Primátor splnil sľub. Young Angels budú hrať zápasy vo svojom domovskom stánku

Publikované: 27.08.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Angels Aréna v Košiciach (Foto: Jäzva)

Basketbalový klub Young Angels Košice bude aj v novej sezóne pôsobiť vo svojom domovskom stánku Angels Aréna. Návrat do haly postavenej ešte v časoch Rakúska Uhorska absolvujú “anjelky" 12. septembra.

„Mesto Košice prevzalo začiatkom leta halu prostredníctvom Bytového podniku pod svoju správu. Tak ako som pánovi Jendrichovskému sľúbil, hala bude 12. septembra pripravená na novú sezónu a Young Angels v nej budú môcť začať trénovať,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

Počas leta sprevádzkovali v hale vzduchotechniku a momentálne pokračujú práce na modernizácii sociálnych zariadení.

„Budúci týždeň nás čaká kontrola Regionálneho útvaru verejného zdravotníctva a padnúť by malo rozhodnutie o možnosti pokračovania prevádzky haly. Tak ako som už predtým hovoril, šport v Košiciach je na kolenách a som preto rád, že môžeme pomôcť pánovi Jendrichovskému, ktorý urobil pre košický šport a ženský basketbal veľa. Z pozície mesta chceme pomôcť k tomu, aby sme naďalej žiarili minimálne v tomto športe,“ pokračoval Polaček. Generálny manažér Young Angels Daniel Jendrichovský vôľu zo strany mesta privítal, zároveň však upozornil, že ide len o predĺženie provizórneho stavu.

„Som veľmi rád za to, čo sa deje posledný mesiac. Ak by bola komunikácia s mestom taká, ako za posledný mesiac, tak by sme dnes takéto veci nerobili. Mestu sme vďační, ale nahlas musím povedať, že je to stále provizórium,“ rozhovoril sa D. Jendrichovský. 

„V Košiciach tu máme za posledných 15 rokov stále tú istú debatu. Náš klub získal pätnásť titulov a Košice reprezentuje doma i v zahraničí. Som unavený z toho, že teraz neriešime športovú stránku, ale existenčné problémy. Verím, že toto je prvý krok nášho návratu. Čaká nás však ešte veľa debát ohľadom ďalšieho fungovania v tejto hale. Mám však pocit, že mesto chce, aby sme extraligu hrali a aby sme tu pôsobili. Musíme teda ešte s Bytovým podnikom vysporiadať veci, ktoré sme do tejto haly investovali my. Spoločne musíme nájsť riešenie pre šport.“

Väčšia rekonštrukcia Angels arény by mala potom prebehnúť po ukončení najbližšej sezóny.

„Ide o pamiatkovo chránenú halu v osobitnom režime. Pripravených máme 10 miliónov eur, ale uchádzať sa budeme aj o peniaze od vlády. Cieľom je vybudovať úplne novú halu, na ktorú by boli Košice hrdé,“ uviedol Polaček.

Príležitosťou na vylepšenie športovej infraštruktúry bola organizácia Európskeho festivalu mládeže EYOF, ktorej sa však mesto Košice vzdalo. Peniaze od vlády tak putujú do Banskej Bystrice.

„Nechcem sa vracať späť v čase. Všetkých Košičanov mrzí, že pravidlá financovania nie sú rovnaké pre Banskú Bystricu a pre Košice. Mrzí ma, že sú v Košiciach ľudia, ktorí dokážu toto mesto zradiť,“ vyslal Polaček odkaz bývalému primátorovi Richardovi Rašimu.

Mesto Košice prispieva Akadémii Young Angels sumou 50 000 eur ročne. Tieto peniaze sú však určené striktne pre mládež. Za samotnú halu platí basketbalový klub nemalý nájom.

„My sme platili nájom aj doposiaľ, ale okrem toho sme museli aj kompenzovať straty, ktoré hala vytvárala,“ u­pozornil Jendrichovský, podľa ktorého predstavuje suma za nájom podstatnú časť rozpočtu klubu.

„Beriem však aj argumenty zo strany mesta, ktoré vsádza na transparentnosť. Ak by sa teda objavil iný športový klub, ktorý by bol ochotný platiť mestu vyšší nájom, ako my, tak to musím akceptovať a uvoľniť priestor. Pätnásťročné exkluzívne prevádzkovanie haly bolo pre nás veľkou výhodou, ale zároveň aj finančnou ťarchou, ktorej sme sa teraz zbavili.“

„Som rád, že to pán Jendrichovský chápe,“ zareagoval Polaček. „Dlhodobo hlásim, že pravidlá platia pre všetkých rovnako. Chceme však nastaviť také podmienky, aby sa všetky športové kluby cítili komfortne. Je dôležité povedať, že v tejto hale je stále aj funkčný majetok, ktorého majiteľom sú Young Angels. Musíme teda nájsť kompromis medzi nájmom a využívaním vecí, ktoré mestu nepatria.“

Podľa košického primátora sa však nedá vylúčiť navýšenie financovania pre mládežnícku zložku. „V tomto smere sa chceme pohnúť a nastaviť pravidlá lepšie. Chcem túto tému otvoriť v Komisii mesta pre šport a vybilancovať financovanie jednotlivých športov v meste. Už dnes však môžem povedať, že pôjdeme s financovaním vyššie a nebude sa to týkať iba Akadémií Young Angels a HC Košice, ktoré dostávajú po 50 000 eur.“

Z pohľadu financovania môžu košické kluby závidieť napríklad klubom z Michaloviec. V centre Zemplína disponujú špičkovými štadiónmi pre hokej, futbal i halové športy a zároveň mesto dotuje aj profesionálne zložky klubov.

„To je pravda, ale nie je úplne správne, že to robia mnohé samosprávy takto. My musíme zabezpečiť podmienky pre šport a potom manažovať veci tak, aby sme pomohli nájsť partnerov pre kluby. Mojou filozofiou je, aby sme nerobili biznis so spoločnosťami, ktoré nechcú pomôcť mestu či jeho športu. Chceme spolupracovať s firmami, ktoré ponúkajú najvýhodnejšie podmienky, ale zároveň pomáhajú komunite. Samotné financovanie profesionálneho športu by sme my utiahnuť nemohli,“ upozornil Jaroslav Polaček, podľa ktorého navyše nie je jednoduché rozhodovať o spravodlivom prerozdelení peňazí z mestskej kasy. „Platí úzus, že mesto bude investovať do infraštruktúry, neprofesionálneho športu, do akadémií a do detí. Profesionálnym klubom sa snažíme pomôcť ziskom partnerov.“

Nateraz však v prípade košického športu platí, že takto zle na tom nebol už pekne dlho. V ankete Športovec roka sa neobjavil v prvej desiatej ani jeden Košičan. Väčšina klubov pritom ustúpila zo svojich pozícií.

„Košický šport je na lopatkách,“ priznal Polaček. „Verím, že nielen Young Angels, ale aj ostatné športy si nájdu svoje miesto a budú fungovať na kvalitnej úrovni. Toto mesto vychovalo veľa športovcov a my mu chceme vrátiť v tomto smere jeho lesk.“

V prípade samotných klubov samozrejme platí, že výška rozpočtu je spojená s výškou ambícií. Podľa Daniela Jendrichovského tak platí, že zlaté časy značky Good Angels ostávajú nateraz iba príjemnou spomienkou.

„Rád by som sa opäť dožil toho, že trikrát vypredáme Steel arénu. Za roky práce sme sa však dočkali odmeny v podobe toho, že nemáme kde hrať,“ povzdychol si šéf košického ženského basketbalu. „Tváriť sa, že ideme budovať profesionálny klub, môžeme až vtedy, keď tu budeme mať modernú multifunkčnú halu a zároveň Zákon o športe, ktorý bude vytvárať podmienky pre zdravé financovanie športu. Dnes sme totiž v stave, že tu máme Zákon, ktorý nikto nekontroluje a každý si ho vykladá po svojom. Navyše klesla spoločenská objednávka po športe na Slovensku. Ak nemáme skončiť pri oligarchickom vlastníctve klubov ľuďmi, ktorí si to môžu dovoliť, tak potrebujeme správne nastavenie financovania zo strany mesta a kraja.“

O športových ambíciách Young Angels pre novú sezónu je preto momentálne zbytočné hovoriť. Isté je len to, že hlavnou trénerkou ostáva Zuzana Žirková, ktorá absolvuje celú sezónu bez nároku na plat.

„Pre nás je podstatné, že budeme mať tri mládežnícke družstvá v európskych súťažiach. A-tím Young Angels je prihlásený do Európskej ligy (bývalá Východoeurópska liga) a od 13. do 16. októbra máme doma hostiť úvodný turnaj, na ktorý prídu aj dve euroligové družstvá. Chceme teda pokračovať na úrovni z minulej sezóny. Stále však platí, že ešte nemáme ani jednu hráčku pod zmluvou. Dohoda o hale otvára možnosti k rokovaniam s hráčkami,“ po­kračoval Daniel Jendrichovský, pre ktorého bola dohoda o návrate do Angels arény prioritou letného obdobia. Vďaka vyriešeniu tohto problému by mala akadémia fungovať v zabehnutom móde.

„Je to otázka toho, koľko hodín získame pri našich finančných možnostiach. Sprevádzkovanie Angels arény uvoľní priestor v iných halách a to pomôže aj ostatným klubom, ktoré dnes nemajú kde trénovať. My tak nebudeme musieť poslať ďalších 50 detí domov. Už pred touto sezónou sme totiž bohužiaľ museli odmietnuť 30 detí. Neradi by sme to hovorili ďalším, pretože zachovanie mládežníckej pyramídy je pre nás kľúčové. Už samotný koniec Good Angels pritom priniesol pokles záujmu detí,“ prezradil D. Jendrichovský.

Podmienky financovania sú podľa neho nastavené zle aj na úrovni federácií.

„Minulý týždeň som riešil nezmyselný stav prideľovania peňazí cez federácie, ktoré majú dávať 15 percent deťom do 23 rokov. Potom je tam však 10 podmienok, ktoré zisku týchto peňazí bránia. Peniaze sú navyše prideľované na základe počtu tímov a nie detí. Je teda lepšie hrať s desiatimi deťmi tri súťaže, ako mať tridsať detí. Je to samozničujúci proces, pretože pre výpočet dotácií pre zväz je podstatný počet členov,“ dodal šéf Young Angels Košice.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 106:61
19.01.2020
HAN HAN
SVT SVT 24.01.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Inter Bratislava 20/2 90,91%
2 Patrioti Levice 13/8 61,90%
3 BKM Lučenec 13/9 59,09%
4 BC Prievidza 12/10 54,55%
5 BK Slávia Žilina 11/10 52,38%
6 Iskra Svit 10/11 47,62%
7 MBK Baník Handlová 8/13 38,10%
8 BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 5/16 23,81%
9 MBK Rieker COM-therm Komárno 4/17 19,05%

ScoreBoard ...

ORL ORL 22.01.2020 OKC OKC
DET DET 22.01.2020 SAC SAC
ATL ATL 22.01.2020 LAC LAC
NYK NYK 22.01.2020 LAL LAL
BOS BOS 22.01.2020 MEM MEM
TOR TOR 22.01.2020 PHI PHI
MIA MIA 22.01.2020 WAS WAS
HOU HOU 22.01.2020 DEN DEN
CHI CHI 22.01.2020 MIN MIN
NOP NOP 22.01.2020 SAS SAS
PHX PHX 22.01.2020 IND IND
GSW GSW 22.01.2020 UTA UTA
CLE CLE 23.01.2020 WAS WAS
BKN BKN 23.01.2020 LAL LAL
POR POR 23.01.2020 DAL DAL

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Milwaukee Bucks 39/6 86,67%
2 Los Angeles Lakers 34/9 79,07%
3 Los Angeles Clippers 31/13 70,45%
4 Utah Jazz 30/13 69,77%
5 Denver Nuggets 30/13 69,77%
6 Miami Heat 30/13 69,77%
7 Toronto Raptors 29/14 67,44%
8 Boston Celtics 28/14 66,67%
9 Philadelphia 76ers 29/16 64,44%
10 Indiana Pacers 28/16 63,64%
11 Dallas Mavericks 27/16 62,79%
12 Houston Rockets 26/16 61,90%
13 Oklahoma City Thunder 25/19 56,82%
14 Orlando Magic 21/23 47,73%
15 Memphis Grizzlies 20/23 46,51%
16 San Antonio Spurs 19/23 45,24%
17 Brooklyn Nets 18/24 42,86%
18 Portland Trail Blazers 19/26 42,22%
19 Phoenix Suns 18/25 41,86%
20 New Orleans Pelicans 17/27 38,64%
21 Detroit Pistons 16/28 36,36%
22 Chicago Bulls 16/29 35,56%
23 Minnesota Timberwolves 15/28 34,88%
24 Sacramento Kings 15/28 34,88%
25 Charlotte Hornets 15/30 33,33%
26 Washington Wizards 14/28 33,33%
27 New York Knicks 12/32 27,27%
28 Cleveland Cavaliers 12/32 27,27%
29 Atlanta Hawks 10/34 22,73%
30 Golden State Warriors 10/35 22,22%