Prievidza poskladala nový tím. Tréner Bujan stratil slovenských lídrov, ale má vytúžené obsadenie legionárov

Publikované: 04.09.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. Szolnok Olaj KK (HUN), Nikola Gačeša (Foto: Ladislav Szibilla)

Príprava tímov na novú sezónu je v plnom prúde. S takmer kompletne novým tímom pracuje tréner Prievidze Tihomir Bujan. K finalistovi z uplynulého ročníka prišli zaujímavé posily. Okrem slovenského tandemu Majerčák – Antoni zo Spišskej Novej Vsi, napríklad aj hráči z All-Star tímu SBL Nikola Gačeša z Levíc a Andrew Guillory zo Svitu.

Prievidžania začali s letným drilom v polovici augusta. Z minulej sezóny pokračujú v družstve len Američan Delvon Johnson a Slováci Jakub Kadáši s Jakubom Mokráňom.

„Zatiaľ prebieha všetko v poriadku. Máme veľa nových hráčov a potrebujeme čas, aby sme vytvorili obranné i útočné systémy. Filozofia klubu ostáva rovnaká. Pokúsime sa hrať tvrdú obranu s rozumným útokom. Samozrejme, niektoré veci v našej hre sa zmenia, pretože máme iné typy hráčov,“ prezradil na začiatok chorvátsky kouč Bujan.

FOTOGALÉRIA: Prievidza – Szolnok

Odišli aj Jašš a Körner, pribudlo duo z All-Star tímu

Na Hornej Nitre sa musia vysporiadať so stratou kľúčových Slovákov. Kapitán Marek Jašš prestúpil k handlovskému rivalovi. Líder tímu a reprezentant Richard Körner zamieril do Brna.

„Chceli sme, aby obaja ostali u nás. Vo svojich kariérách však pokračujú inde. Ich odchody sú pre Prievidzu hendikepom. Odišli a klub sa rozhodol ísť trošku iným smerom. Podpísali sme mladých Slovákov: Majerčáka, Antoniho a Pasovského. Naďalej pracujeme s Kadášim a Mokráňom. Všetci piati sú hráči s veľkým potenciálom. Našou ambíciou je rozvíjať ich schopnosti tak, aby sa stali dôležitými hráčmi ligy a možno aj členmi reprezentačného tímu. Na to potrebujú určite skúsenosti, čas a trpezlivosť,“ vyjadril sa päťdesiatdvaročný Chorvát.

Matej Majerčák a Adam Antoni predtým pôsobili v Spišskej Novej Vsi. Druhý menovaný si v lete plnil reprezentačné povinnosti v tíme Žana Tabaka. Rozohrávač Jakub Pasovský pôsobil v rezerve Karlovky.

BC Prievidza vs. Szolnok Olaj KK (HUN), asistent Helmécy a tréner Bujan (Foto: Ladislav Szibilla)

Prievidzských fanúšikov potešili najmä mená zahraničných posíl. Z Komárna prišiel Nenad Delič, zo Svitu Andrew Guillory a z Levíc Nikola Gačeša, ktorého vyhlásili za MVP základnej časti v minulej sezóne.

„Všetci traja v minulej sezóne dokázali, že môžu hrať na vysokej úrovni. Poznajú ligu a predovšetkým, sú to osobnosti s dobrým charakterom. Prezident klubu, generálny manažér Marko Batina a ja sme ich veľmi chceli podpísať. Veríme, že budú motivovaní ukázať svoju kvalitu v prievidzskom tíme. Domnievam sa, že nový ročník bude mimoriadne zaujímavý. Všetky tímy sa posilňujú, teraz majú lepšie koncepty. V niektorých kluboch sa zmenili tréneri. Samozrejme, Inter stále prevyšuje ostatných,“ vyhlásil.

Okrem spomínanej legionárskej trojice, pribudli do družstva krídelník a reprezentant Bosny a Hercegoviny Ibrahim Durno a americký rozohrávač Troran Brown. Ten v minulej sezóne z rodinných dôvodov nehral v žiadnom klube.

Tihomir Bujan, treéner BC Prievidza (Foto: pdbasket.com)

Rozpočet klubu? Bujan: Nie väčší ako v minulej sezóne

„Úprimne, nepoznám úplne presne finančné možnosti. O tie sa starajú vedúci tímu a Marko Batina. Čo mi však povedali, tak sme v rámci nášho rozpočtu. Myslím si však, že náš budget nie je väčší ako v minulej sezóne. Mali sme aj šťastie, že hráči, ktorých sme chceli, boli k dispozícii a boli realistickí v požiadavkách,“ doplnil Bujan.

Chorvát v lete pomáhal gruzínskej basketbalovej federácii v mládežníckych reprezentáciách.

„Skončil sa štvrtý rok mojej spolupráce s federáciou. Z toho tri roky som tam pôsobil natrvalo. Chceli, aby som pokračoval, ale keďže moja rodina žije v Chorvátsku, nemohol som ostať v Gruzínsku ďalší rok. V minulej sezóne som bol ešte asistentom trénera Iliasa Zourosa v seniorskom národnom tíme počas kvalifikácie majstrovstiev sveta 2019. Prijal som tiež prácu v Prievidzi, pretože to bolo bližšie k mojej rodine. Určite budem hovoriť s ľuďmi z gruzínskej federácie o budúcom období a pokúsime sa nájsť najlepšie riešenia pre všetkých,“ priblížil.

BC Prievidza, so striebornými medailami (Foto: Ladislav Szibilla)

Bujan o ambíciách: Hrať atraktívne a skončiť v top 4

V roku 2015 bol asistentom trénera Igora Kokoškova na majstrovstvách Európy. Odvtedy sa z nich stali veľmi dobrí priatelia.

„Je to skvelý tréner i človek. Naučil som sa od neho veľa vecí, najmä vo vzťahu k hráčom a ofenzívnym konceptom. Predtým som pracoval v Zadare s legendárnym trénerom Zmagom Sagadinom. Od toho som zase získal poznatky o obranných veciach,“ pochválil sa Bujan.

Podľa neho bude v novom ročníku slovenskej ligy ťažké, aby Prievidza zopakovala finále.

„Potrebujeme čas, aby sme sa spoznali a začali hrať na požadovanej úrovni. Kombinácia mladých a starších hráčov nám má pomôcť k tomu, aby sme hrali atraktívny basketbal. Pre mňa osobne by bolo úspechom, ak by sme sa dostali do najlepšej štvorky,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia