Žiak pred zápasom na Cypre kontaktoval reprezentáciu: Chcel som pomôcť

Publikované: 28.08.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Vladimír Dorňák

BK Levickí Patrioti vs. MBK Rieker COM-therm Komárno, Milan Žiak (22) (Foto: Vladimír Dorňák)

Levickí Patrioti zarezávajú už tretí týždeň v letnej príprave na novú sezónu. Novinkou je úzka spolupráca s kondičnými trénermi. Najstarším hráčom tímu je tridsaťročný Milan Žiak. V rozhovore sa vyjadril aj k tomu, z akého dôvodu nebol v reprezentačnom tíme a prečo neskôr kontaktoval realizačný štáb Slovenska.

Patrioti získali v minulej sezóne bronzové medaily v lige a triumfovali v Slovenskom pohári. V Leviciach však nastala po týchto výsledkoch veľká zmena. Slovinského trénera Tea Hojča vymenil vo funkcii Michal Madzin, ktorý dovtedy viedol Svit. Klub sa v najbližších rokoch plánuje uberať viac slovenskou cestou.

V prípravnom období sa tradične zameriava najskôr na kondičnú zložku.

Veľa sa behá, tréner Madzin s vedením spolupracujú s novými kondičnými trénermi. Pomaly začíname robiť aj basketbalové veci, nejaké systémy. Viacej tieto veci doladíme teraz, keď sa pripoja chalani z reprezentácie,“ prezradil skúsený Milan Žiak.

Kondiční tréneri priniesli nové trendy

Vedenie klubu a tréner sa snažili ozvláštniť tréningový proces aj inými metódami. Z toho dôvodu sa začala spolupráca s dvojicou kondičných koučov: Enrikom Smákom a Zuzanou Földiovou. Praktickými postupmi sa starajú aj o to, aby u hráčov eliminovali častejšie zdravotné problémy.

Mnoho vecí je takých preventívnych, aby neprišlo k zbytočným zraneniam. Veľa sa cvičí so stredom tela a gumami. Nie je to čisto len zdvíhanie nejakých závaží. Je to aj práca s inými partiami tela, ktoré nie sú často namáhané v posilňovni, ale sú v basketbale dôležité. Je vidieť, že sa kondiční tréneri vzdelávajú a prešli si rôznymi seminármi. Priniesli nové trendy a cvičenia,“ vyzdvihol prácu odborníkov.

Rodák zo Žiaru nad Hronom vníma pozitívne aj projekt B-tímu, ktorý bude účinkovať v druhej najvyššej súťaži.

„Je to super a určite to má zmysel. Takto to funguje v lepších kluboch. Hráči, ktorí hrávajú menej v prvom tíme, majú možnosť si zahrať nižšiu ligu. Ak v nej chalani budú hrávať naplno, určite získajú skúsenosti a prechod do A-tímu a najvyššej súťaže bude pre nich ľahší,“ ponúkol svoj pohľad.

Tréner Madzin vyžaduje na ihrisku sebavedomie

Okrem slovenského pivota Viktora Juríčka, pribudli do tímu ďalšie posily. Legionárske trio: Američan Marty Hill, Čiernohorec Marko Perovič a Estónec Mihkel Kirves.

„Zahraniční hráči Kirves a Hill sú mladší, ale zato pracovití chlapci a chcú sa presadiť. Zároveň prišiel Marko Perovič. Je od nich starší, ale prinesie nejaké skúsenosti. Posily zapadli do kolektívu, hráči sú draví. Tréner od všetkých bude vyžadovať, aby sme boli sebavedomí a na ihrisku si verili. Samozrejme, dôraz budeme klásť aj na obranu,“ vyjadril sa Žiak, ktorý je využívaný na pozíciách rozohrávača alebo krídelníka.

V súčasnej dobe je vo veku 30 rokov najstarším hráčom v družstve. Je to pre neho doposiaľ neznáma situácia.

„V športe ten vek rýchlo plynie, že zrazu tridsaťročný hráč je najstarší. Chcem určite pomáhať mladším hráčom a byť jedným z lídrov. Výzvy mám rád. Ak mi budú tréner a spoluhráči dôverovať, podám lepšie výkony.

Slovensko - Švédsko, Žiak (9) vs. Massamba (9) (Foto: Vladimír Dorňák)

Žiak o reprezentačnej ospravedlnenke: Chcel som byť s rodinou

Slovákom sa nepodarilo postúpiť z predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021. Milan Žiak chýbal v reprezentačnom výbere trénera Žana Tabaka. Ospravedlnil sa pre rodinné dôvody.

„Takto som sa rozhodol tento a minulý rok, pretože mám dve dcérky, jedna je len dvojročná. Bolo by to doma pre moju manželku náročné, takže som jej chcel pomôcť a byť s rodinou. Radšej som do národného tímu nešiel, než by som mal byť nervózny a premýšľal nad inými vecami. Samozrejme, ak budem zdravý, nabudúce by som rád reprezentoval,“ uviedol.

Žiak vysvetlil aj okolnosti, ktoré sa udiali pred cestou reprezentácie na tretí zápas na Cyprus. Hoci neabsolvoval prípravu, kontaktoval realizačný tím Slovenska s tým, že je pripravený okamžite vypomôcť.

„Bolo to preto, lebo Šimon Krajčovič sa zranil. Myslel som, že budú potrebovať pomoc na rozohrávke alebo na krídle. Nevedel som však, ako to príjmu tréneri i hráči. Myslel som to v dobrom,“ ozrejmil a doplnil:

Išiel som do rizika, veď na začiatku som sa ospravedlnil a neskôr som sa ozval. Zavolal som im však z úprimných dôvodov. Že som k dispozícii, ak ma potrebujú. Vedel som, že na tieto posledné dva týždne budem môcť odísť z domu. Uznali, že by bolo nefér, ak by som prišiel. Takisto ja som to prijal, že by to bolo voči ostatným chalanom nespravodlivé,“ objasnil.

Pred predkvalifikáciou odmietlo reprezentovať Slovensko približne 12 hráčov z rôznych dôvodov. Trénerský tím zdravotné dôvody akceptoval. Ospravedlnenky rodinného charakteru, ako to bolo aj v prípade Žiaka, takú mieru tolerancie nemali.

„Tréner mal na zraze 12 alebo 13 hráčov, ktorí boli maximálne pripravení, fyzicky i psychicky. Ja ako tréner by som pracoval radšej s takýmito hráčmi, ako by som tam mal hráčov, čo majú zdravotné komplikácie, problémy v rodine alebo si potrebujú vyriešiť niečo v súkromí. Takýto hráči by boli hlavou niekde inde. Možno o rok, tí ktorí odmietli, radi prídu a budú pripravení na reprezentáciu viac,“ zakončil Milan Žiak.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia