Trénerka kadetiek SR Jalčová: Najväčší nedostatok? Mentálna odolnosť

Publikované: 29.08.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: fiba.basketball

Slovensko dievčatá U16, trénerka Ivana Jalčová (Foto: fiba.basketball)

Z dejiska ME B-kategórie hráčok do 16 rokov sa vrátili reprezentantky Slovenska na čele s trénerkou Ivanou Jalčovou len nedávno. Konečným 10. miestom s piatimi víťazstvami a tromi prehrami okopírovali umiestnenie svojich starších kolegýň z reprezentácie do 18 rokov.

Tím bývalej reprezentantky Ivany Jalčovej a jej asistenta Martina Bosého vstúpil do šampionátu správnou nohou. Postupne zdolali rozdielom triedy výbery Kosova, Švajčiarska a Izraela.

Vstup do šampionátu sme mali výborný. Na úvod sme mali prijateľné vyžrebovanie a určite nám tri víťazstvá pomohli k sebavedomiu. Pôsobili sme kolektívne a mali sme potrebnú energiu od hráčok zo základnej rotácie, aj z lavičky,“ pochvaľovala si úvodnú formu svojho mladého tímu 35-ročná Jalčová.

Po prvých troch víťazných zápasoch pribrzdili tím bývalej úspešnej hráčky dve prehry. Najprv so štvrtým Nórskom a následne s tretím Chorvátskom. „Nórski tréneri aj väčšina hráčok nás poznala zo zápasov v klubovej súťaži EGBL a prispôsobili tomu celú taktiku. Vytiahli na nás zónový pressing a s ním sme mali problémy. Nedali sme to najmä po mentálnej stránke, akoby sme sa zľakli a úplne sme vybuchli,“ spomína bývalá úspešná hráčka.

Ako nešťastnejšia prehra sa napokon ukázala tá proti Chorvátsku, ktoré napokon z tretieho miesta postúpilo do A-divízie. „Zápas s Chorvátskom ma bude ešte dlho mrzieť. Súperky deň predtým nečakane prehrali v poslednom večernom zápase s Izraelom a proti nám tak nastúpili unavené fyzicky aj psychicky. Ponúkali nám víťazstvo a my sme ho nevedeli schmatnúť a zápas zlomiť. Opäť nám chýbala mentálna odolnosť.

Slovensko dievčatá U16, trénerka Ivana Jalčová (Foto: fiba.basketball)

Jalčová tak naznačila, kde bude náš najväčší problém, čo sa týka pripravenosti v európskom meradle. „Zaostávali sme aj v technike, musíme viac pracovať na individuálnych herných činnostiach. Najmä dôraz a razancia prihrávky, čo nám veľmi chýbalo v hre proti pressingu. Taktiež taktická disciplinovanosť, pretože hráčky ťažšie prijímali informácie z lavičky a prenášali ich na ihrisko. Najväčším nedostatkom bola u nás mentálna odolnosť keď išlo o veľa. Súper nebol o toľko lepší, ale porážali sme sa samy,“ pomenovala problém svojho družstva ambiciózna trénerka.

Slovenky sa po dvoch prehrách rýchlo spamätali a následne vyhrali nad Luxemburskom a Írskom. Tím nezvládol už iba záverečný zápas o 9. miesto, v ktorom o 3 body podľahol Bielorusku.

Osobne som si priala, aby sme skončili v prvej osmičke. Ale s odstupom času sa na 10. miesto nepozerám so sklamaním. Nezvládli sme tri kľúčové zápasy proti basketbalovejším krajinám a hoci sme mali na viac, nie je to zlé umiestnenie.“

Bodovo ťahali reprezentáciu najmä Vanda Kristlová (10,6 bodu a 11 doskokov na zápas) a Kamila Jarošová (10,3 bodu a 7,3 doskoku). Na rozohrávke viedla tím Nina Majorošová (4 asistencie na zápas). Jalčová však chváli najmä tímovú hru.

Nemali sme vyslovene lídra, ktorý by konštantne podával výborné výkony. Spoliehali sme sa na kolektívne poňatie hry. Dúfala som, že naša silná stránka bude streľba za 3 body, ale to nakoniec vôbec nevyšlo.“ Naše najmladšie reprezentantky premenili len 18 zo 125 pokusov za 3 body a s úspešnosťou len 14,4% patrili k najslabším na turnaji.

S reprezentačným družstvom urobilo zohrané duo Jalčová – Bosý kus práce. Chcela by talentovaná trénerka pokračovať pri rozpracovanom ročníku aj naďalej? „Ešte je o tom skoro hovoriť, teraz skôr resetujem hlavu a nastavujem sa na novú sezónu. Kategória do 16 rokov je veľmi formovateľná a ten basketbal ešte nie je toľko o taktike. V tomto veku je dôležitá skôr bojovnosť a dôraz na doskoku, pri odstavení a podobne. Rada by som ostala pri tejto kategórii, nanajvýš sa posunula k U18.

Slovensko dievčatá U16, trénerka Ivana Jalčová (Foto: fiba.basketball)

Na klubovej úrovni sa bývalá reprezentačná rozohrávačka venuje mládeži v Young Angels Academy, ale v minulosti asistovala aj pri seniorskom tíme Košíc. „Momentálne ma baví mládež, ale v budúcnosti to nechávam otvorené. Možno by som sa vrátila aj k ženám, záležalo by na viacerých faktoroch. Nateraz sa určite chcem venovať mládeži,“ naznačila svoje ďalšie smerovanie v trénerskej kariére Jalčová.

Na svoje hráčske pôsobenie na Majstrovstvách Európy do 16 rokov spomína s úsmevom. „Doteraz si ho veľmi dobre pamätám. Vtedy sa v kluboch nehrali európske súťaže a pre nás to bol prvý kontakt s medzinárodným basketbalom. Navyše sme urobili veľký úspech, takže na to rada spomínam.

Slovensko vtedy v rumunskej Tulcei skončilo na 5. mieste za basketbalovými veľmocami Španielskom, Juhosláviou, Francúzskom a Ruskom. Mladučká Jalčová bola vtedy s 12,8 bodmi na zápas druhou najlepšou hráčkou Slovenska.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL