Naturalizácia je najrýchlejšia cesta ako posilniť basketbalovú reprezentáciu

Publikované: 30.08.2019 Autor: Adam Solga Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Kosovo, Andre Jones (9) (Foto: Vladimír Dorňák)

Slovenská mužská basketbalová reprezentácia má za sebou nedávne účinkovanie v predkvalifikácii ME 2021. Do "riadnej“ kvalifikácie sa neprebojovala, keďže v F-skupine skončila druhá, keď dvakrát podľahla Rumunsku a dvakrát zdolala Cyprus.

Ak sa nič nezmení, najbližšie súťažné stretnutie ju čaká takmer o dva roky. Práve teraz je však čas zhodnotiť, čo fungovalo a čo, naopak, treba zmeniť.

Komu udeliť občianstvo?

Ak chceme využiť potenciál „mladých pušiek“, ktoré už teraz preberali na seba hlavný diel zodpovednosti za účinkovanie nášho národného tímu, nemôžeme si dovoliť ďalšie prešľapovanie na mieste, či nebodaj blúdenie v slepých uličkách. A je celkom namieste uvažovať, ako a kým doplniť našu reprezentáciu.

Nemusíme sa baviť, že mužskému basketbalu u nás by prospela širšia hráčska základňa, systematickejšia práca s talentami, uľahčenie ich prechodu do mužskej kategórie. Hodila by sa lepšie vybudovaná infraštruktúra, viac investícií do marketingu. Ak by sme začali hoci aj dnes robiť všetko správne, efekt dosiahneme v stredno až dlhodobom horizonte.

Ak ale chceme propagovať basketbal cez dobré výsledky, ak chceme dať šancu mladíkom ako Vladimír Brodziansky, Mário Ihring, Michael Fusek, David Abrhám a viacerým ďalším, aby dôstojne reprezentovali a mohli konkurovať širšej európskej špičke, treba učiniť správne rozhodnutia už teraz.

Ešte vždy sa nájdu puristi namietajúci proti naturalizácii hráčov. Ich argumenty najlepšie vyvracia realita súčasného basketbalového diania, keď hráčov narodených v cudzine využívali alebo využívajú takmer všetky vyspelé basketbalové krajiny, vrátane Španielska, Ruska, Grécka či Turecka. A výnimkou nie je ani USA, ktoré vystužilo svoj „tím snov“ na olympiáde v Atlante pivotom Hakeemom Olajuwonom, rodák z nigérijského Lagosu.

Debatu, či áno alebo nie, by sme teda mali uzatvoriť konštatovaním, že zákon to umožňuje a pravidlá FIBA dávajú reprezentácii možnosť do každého súťažného stretnutia postaviť jedného takéhoto basketbalistu, ktorý sa narodil v inom štáte a nové občianstvo prijal až po dovŕšení 16 rokov.

Kuric a Jones ako argument

Pripomeňme si, že v deväťdesiatych rokoch Slovensko "prepáslo“ príležitosť využiť basketbalové kvality Andreja Lukjanca a Vladimíra Kuznecova, rodákov z bývalého Sovietskeho zväzu. Až v novom miléniu sa podarilo naturalizovať prvého Američana so slovenskými koreňmi.

Bol ním Pete Lisický, ktorý po hviezdnej kariére na univerzite, absolvoval jedenásť ročníkov v Európe, vyhral Saportov pohár a zahral si aj v Eurolige. V reprezentácii sa však viac-menej iba mihol.

Ďalší prišiel na rad Nenad Miloševič pred piatimi rokmi. Slovenské občianstvo získal až po tridsiatke. Keď prišla pozvánka, aby posilnil reprezentáciu, ani chvíľu nezaváhal a počas krátkeho účinkovania v drese Slovenska patril medzi to lepšie, čo mal vtedajší kouč Milan Černický poruke.

Už v tom čase získal slovenské občianstvo Kyle Kuric. Na jeho premiéru sme si však museli chvíľu počkať. Kariéru 29-ročného ostreľovača preťali vážne zdravotné problémy. V novembri 2015 Kylovi diagnostikovali nádor na mozgu. Po úspešnej operácii nasledovali ďalšie dve, ale už o päť mesiacov neskôr sa vrátil do kolotoča španielskej ACB ligy.

V reprezentácii debutoval v novembri 2017. „Pre moju rodinu to veľa znamená. Obzvlášť pre môjho dedka. Viem, že keby mohol, iste by tu bol. Viem, že to pre nich veľa znamená a pre mňa tiež, že som dostal takúto možnosť,“ vravel vtedy. Ďalšie zápasy pridal na jar 2018. Vlani v lete vymenil ruský Zenit Petrohrad za FC Barcelona, kde absolvoval mimoriadne náročnú sezónu v ACB lige a Eurolige a preto niet divu, že úradujúci víťaz ankety Najlepší basketbalista Slovenska, sa reprezentačnému koučovi už v predstihu ospravedlnil.

Hoci Kyle Kuric nezavrhol myšlienku, že v budúcnosti si ešte oblečie dres Slovenska, spoliehať sa na to nedá. Ide o hviezdu európskeho kalibru, oporu jedného z najambicióz­nejších klubov, ale zároveň o otca rodiny, ktorý bude mať v čase, keď bude naša „repre“ znova o čosi hrať, už dávno po tridsiatke.

Za posledné tri roky platilo, že ak Kyle Kuric neprišiel, bolo možné využiť iného schopného zakončovateľa Andreho Jonesa.

Slovenskí fanúšikovia mali možnosť spoznať Jonesa počas ročníka 2016/17, keď pôsobil v Prievidzi. Krátko po jeho misii u „baníkov“ získal naše občianstvo. Predminulú sezónu absolvoval v talianskom Turíne, v uplynulom ročníku hrával síce v druhej najvyššej súťaži na Apeninskom polostrove, no exceloval tam. Slovensku v predkvalifikácii pomohol priemerne 13 bodmi a 2,5 asistenciami na zápas. Zdobila ho presná ruka i smelé prieniky. Hoci ani on nevylúčil pokračovanie, o dva roky bude mať 31 rokov.

Práve Kuric s Jonesom, za ktorých ani náhodou nemáme adekvátnu náhradu, by mali byť tým najlepším argumentom, prečo hľadať – bez ohľadu na to, či ich dvoch ešte niekedy uvidíme v drese s dvojkrížom – nástupcu, či rovno nástupcov. A len pre pripomenutie: pozitívnu skúsenosť mala aj ženská reprezentácia s Američankami Erin Marie Lawlessovou a Kristi Tolliverovou.

Je z čoho vyberať

Získať pas niektorej z členských krajín Európskej únie je výhodné najmä pre hráčov pochádzajúcich zo štátov mimo únie. Najčastejšie sú to Američania, v menšej miere Afričania, či Balkánci. Značne im to uľahčuje pobyt i prácu, viac sa na nich nevzťahujú viaceré reštrikcie. Prípadná odplata za plnenie reprezentačných povinností je tabuizovanou témou a zároveň nie je (aspoň by nemala byť) hlavnou motiváciou.

Ak sa o potenciálnom posilňovaní bavíme v kontexte slovenského basketbalu, v ušiach nám rezonuje nedávne hodnotenie obsadenia jednotlivých postov. „Chýbajú kreatívni hráči na perimetri. Pod košom sme v poriadku. Brodziansky dominoval vo všetkých zápasoch, Fusek si kvalitne odviedol prácu, Baťka má skúsenosti. Objavili sme Juríčka,“ vravel kouč Žan Tabak a jedným dychom pokračoval:

„Hlavnou slabinou Slovákov je kreativita obvodových hráčov. Vedia skórovať, ale len málo vie čosi vytvoriť.“ Dnes ešte nie je isté, či 48-ročný Chorvát povedie Slovákov aj naďalej. Tieto jeho slová si však treba vziať k srdcu a pouvažovať ako tento problém čo najskôr vyriešiť. Logicky sa ponúka možnosť naturalizovať vhodný typ.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL