Koncentrácia, obrana, generál Satoranský a prebudení pivoti rozhodli o najväčšej výhre Česka v histórii

Publikované: 05.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Turecko vs. Česko, Tomáš Satoranský (8) (Foto: fiba.basketball)

Po zápase Turecka s USA veril málokto, že by českí basketbalisti ohrozili postup favoritov z Istanbulu. Tím vedený mladou hviezdou európskeho basketbalu Cedim Osmanom mal Američanov na lopate. Po dopichnutí Ersana Ilyasovu na konci riadneho hracieho času vyhrával o dva body. Pomohlo mu, že následne minul Jayson Tatum jednu z troch šestiek a poslal zápas do predĺženia. Aj v ňom bol európsky tím lepší, ale štyri nepremenené trestné hody v závere ho budú prenasledovať ešte veľmi dlhú dobu. Nakoniec tesne prehral.

Česi už vtedy správne vycítili, čo sa pred nimi otvára. Sebavedomie bolo z nich cítiť už pred zápasom, keď vyhlasovali, že si na favorita veria. Tréner Ronen Ginzburg správne psychologicky poznamenal, že s Janom Veselým by bol jeho tím favoritom.

Český tím sa pustil do súpera nebojácne, vyhral prvú štvrtinu o šesť bodov, polčas o osem. Turci síce začali po zmene strán náporom a vyrovnali, ale to bolo z ich strany viac-menej všetko, čo sa týkalo otočenia výsledku.

Na našich západných susedoch bolo vidieť odhodlanie, ani na sekundu nevyzerali, že by si nechali zápas pustiť z rúk. Hrali trpezlivo, tvrdo v obrane a skvele trestali zaváhania Turkov. Tí trápili Američanov najmä preto, že USA nemá na turnaji dominantných pivotov, ktorí by boli zvyknutí na hru podľa FIBA pravidiel. V NBA sa hrá skrátka inak. Spacing, atletickosť, absencia zóny, iné posudzovanie faulov a rozličný prístup od rozhodcov prakticky vytratili z palubovky dominantných pivotov. Na medzinárodnej úrovni sú však stále veľmi dôležití.

Aj v tomto zápase sa to ukázalo ako kľúčové. Turecko nemá v strede centra, ktorý by sa vedel presadiť v ofenzíve po hre jedna na jedna, alebo po akciách pick'n'roll. Česi ho mali a konečne našli. Ondřej Balvín mal solídne momenty proti USA či Japonsku, ale viac miestami rozprával s rozhodcami ako hral. Skvele sa však pripravil na rozhodujúci zápas v skupine. Nastrieľal 17 bodov a pridal 11 doskokov. Výborne ho podporil z lavičky Patrik Auda. V predchádzajúcich zápasoch dal spolu desať bodov, teraz nastrieľal 16 a doskočil 9 lôpt.

Celkovo Česi „pošľapali“ súpera vo vymedzenom území. Dominovali tam neskutočne, keď dali spod koša 48 zo svojich 91 bodov, Turci ich ich dali len 20.

Obrovskú zásluhu má na tom výborný skauting trénera Ronena Ginzburga a jeho tímu, ktorý presne napádal Turkov v tom, kde sú ich najväčšie slabiny. Česi využívali dominantného Balvína a v obrane pustili v kľúčových momentoch súpera len minimálne k rýchlemu protiútoku. Turci to museli riešiť streľbou z vonku, ktorá im vychádzala iba miestami.

Komentátori FIBA povedali po dôležitom obrannom doskoku Vojtěcha Hrubana vyše štyri minúty pred koncom, že veľmi neveria, či majú Turci emočne na to, aby sa vrátili do zápasu, v ktorom vtedy prehrávali o jedenásť bodov. Vystihli to presne ako to bolo. Česi si už záver postrážili.

Pri ich výkone treba znova vyzdvihnúť prítomnosť Tomáša Satoranského. Velikán českého basketbalu predčil trojicu hráčov z NBA v drese súpera a ukázal, aké dôležité je mať výborného rozohrávača. Niekto môže namietať, že dal iba 11 bodov, pridal však 7 asistencií a 7 doskokov. V prvom rade upokojil vždy tím, keď to bolo treba a prihrávkami našiel voľných spoluhráčov.

Česi tak môžu oslavovať najväčšiu výhru v ére samostatnosti. Zdolať takto nabitý výber Turecka sa počíta a videl to celý basketbalový svet. Takto môžu reálne myslieť aj na štvrťfinále, čo by bolo pred turnajom z ríše snov.

Na záver ešte jedna poznámka. Často sa u nás hovorí, že česká liga s výnimkou Nymburka nie je oveľa lepšia ako slovenská. Možné to je, ale obrovský rozdiel je v počte domácich hráčov. Česi ich vychovávajú a vďaka tomu, že majú Nymburk, sa môžu posúvať ďalej. Suverénne najlepší český tím posledných dvoch dekád je to, čo chcel byť hokejový Slovan Bratislava pri odchode do KHL.

Príkladom úspechu Nymburku je dvojica Vojtěch Hruban – Jaromír Bohačík. Prvý menovaný hral veľmi dobre proti Američanom a druhý bol skvelý proti Japonsku. V rozhodujúcom dueli s Tureckom zabrali obaja. Hruban nastrieľal 18 bodov, pridal 4 doskoky, 4 asistencie a Boháčik dal 15 bodov, mal 4 asistencie a 4 doskoky. Len pre porovnanie Ersan Ilyasova a Furkan Korkmas, hráči NBA, nastrieľali dokopy 22 bodov, mali 8 doskokov a 3 asistencie. A to Hruban s Boháčikom odohrali prakticky celé kariéry doma v Česku!

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK