V zahraničí nás reprezentuje dvanásť profesionálok a dve študentky

Publikované: 04.09.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: basketlab.sk

Legionárky Slovenska (Foto: basketlab.sk)

V zahraničných súťažiach a na univerzitách budeme mať v sezóne 2019/2020 štrnásť slovenských hráčok. Osem z nich si zahrá európsku súťaž FIBA, pričom o miestenku v Eurolige zabojujú tri slovenské basketbalistky.

Maďarsko

Žofia Hruščáková – Uni Györ Mély-Út

Hruščáková si po sezóne v Taliansku (2017/18) a vo Francúzsku (2018/19) zopakuje pôsobenie v maďarskom Györi. V jeho drese odohrala euroligovú sezónu 2016/17 a tak sa vracia do dobre známeho prostredia. V aktuálnej sezóne bude hrať Györ EuroCup. Predstaví sa v skupine F.

Marie Růžičková – KSC Szekszárd

Růžičková sa minulú sezónu po piatich sezónach v talianskych Benátkach (Serie A1) presunula do Turecka. V Orman Genclik patrila k líderkám v domácej súťaži aj v EuroCupe. Teraz sa ambiciózna hráčka presunula do Szekszárdu, druhého tímu maďarskej ligy, ktorý bude hrať taktiež EuroCup. Predstaví sa v skupine I.

Francúzsko vs Slovenská republika, Mária Ružičková (Foto: fiba.com)

Poľsko

Barbora Bálintová a Angelika Slamová – Arka Gdyňa

Bálintová si urobila meno v poľskej najvyššej súťaži už minulú sezónu. Gdyni pomohla k zisku historického bronzu a získala aj ocenenie MVP série o bronz. Pre zotrvanie v klube sa rozhodla rýchlo a zmluvu predĺžila prakticky ihneď po skončení uplynulého ročníku. Bálintovú čaká druhá legionárska sezóna.

Slamová sa do Gdyne presúva po úspešnej sezóne v Rumunsku. So SIC Sepsi získala rumunský titul aj pohár a v aktuálnej sezóne sa teší aj výzve v podobe návratu na post rozohrávačky.

Reprezentačné duo čaká 25. septembra a 2. októbra boj o euroligovú miestenku. Proti tureckému Botas SK sa v dvojzápase pobijú o miestenku v skupine B.

Taliansko

Ivana Jakubcová – Gesam Gas Le Mura Lucca

Jakubcová odohrala po návrate z univerzity v Amerike dve sezóny v Piešťanských Čajkách. Po zisku striebornej a bronzovej medaile z extraligy žien sa rozhodla pre odchod do zahraničia. V aktuálnej sezóne bude hájiť farby klubu Gesam Gas Le Mura Lucca.

Ivana Jakubcová (3), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Sabína Oroszová – Geas Sesto San Giovanni

Oroszová taliansky basketbal už dobre pozná. Uplynulú sezónu síce odohrala na pol vo Wisle Krakow a v KP Brno, no rok predtým pôsobila v talianskej sérii A1 v klube San Martino Di Lupa. Teraz sa rozhodla pre návrat a oblečie si dres neveľkého mestečka Sesto San Giovanni, ktoré leží na predmestí Milána.

Grécko

Anna Jurčenková – Olympiacos

Jurčenková sa po zisku poľského bronzu s Arkou Gdyňa rozhodla pre zmenu a presúva sa do Grécka. S Olympiakosom si 25. septembra a 2. októbra taktiež zahrá kvalifikáciu o jednu z troch voľných miesteniek v Eurolige. V boji o voľné miesto v skupine B vyzve Olympiakos francúzsky BLMA (Montpellier). Jurčenková odohrá svoju štvrtú sezónu v zahraničí.

Španielsko

Mária Felixová – Quesos el Pastor Zamarat

Felixová štartuje svoju štvrtú legionársku sezónu v drese Quesos el Pastor Zamarat. Do Španielska sa presunula zo švédskej Luleå, predtým pôsobila dve sezóny v Slávii Praha. Zamarat skončil v uplynulej sezóne na 11. mieste, pričom španielsku najvyššiu súťaž LFB hrá až 14 tímov.

Slovensko vs. Bosna a Hercegovina, Mária Felixová (19)

Island

Regina Palušná – Valur Reykjavik

Svetobežníčka Palušná sa presúva z Austrálie na Island. V Austrálii odohrala sezónu v letnej SBL za Mandurah Magic. V regulárnej sezóne 2018/19 obliekala dres libanonského Antraniku Bejrút, s ktorým získala bronzovú medailu. Pre Palušnú bude Island desiatou krajinou, v ktorej profesionálne hra­la.

Amerika

Nikola Kováčiková – Georgetown University

Kováčiková nastupuje do druhého ročníka na univerzite vo Washington DC. Chce si v tíme udržať pozíciu prvej rozohrávačky, tak ako tomu bolo na konci minulého ročníka. Dobrú formu predviedla na letnej univerziáde v Neapole, kde patrila ku kľúčovým hráčkam.

Slovensko U20 - Švédsko U20, Nikola Kováčiková (15) (Foto: fiba.com)

Rebeka Mikulášiková – Ohio State University

Mikulášiková odišla študovať do Ameriky po troch sezónach v Piešťanských Čajkách, kde získala dve strieborné a jednu bvronzovú medailu. Reprezentačná pivotka študuje v Columbuse módu a retail.

Česko

Stella Tarkovičová, Veronika Remenárová a Lucia Hadačová – KP Brno

Slovenské trio v drese brnenského KP je v českej ŽBL už známe. Remenárová prešla do klubu z MBK Ružomberok po maturite a popri štúdiu oblieka bielo-zelený dres už piatu sezónu. Jej kroky nasledovala Tarkovičová, ktorá prišla do Brna taktiež na vysokú školu a v uplynulej sezóne pomohla tímu ku konečnému 4. miestu v domácej súťaži. Hadačová prichádza z SBŠ Ostrava, kde odohrala svoju premiérovú legionársku sezónu. KP Brno sa aj v aktuálnom ročníku predstaví v EuroCupe. V A-skupine odštartuje pohárovú súťaž na palubovke Gorzowa.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia