Prievidza poskladala nový tím. Tréner Bujan stratil slovenských lídrov, ale má vytúžené obsadenie legionárov

Publikované: 04.09.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. Szolnok Olaj KK (HUN), Nikola Gačeša (Foto: Ladislav Szibilla)

Príprava tímov na novú sezónu je v plnom prúde. S takmer kompletne novým tímom pracuje tréner Prievidze Tihomir Bujan. K finalistovi z uplynulého ročníka prišli zaujímavé posily. Okrem slovenského tandemu Majerčák – Antoni zo Spišskej Novej Vsi, napríklad aj hráči z All-Star tímu SBL Nikola Gačeša z Levíc a Andrew Guillory zo Svitu.

Prievidžania začali s letným drilom v polovici augusta. Z minulej sezóny pokračujú v družstve len Američan Delvon Johnson a Slováci Jakub Kadáši s Jakubom Mokráňom.

„Zatiaľ prebieha všetko v poriadku. Máme veľa nových hráčov a potrebujeme čas, aby sme vytvorili obranné i útočné systémy. Filozofia klubu ostáva rovnaká. Pokúsime sa hrať tvrdú obranu s rozumným útokom. Samozrejme, niektoré veci v našej hre sa zmenia, pretože máme iné typy hráčov,“ prezradil na začiatok chorvátsky kouč Bujan.

FOTOGALÉRIA: Prievidza – Szolnok

Odišli aj Jašš a Körner, pribudlo duo z All-Star tímu

Na Hornej Nitre sa musia vysporiadať so stratou kľúčových Slovákov. Kapitán Marek Jašš prestúpil k handlovskému rivalovi. Líder tímu a reprezentant Richard Körner zamieril do Brna.

„Chceli sme, aby obaja ostali u nás. Vo svojich kariérách však pokračujú inde. Ich odchody sú pre Prievidzu hendikepom. Odišli a klub sa rozhodol ísť trošku iným smerom. Podpísali sme mladých Slovákov: Majerčáka, Antoniho a Pasovského. Naďalej pracujeme s Kadášim a Mokráňom. Všetci piati sú hráči s veľkým potenciálom. Našou ambíciou je rozvíjať ich schopnosti tak, aby sa stali dôležitými hráčmi ligy a možno aj členmi reprezentačného tímu. Na to potrebujú určite skúsenosti, čas a trpezlivosť,“ vyjadril sa päťdesiatdvaročný Chorvát.

Matej Majerčák a Adam Antoni predtým pôsobili v Spišskej Novej Vsi. Druhý menovaný si v lete plnil reprezentačné povinnosti v tíme Žana Tabaka. Rozohrávač Jakub Pasovský pôsobil v rezerve Karlovky.

BC Prievidza vs. Szolnok Olaj KK (HUN), asistent Helmécy a tréner Bujan (Foto: Ladislav Szibilla)

Prievidzských fanúšikov potešili najmä mená zahraničných posíl. Z Komárna prišiel Nenad Delič, zo Svitu Andrew Guillory a z Levíc Nikola Gačeša, ktorého vyhlásili za MVP základnej časti v minulej sezóne.

„Všetci traja v minulej sezóne dokázali, že môžu hrať na vysokej úrovni. Poznajú ligu a predovšetkým, sú to osobnosti s dobrým charakterom. Prezident klubu, generálny manažér Marko Batina a ja sme ich veľmi chceli podpísať. Veríme, že budú motivovaní ukázať svoju kvalitu v prievidzskom tíme. Domnievam sa, že nový ročník bude mimoriadne zaujímavý. Všetky tímy sa posilňujú, teraz majú lepšie koncepty. V niektorých kluboch sa zmenili tréneri. Samozrejme, Inter stále prevyšuje ostatných,“ vyhlásil.

Okrem spomínanej legionárskej trojice, pribudli do družstva krídelník a reprezentant Bosny a Hercegoviny Ibrahim Durno a americký rozohrávač Troran Brown. Ten v minulej sezóne z rodinných dôvodov nehral v žiadnom klube.

Tihomir Bujan, treéner BC Prievidza (Foto: pdbasket.com)

Rozpočet klubu? Bujan: Nie väčší ako v minulej sezóne

„Úprimne, nepoznám úplne presne finančné možnosti. O tie sa starajú vedúci tímu a Marko Batina. Čo mi však povedali, tak sme v rámci nášho rozpočtu. Myslím si však, že náš budget nie je väčší ako v minulej sezóne. Mali sme aj šťastie, že hráči, ktorých sme chceli, boli k dispozícii a boli realistickí v požiadavkách,“ doplnil Bujan.

Chorvát v lete pomáhal gruzínskej basketbalovej federácii v mládežníckych reprezentáciách.

„Skončil sa štvrtý rok mojej spolupráce s federáciou. Z toho tri roky som tam pôsobil natrvalo. Chceli, aby som pokračoval, ale keďže moja rodina žije v Chorvátsku, nemohol som ostať v Gruzínsku ďalší rok. V minulej sezóne som bol ešte asistentom trénera Iliasa Zourosa v seniorskom národnom tíme počas kvalifikácie majstrovstiev sveta 2019. Prijal som tiež prácu v Prievidzi, pretože to bolo bližšie k mojej rodine. Určite budem hovoriť s ľuďmi z gruzínskej federácie o budúcom období a pokúsime sa nájsť najlepšie riešenia pre všetkých,“ priblížil.

BC Prievidza, so striebornými medailami (Foto: Ladislav Szibilla)

Bujan o ambíciách: Hrať atraktívne a skončiť v top 4

V roku 2015 bol asistentom trénera Igora Kokoškova na majstrovstvách Európy. Odvtedy sa z nich stali veľmi dobrí priatelia.

„Je to skvelý tréner i človek. Naučil som sa od neho veľa vecí, najmä vo vzťahu k hráčom a ofenzívnym konceptom. Predtým som pracoval v Zadare s legendárnym trénerom Zmagom Sagadinom. Od toho som zase získal poznatky o obranných veciach,“ pochválil sa Bujan.

Podľa neho bude v novom ročníku slovenskej ligy ťažké, aby Prievidza zopakovala finále.

„Potrebujeme čas, aby sme sa spoznali a začali hrať na požadovanej úrovni. Kombinácia mladých a starších hráčov nám má pomôcť k tomu, aby sme hrali atraktívny basketbal. Pre mňa osobne by bolo úspechom, ak by sme sa dostali do najlepšej štvorky,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK