubio spravil fantastické rozhodnutie, pretože sa vybral pod kôš, kde zákonite musela prísť výpomoc. Tá prišla, ale na druhej strane otvorila pozíciu pre Sergia Llulla a ten nikým nebránený premenil trojku.

Nedáš, dostaneš.

Potom začala úradovať španielska kombinovaná obrana box and one. Gasol a Claver dolu, Rubio a Fernandez hore. Tento „štvorec“ uzatvoril vymedzené územie a presúval sa podľa aktuálnej pozície lopty. Llull bol celý čas pri Millsovi, ktorého bránil osobne a veľmi dôrazne, a to aj za cenu, že mohol stratiť prehľad o lopte. Cieľ bol jednoduchý: Mills nemôže dostať loptu. Takto totiž Španieli zabili dve muchy naraz: Mills nemohol páliť spoza oblúka a Austrália bola paralyzovaná, pretože jej Španieli zobrali tvorcu hry.

Sergio Llull v pozícii osobného strážcu exceloval.

Dokonca nechal strieľať voľného Dellavedovu – ku ktorému by stihol priskočiť – len aby nedal priestor Millsovi, ktorý začal strácať koncentráciu. Jednak bol unavený a navyše sa zrazu ocitol pod obrovským tlakom. Aj to sa podpísalo na tom, že bez akejkoľvek clony prepustil Rubia Bogutovi a on zostal stáť pri Gasolovi, čím vznikol mismatch, z ktorého Španieli o pár sekúnd profitovali. Inteligentný rozohrávač ako Rubio to nemohol nepotrestať a po úniku poslal loptu na Gasola pod kôš, kde ho Mills nemal šancu zastaviť.

Hoci do konca zápasu zostávali ešte dve minúty, Španieli ho zatvorili možno najkrajšou akciou, pri ktorej bol opäť spúšťačom Mills. Rubio, ktorý mal viac energiu a sebavedomia, ho poľahky obišiel a nasledovalo fenomenálne „bago“, pri ktorom sa dotkli lopty všetci španielski hráči. Rubio poslal loptu Claverovi, ten si pomohol driblingom, prihral na trojku Gasolovi, ten loptu posunul Fernandezovi a ten nezištne na Sergia Llulla, ktorý premenil svoju druhú trojku v zápase.

V po jeho úspešnej strele svietil na tabuli stav 90:82 a zápas bol vybavený, pretože poslednú dvojminútovku uhrali Španieli rutinérskym spôsobom 5:6. Celkovo zvíťazili 95:88 a v nedeľu zabojujú o zlato.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.