Messina: Nemôžem opakovať to, čo robil Popovich. Bol však pre mňa inšpiráciou

Publikované: 25.08.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: olimpiamilano.com

Ettore Messina, tréner Olimpia Miláno (Foto: olimpiamilano.com)

Od pondelka 19. augusta sa taliansky tím Olimpia Miláno pripravuje na novú sezónu, na ktorú sa fanúšikovia klubu už nevedia dočkať. V meste módy sa v lete veľa zmenilo. Míľnikom je príchod legendárneho Ettoreho Messinu, ktorý bude hlavný tréner a taktiež prezident basketbalových operácií.

S milánskym klubom podpísal zmluvu na tri roky, no očakáva sa, že v metropole Lombardie zotrvá aj dlhšie. V posledných piatich sezónach bol asistent Gregga Popovicha v San Antoniu Spurs. Teraz sa z NBA vrátil domov do Talianska a má pred sebou novú výzvu. „Už mi chýbala pozícia hlavného trénera, najmä v tejto poslednej sezóne. Ani nie tak preto, aby som rozhodoval o tom, akú akciu budeme hrať, ale chcel som mať svoje mužstvo, svoj trénerský tím a predovšetkým chcem zúročiť veci, ktoré som sa naučil v NBA. Nemôžem opakovať to, čo robil Popovich v San Antoniu, bol však pre mňa každodennou inšpiráciou,“ prezradil Messina na úvodnom brífingu.

V tréningovej hale milánskeho klubu ho obklopili talianski novinári, ktorí boli zvedaví na jeho názory pred štartom novej sezóny. Mikrofóny mal takmer pri ústach, no keď začal vášnivo gestikulovať rukami, novinári sa museli mať na pozore, aby neprišli o svoje diktafóny. Messina odpovedal na každú otázku dlhými odpoveďami. Zástupcov médií najviac zaujímalo to, ako bude vyzerať basketbal pod jeho vedením. Ten bude prispôsobený typológii hráčov. Kľúčoví budú, pochopiteľne, rozohrávači. „Na začiatku leta som sa pohrával s myšlienkou, že by sme priviedli hráča ako je Sergio Rodriguez, aj kvôli našim fanúšikom. Shelvina Macka som chcel získať ešte počas môjho pôsobenia v Moskve, ale vtedy išiel do Atlanty. Toto sú dvaja hráči, ktorých som chcel a ktorí sú ideálni pre to, čo chceme robiť,“ dodal štvornásobný víťaz Euroligy.

Sergio Rodriguez patrí k najväčším hviezdam európskeho basketbalu. Prečo však Milánčania siahli po 29-ročnom Shelvinovi Mackovi? „Podpísali sme s ním zmluvu, pretože od neho očakávame, že toho veľa odohrá. On a Sergio Rodriguez budú šoférovať náš autobus. Na palubovke sa budú striedať, ale môžu hrať aj spolu. Oni nás budú musieť doviesť do cieľa,“ povedal Messina na margo svojich nových rozohrávačov.

Okrem dvojice Rodriguez – Mack prišli do Milána aj Američania Aaron White, Michael Roll a Taliani Riccardo Moraschini a Paul Biligha. Všetci šiesti podpísali s Olimpiou kontrakt na minimálne dve sezóny. V tej prvej sú ciele jasne dané. „Budovali sme tento tím tak, aby sme sa v Eurolige dostali do play-off a v talianskej lige vyhrali titul. To však neznamená, že tieto ciele automaticky dosiahneme. Či sú realistické, to uvidíme až vtedy, keď sa postavíme na palubovku. Stále však platí, že ak hráte za Olimpiu Miláno, ciele sú vždy rovnako vysoké,“ poznamenal šéf milánskej lavičky.

V sezóne 2019/20 bude okrem Euroligy zaujímavá aj talianska liga, v ktorej budú veľkým súperom Milána tím Virtus Bologna. „Tým, že sa im podarilo v lete získať prominentného hráča ako je Teodosič, dokázali niečo dôležité: vyslali tým totiž správu pre každého. V minulosti sa veľa rozprávalo o kvalite v talianskej lige, ale teraz tu máme hráčov ako Rodriguez, Mack či Teodosič. Okrem toho však musíme rátať s klubmi ako napríklad Sassari či Benátky,“ uviedol Ettore Messina.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.