Američania sa takmer pobili s Grékmi, Litvu obrali o šancu na postup rozhodcovia

Publikované: 07.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Francúzsko - Litva, Jonas Valanciunas (17) (Foto: fiba.basketball)

Grécki basketbalisti si riadne skomplikovali cestu za postupom do štvrťfinále majstrovstiev sveta už bodovou prehrou v skupine s Brazíliou. V sobotu jasne nestačili aj na amerických basketbalistov a postup už nemajú vo vlastných rukách. Od USA potrebujú, aby zdolalo Brazíliu a sami musia vyhrať nad Českom o dvanásť bodov.

Zápas s Američanmi sprevádzala nervozita. Vo štvrtej štvrtine nedal tréner Thanasis Skourtopoulos na palubovku Giannisa Antetokounmpa, ktorý sa prizeral prehre len z lavičky. Tréner to vysvetľoval tým, že svoju hviezdu šetril na kľúčový zápas proti Česku. „Prebrali sme to s Giannisom a dospeli sme k dohode, že je lepšie pošetriť jeho aj ostatných hráčov z hlavnej rotácie,“ hovoril na tlačovke Skourtopoulos.

Popovich: Podľa pravidiel FIBA sa Giannis bráni ľahšie

Celkovo to vyzerá, že kouč Grékov veľmi nevie, ako správne využiť úradujúceho MVP NBA. Jeho tím je v ofenzíve príliš statický, hráči zle využívajú priestor a nepohybujú sa bez lopty. V útoku len stoja a často čakajú, čo Giannis vymyslí. Pre USA bolo miestami až príliš jednoduché Grékov ubrániť.

Ďalším problémom pre hru Antetokounmpa je, že pri FIBA pravidlách môžete využívať zónu a jej hybridné modely ako sa vám zachce a rovnako neplatia v defenzíve tri sekundy vo vymedzenom území. Tímy tak upchajú priestor pod košom a ak sa hráči nepohybujú, neprihrávajú si loptu, tak ťažko uvoľnia miesto. „Na majstrovstvách sveta s pravidlami FIBA je jednoduchšie ubrániť Giannisa ako v NBA,“ povedal legendárny tréner USA Gregg Popovich.

Koniec zápasu priniesol kontroverziu, keď Antetokounmpov brat tvrdo fauloval pri smeči Harrisona Barnesa, za čo dostal úmysel. Najmä Jaylen Brown si to chcel s ním vysvetliť a hrozila po stretnutí bitka. Organizátori radšej oba tímy oddelili, lebo aj medzi inými hráčmi padlo viacero štipľavých slov. „Bol to zlý a škaredý zákrok, ale ideme ďalej. Sústredíme sa už na zápas s Brazíliou,“ povedal Brown.

„Zápas bol rozhodnutý, zrejme to pramenilo z frustrácie. Našťastie sa nikomu nič nestalo,“ dodal Harrison Barnes.

Trénerovi Litvy praskli na tlačovke nervy

Gréci majú stále šancu postúpiť do play-off. Tú však definitívne stratili litovskí basketbalisti. Tí začali proti Francúzom zle, prehrávali vysoko dvojciferným rozdielom, ale najmä vďaka skvelému Jonasovi Valanciunisovi sa vrátili do stretnutia a v závere dokonca viedli.

Úplný finiš duelu poznačil najväčší problém, ktorý je na šampionáte, zlé rozhodnutia rozhodcov. Valanciunas hádzal pol minúty do konca riadneho hracieho času trestné hody. Prvý premenil a druhý skákal na obrúčke, keď z nej loptu odrazil von Rudy Gobert. Bolo by to regulérne, ak by lopta skákala nad obrúčkou, ale francúzsky pivot sa dotkol obrúčky. Rozhodcovia si to nevšimli a nevypočuli ani protestujúcu litovskú lavičku. Z následnej akcie premenil ťažkú dvojbodovú strelu Nando do Colo. Litovci už na jeho pokus nestačili reagovať, potrebnú trojku nepremenili a prehrali 75:78.

V praxi to znamená, že stratili šancu na postup do štvrťfinále, keďže v skupine prehrali aj s Austráliou. Tá doplnila Francúzov pri postupe do osmičky. Oba tímy sa ešte stretnú v súboji o prvé miesto v skupine.

Litva podala protest proti chybnému rozhodnutiu v závere. „Je to druhý zápas po sebe. V prvom sme hrali s Austráliou ragby a teraz sme sa naopak nemohli súpera ani dotknúť. Je to je..utý vtip. Toto nie je basketbal, nemá to systém. Na čo majú VAR? Nemusíte byť rozumný, ale máte byť úprimný. Mali zastaviť hru a skontrolovať celú akciu. Títo hráči strávili celé leto s tímom bez rodín, nedostanú za to ani dolár či euro. Zaslúžia si obrovský rešpekt, ale niekomu ten rešpekt pre chýba,“ povedal nahnevane tréner Dainius Adomaitis.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.