Komentár: Pád topfavoritov je dobrou správou pre basketbal

Publikované: 12.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Tím USA po vypadnutí v štvrťfinále MS v Číne 2019 (Foto: fiba.basketball)

Nie, že by sme sa tešili zo zlyhania amerických či srbských basketbalistov, ktorí prekvapujúco vypadli už vo štvrťfinále majstrovstiev sveta. Podobne aj z Grékov, ktorí to nedotiahli ani do osmičky a to majú vo svojom strede jedného z najlepších basketbalistov planéty Giannisa Antetokounmpa.

Je to však veľmi dobrá správa pre svetový basketbal z hľadiska vyrovnanosti a atraktivity. Už pred turnajom sa špekulovalo, že by mohlo na medailu zaútočiť až šesť, sedem krajín, čo sa dokonale ukázalo. Do semifinále síce postúpili tri tímy, ktoré ešte na šampionáte neprehrali, ale ich víťazstvá neboli jednoznačné. V súbojoch favoritov sa nedalo dopredu presne tipovať, kto odíde ako víťaz, čo je výborný poznatok.

Dá sa súhlasiť s tým, že Američania ani z ďaleka nepriniesli to najlepšie, čo ich basketbal ponúka. Stále to však bolo dvanásť mužov (po zranení Tatuma jedenásť), ktorí hrávajú najlepšiu ligu sveta a väčšina z nich nastupuje v základnej päťke. Krásne to pomenoval na tlačovej konferencii po štvrťfinále legendárny Gregg Popovich. Ten ihneď ohriakol novinára, ktorý sa spýtal, či im chýbali najväčšie hviezdy. “Pop” povedal, že bojovali s týmto tímom a je prejavom dešpektu, ak niekto znehodnocuje víťazstvo Francúzov.

Hold, ale skúsenosti si len tak niekde nekúpite. Tým dupľom, že FIBA basketbal je miestami úplne iný šport ako sa hrá v NBA. Najlepším príkladom je hra pivota. V profilige sa úplne vytrácajú typy, ktoré vedia hrať chrbtom ku košu, v medzinárodnom basketbale je však center stále potrebný. Francúzi zdolali Američanov najmä preto, že nikto zo zámorského tímu nevedel konkurovať Rudymu Gobertovi. V tretej štvrtine na chvíľu americký small-ball otočil výsledok, ale vo štvrtej už Francúzi so svojou dominantnou vežou nepustili USA k ničomu a vyhrali rozhodujúci úsek zápasu 20:5. Goberta správne vyburcovali aj smiešne slová Mylesa Turnera, ktorý vyhlasoval, že pivot Utahu nie je právom dvojnásobne najlepší obranca NBA. Francúz odohral 34 minút, nastrieľal 21 bodov, pridal 16 doskokov, 3 bloky vrátane kľúčového bloku najlepšieho Američana v dueli Donovana Mitchella. Naopak o Američanovi ste ani poriadne nevedeli, že hral. Gobert ho strápnil natoľko, že odohral desať minút s dvoma bodmi, doskokom a troma faulami.

Veľmi pozitívne je zistenie, ktoré svet ukázal Američanom. Tí si už nemôžu postaviť hocijaký výber a očakávať automaticky zisk zlata. Ak chcú vyhrávať, musia k všetkému pristupovať serióznejšie, lebo ich nezachráni ani geniálny Popovich.

Podobným prekvapením ako koniec USA vo štvrťfinále bolo aj zlyhanie Srbov. Stránke eurohoops.net po ich vystúpeniach v skupine polemizovala, či tím Aleksandra Djordjeviča môže napodobniť USA z roku 1994, ktoré v zostave so Shaqom O’Nealom či Alonzom Mourningom ovládlo MS výhrami v priemere o 40 bodov.

Veľmi sa však predbiehalo a znova sa ukázala skvelá svetová vyrovnanosť. Najprv pribrzdili Srbov defenzívne skvele hrajúci Španieli. Tím okolo veleskúseného Marca Gasola znechutil dovtedy lahodne hrajúci balkánsky orchester. Eliminoval srbským basketbalistom pohyb lopty a Nikolu Jokiča “otrávil" natoľko, že sa hviezdny pivot nechal zbytočne vylúčiť.

Zdalo sa, že facka favoritov správne nakopne, ale tí sa z nej už nespamätali a nepostúpili do semifinále. Krásou basketbalu bolo, že Argentína ich zastavila zas inak ako Španieli. Juhoamerický tím dobre pochopil, že ak chce uspieť, musí hrať rýchlo a výborne sa pohybovať. Ako správne poznamenal ich tréner Segio Hernanedz, Srbov zdolali ofenzívou. Na doskoky prehrali jasne 29:42, ale mali lepšiu streľbu a viac trojok.

Ofenzívu dirigoval fantastický Facundo Campazzo, ktorý naplno previedol, prečo je možno najlepším basketbalistom mimo NBA. Tvoril, strieľal, neúnavne behal. Veľký hold mu zložil Saša Djordjevič, ktorý bol podobne skvelým playmakerom v deväťdesiatych rokoch.

Cez víkend tak spoznáme nového majstra sveta. Dopredu odhadovať, kto sa ním stane, je veľmi náročné. Vyrovnanosť, ktorá ešte vyeskaluje v bojoch o zlato, znásobí skvelý šampionát.

Vyhrá talent a atletickosť Francúzska reprezentovaná obranným valom Gobertom či strelcami Evanom Fournierom s Nandom De Colom, alebo vychcanosť Argentíny s prefíkaným Campazzom či nestarnúcim Luisom Scolom, alebo sa prejavia skúsenosti Španielska a defenzívna dokonalosť Marca Gasola či Rickyho Rubia, či uspeje tvrdosť a nekompromisnosť Austrálie s fantastickým strelcom Pattym Millsom či ostrieľaným Joom Inglesom? Odpovede sa dozvieme cez víkend. Určite uvidíme skvelé zápolenia.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.