Nádejný ošetrovateľ zvierat. Česi pod vedením Satoranského bojovali proti USA

Publikované: 01.09.2019 Autor: Basket.sk Foto: fiba.basketball

Tomáš Satoranský (8), Česká republika (Foto: fiba.basketbal)

Českí basketbalisti vstúpili do šampionátu v Číne sympatickým výkonom proti USA. Nekonalo sa žiadne prekvapenie na úkor favorita, ale ani výprask na konto outsidera. Čechov čakajú v základnej skupine ešte Turci a Japonci.

Ofenzívnym lídrom Čechov bol Tomáš Satoranský. Najlepší český basketbalista viedol tím ako správny líder a dal 17 bodov. Keď favorit viedol päť minút o 22 bodov, kouč Ginzburg ho s výhľadom na ďalšie stretnutia stiahol z palubovky.

Škoda, že jeho spoluhráči potom mierne rezignovali a na chvíľu dovolili Američanov si v závere urobiť zo zápasu exhibíciu. Česi príkladne bojovali tri štvrtiny, v 24. minúte prehrávali 34:45. Pred záverečnou časťou hry to bolo už 48:66. Konečný výsledok 67:88 a bojovný výkon svojho mužstva oslavovali aj českí fanúšikovia.

V kľúčových momentoch rozhodlo individuálne umenie. Avšak na náš tím som hrdý, bojovali sme v defenzíve, solídne sme bránili. Samozrejme, súper ukázal kvalitu, keď sa rozhodovalo. Myslím, že to bola dobrá lekcia pre celý tím. Nezľakli sme sa ich po počiatočnom tlaku, vytvorili si dobré pozície a makali v obrane,“ povedal Satoranský po zápase pre ČT Sport.

Portál idnes.cz v deň prvého zápasu Čechov na MS po takmer 40 rokoch uverejnil rozhovor s českou hviezdou NBA. Satoranský hovorí aj o tom, čo sa naučil od LeBrona Jamesa.

„Vždy sa mi páčili zvieratá a strašne rád som chodil do zoo. Chcel som byť ošetrovateľom, to bol prvý sen. Dosť som o tom premýšľal a hovoril si, že by v tom mohla byť budúcnosť, čo teda spätne neviem, či bol dobrý odhad. Ale to ma opustilo hrozne rýchlo. Akonáhle sa v mojom živote objavil šport, hneď sa stal variantom číslo jedna,“ opísal svoj detský sen.

Ako podľa neho niektorí ľudia vidia hviezdy z NBA?

„Veľa ľudí si myslí, že míňame nezmyselné sumy za autá a luxusné veci, ktoré nepotrebujeme. Nemôžem presne súdiť, ako to majú Česi, ale celosvetový pohľad na ligu taký je, to som spoznal v Amerike – čo hráč NBA, to zlaté reťaze na krku a rozhadzovanie peňazí. Čo je omyl. Stále také basketbalistu nájdete, ale rozhodne to nie je pravidlo. Dosť sa to zmenilo. Nájdete veľa rozumných ľudí, ktorí dobre investujú. Nie sú to žiadni blázni,“ odpovedal rozohrávač Chicaga Bulls a najlepší český platený športovec.

LeBrona Jamesa spomenul pri otázke, či premýšľa nad tým, že ako úspešný a známy športovec má možnosť ovplyvňovať určité veci.

„Beriem to ako logickú vec. V tomto svete sa pohybujem dlho a hlavne na amerických hráčoch NBA to vidím dosť často. Zrovna LeBron James je najväčším príkladom, ako byť viac než športovec: sleduje ho strašná kopa ľudí a načúvajú mu. Ja taký vplyv nemám, napriek tomu v niektorých veciach ľudí v Česku ovplyvniť môžem. Nepotrvá to večne, ale akonáhle prídem na to, v čom sa presne angažovať, mám v tomto smere celkom dobrú pozíciu,“ povedal Tomáš Satoranský.

Basketbalisti Austrálie zvíťazili v nedeľňajšom zápase H-skupiny na MS v Číne nad Kanadou 108:93. Brazília si podľa papierových predpokladov poradila v F-skupine v Nan-ťingu s hráčmi Nového Zélandu 102:94.

Úlohu favoritov zvládli v „efku“ aj Gréci, ktorí zdolali Čiernohorcov 85:60.

FIBA basketball World Cup Čína 2019

nedeľa

E-skupina /Šanghaj/:
Turecko – Japonsko 86:67 (47:35)
Česko – USA 67:88 (29:43)

Poradie: 1. USA 2, Turecko 2, 3. Japonsko 1, 4. Česko 1

F-skupina /Nan-ťing/:
Nový Zéland – Brazília 94:102 (50:50)
Grécko – Čierna Hora 85:60 (42:16)

Poradie: 1. Grécko 2, 2. Brazília 2, 3. Nový Zéland 1, 4. Čierna Hora 1

G-skupina /Šen-čen/:
Dominikánska republika – Jordánsko 80:76 (47:36)
Francúzsko – Nemecko 78:74 (36:20)

Poradie: 1. Dominikánska rep. 2, 2. Francúzsko 2, 3. Jordánsko 1, 4. Nemecko 1

H-skupina /Tung-kuan/:
Kanada – Austrália 93:108 (40:52)
Senegal – Litva 47:101 (21:48)

Poradie: 1. Litva 2, 2. Austrália 2, 3. Kanada 1, 4. Senegal 1

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.