Z protekcie ho určite neobvinia. Taliansky tréner vyškrtol zo súpisky na MS svojho syna

Publikované: 29.08.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fip.it

Danilo Gallinari a Gigi Datome, Taliansko (Foto: fip.it)

Talianske národné mužstvo má cenné kovy z olympijských hier a taktiež majstrovstiev Európy, avšak na svetovom šampionáte ešte medailu nezískalo. Zatiaľ najlepší výsledok sa Talianom podaril v roku 1978 na Filipínach, kde tím z Apeninského polostrova obsadil štvrté miesto.

Azúroví sa naposledy predstavili medzi svetovou elitou v roku 2006, na ďalšie dva turnaje sa neprebojovali. V Číne si Taliansko zmeria sily v základnej skupine so Srbskom, Angolou a Filipínami. Hoci sa o konkrétnych cieľoch veľmi nerozpráva, o postupe zo skupiny nikto nepochybuje. Mužstvo vedie 66-ročný Romeo Sacchetti, ktorý ako hráč získal striebro na OH 1980 a zlato na ME 1983.

Ako bude vyzerať jeho súpiska? „Dvaja hráči, ktorých som musel vyškrtnúť, sú Pippo Ricci a Brian Sacchetti. Keďže boli Gigi Datome s Danilom Gallinarim zranení, potreboval som hráčov na tieto posty, aby sme sa mohli plnohodnotne pripravovať. Čakali sme, či sa naši dvaja hráči dajú do poriadku, no a pri všetkej úcte k môjmu synovi a Riccimu, Datome a Gallinari sú na inej kvalitatívnej úrovni. Spravil som to, čo som považoval najlepšie pre náš tím,“ povedal po odovzdaní finálnej súpisky Romeo Sacchetti.

Všetci tréneri to majú pri okresávaní tímu ťažké, pretože sa musia rozlúčiť s hráčmi, no v tomto prípade to bolo špeciálne. „Na jednej strane to bolo pre mňa jednoduché, pretože som chcel dať šancu tým najlepším, aby sme sa pokúsili o čo najlepší výsledok. Na druhej strane to bolo náročné, pretože išlo o môjho syna. Keď sem dorazí moja žena, budem mať problémy. Ale už sa to dozvedela, tak si aspoň vypnem telefón,“ skonštatoval s úsmevom na perách kouč Talianov.

Tí budú mať v Číne dvoch hráčov z NBA. Okrem už spomínaného Gallinariho to bude 33-ročný Marco Belinelli. K lídrom tímu budú patriť aj Gigi Datome a Daniel Hackett, ktorý v drese CSKA Moskva triumfoval v Eurolige. Každý tím môže mať na súpiske jedného naturalizovaného hráča a v prípade Talianska ním bude krídelník Jeff Brooks z Olimpie Miláno.

Je úplne jedno, kto bude na palubovke. Od všetkých chcem vidieť, že sa budú biť o získané lopty, doskoky a že budú štyridsať minút bojovať. Skrátka budeme musieť hrať ako „chudobné“ tímy. Na tomto turnaji budú „bohaté“ tímy ako napríklad Grécko či Srbsko, ktoré majú na súpiskách skvelých hráčov. V príprave sme s nimi prehrali, ale to sme nemali k dispozícii Datomeho a Gallianariho, ktorí sú pre nás kľúčoví. K nim treba pripočítať aj Belinelliho, ktorí patrí medzi špičkových hráčov. Keď budú všetci fit, môžeme zaznamenať pozitívny výsledok. Ten sa dostaví vtedy, keď zapracujú ostatní, ktorí budú pre nás takzvaní role players,“ poznamenal Romeo Sacchetti.

Tak ako to zvykne vravieť väčšina trénerov, Taliani pôjdu od zápasu k zápasu. „Náš cieľ sú najprv Filipíny, potom sa náš cieľ bude volať Angola a nakoniec to bude Srbsko. Nie sme v pozícii, aby sme niekoho mohli podceňovať. Na palubovke si nás musí súper všímať. Začína to už pokrikom. Všetci sa zídeme a zreveme tak, že nás možno bude počuť až v Taliansku,“ dodal šéf talianskej lavičky.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 05.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%