V NBA ho nechceli, napokon v nej vyhral titul a teraz chce medailu pre Austráliu

Publikované: 01.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Matthew Dellavedova (8), Austrália (Foto: fiba.basketball)

Príbeh Matthewho Dellavedovu je nádejou pre všetkých basketbalistov, ktorí nemajú dynamiku či talent na to, aby ich to posunulo medzi najlepších na svete.

Austrálsky rodák nikdy nevynikal hrou, ktorá priťahuje fanúšikov či hľadačov talentov, ale odmalička mal neskutočný zarputilosť. Ak sa do súpera zahryzol, držal ako pitbull. Nepustil, kým neodpadol. Niekto nazýva jeho hru zákernou, ale určite si zaslúži obdiv.

Po absolvovaní univerzity v Kalifornii, na ktorej doštudoval s titulom z psychológie, túžil po šanci v NBA. Nikto ho však nedraftoval, ale šanca prišla od Clevelandu cez letnú ligu. Vedeniu Cavaliers sa zapáčil Dellavedovov prístup, keď bojoval doslova do vysilenia. V tíme okolo LeBrona Jamesa si vyslúžil postupne slušnú pozíciu. Na začiatku to však vôbec nemal ľahké, tréneri ho takmer škrtli zo zostavy a poslali do farmárskej ligy. Udržal sa na poslednú chvíľu a napísal jeden z najzaujímavejších príbehov vtedajšej sezóny.

Ubránil Curryho a skončil v nemocnici

Vo finále 2015 preháňal Stephena Curryho. Hviezda Golden State mala streľbu v treťom zápase streľbu 0/8 so štyrmi stratami, pričom rozohrávač Clevelandu nastrieľal 20 bodov. Po stretnutí od dehydratácie odpadol a skončil na infúziách v nemocnici.

„Každú minútu, ktorú je na palubovke, sa obetuje. Vrhá do všetkého telo. Bráni, bojuje. Je vyrobený z ocele. Dodal nám tvrdosť, ktorú sme potrebovali,“ chváli Dellavedovu LeBron James.

Austrálčan pritom začínal v tíme na „smiešnych“ 100 tisíc dolároch. Vo finále 2015 bol s 816 tisícami jasne najhoršie plateným hráčom z oboch zostáv.

Cleveland síce sériu prehral, ale vynahradil si to o rok, keď otočil finále z 1:3 na 4:3 a oslavoval historický titul. Ten bol najmä o LeBronovi Jamesovi s Kyriem Irvingom, ale úlohu na úspechu zohral aj Dellavedova a jeho bojovnosť.

Odvtedy prebehli tri roky, Austrálčan si zahral za Milwaukee a v poslednej sezóne sa za ovácií publika vrátil do Clevelandu.

Tesne im ušla medaila na olympiáde

Sám však túži aj po inom úspechu. V 2016 boli "Boomers“ ako prezývajú reprezentáciu Austrálie blízko k veľkej medaile. V skupine hrali skvele, zdolali jasne Francúzov aj Srbov, prehrali len s dominantným USA. Aj proti favoritovi sa držali, keď vyhrali o päť bodov polčas a nakoniec prehrali o desať bodov.

Vo štvrťfinále prevalcovali Litvu, ale v semifinále až prekvapujúco hladko prehrali so Srbmi. Všetko si chceli vynahradiť v boji o bronz, prehrali však nešťastne o bod so Španielskom. Ešte päť sekúnd pred koncom vyhrávali o bod, ale Sergio Rodriguez premenil dve šestky. Poslednú akciu Austrálčania nezvládli, stratili loptu a prehrali.

Teraz sú odhodlaní spraviť na majstrovstvách sveta v Číne všetko preto, aby sa už olympijský koniec neopakoval. Svoju silu ukázali už v príprave, keď zdolali prvýkrát v histórii USA. Do svetového šampionátu vkročili v nedeľu pozitívne, keď zdolali 108:92 nebezpečných Kanaďanov.

Lídrom Boomers bol práve Dellavedova. Jeden z najnepríjem­nejších hráčov NBA predviedol, že vie byť aj výborným strelcom. Dal 24 bodov, keď premenil 6 z 10 trojbodových pokusov.

„Teší nás, že sme dali veľa bodov, aj v obrane sme mali zopár dobrých úsekov. Za prvých päť minút tretej štvrtiny sme však Kanaďanom povolili dať 23 bodov a otočiť skóre, to si musíme dať pozor. Bol to dobrý test, ale stále to je len začiatok,“ povedal tréner Andrej Lemanis.

Austrálčania majú náročnú skupinu, keď ich čaká ešte Senegal a silná Litva.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%